Šioje svetainėje naudojami slapukai. Naudodamiesi svetaine sutinkate su slapukų naudojimu. Daugiau informacijos apie slapukus..

Supratau
+ Pasiūlyk restoraną
Restoranų naujienos

Velykinių kiaušinių istorija

2010-04-04
Paskelbk savo straipsnį
Besiruošdama Šv. Velykoms, kiekviena šeimininkė suka galvą, kaip gražiau išmarginti kiaušinius. Pasirodo, šiai tradicijai jau tūkstančiai metų. Dažytais kiaušiniais buvo mainomasi per pavasario šventes Senovės Egipte, Graikijoje, Romoje, Kinijoje, šią tradiciją puoselėjo persai. Pamažu paprotys prasiskynė kelią ir į Vakarus. Tradiciškai raudona spalva buvo dažomi žąsų, ančių bei vištų kiaušiniai. Nuo XVII amžiaus šis paprotys įgavo komercinį atspalvį – buvo galima įsigyti iš anksto nudažytų kiaušinių.

Per kitus du šimtmečius tapo populiarūs tuščiaviduriai kartoniniai kiaušiniai – į vidų buvo dedamos dovanos. Po kurio laiko atsirado ir neįtikėtino grožio juvelyriniai Velykų kiaušiniai. Ši tradicija atnešė didžiulį populiarumą idėjos autoriui prancūzų juvelyrui Karlui Faberge’ui. Garsusis Faberge’as kiaušinius gamindavo rusų karališkosios šeimos nariams. Šiais laikais jų kaina siekia milijonus. Pirmasis juvelyro kiaušinis sukurtas 1885 metais. Imperatorienė buvo tokia patenkinta dovana, jog Aleksandras įpareigojo juvelyrą kiekvienais metais, Velykų proga, pagaminti po nuostabų kiaušinį.

Šokoladiniai kiaušiniai atsirado XIX amžiaus pradžioje. Iš pradžių nepavyko ištobulinti technikos, kuri leistų pagaminti tuščiavidurius skanėstus, taigi pirmieji šokoladiniai kiaušiniai buvo nedideli ir gaminami iš kartaus šokolado. Iš pradžių šiuo velykiniu gardumynu galėjo džiaugtis Prancūzijos bei Vokietijos gyventojui. Patobulėjus gamybos technologijoms bei atsiradus galimybei pardavinėti juos masiškai, tuščiaviduriai šokoladiniai kiaušiniai per šimtą metų tapo viena populiariausių dovanų šv. Velykų proga. Tradicija dovanoti juos per Kristaus prisikėlimo šventę išplito po visą Europą.

Lietuvoje margučius įprasta marginti Velykų šeštadienį. Tam galima naudoti kelias technikas: raštus raižyti skustuvėliu, peiliuku arba išpaišyti karštu vašku, naudojant pagaliuką arba smeigtuką. Margučių raštai ir spalvos taip pat turi savo simboliką: saulutės rėžinėjamos norint sulaukti saulėtų metų, žalia margučio spalva simbolizuoja bundančią gamtą, geltona – javus, juoda – žemę, o mėlyna – dangų.

Šv. Velykų pasiūlymai>>

Elena Germanovič
Šaltinis: give-presents-find-gifts.co.uk
Nuotraukos: stpetersburger.com, lh5.ggpht.com
Meniu.lt informacija