Šioje svetainėje naudojami slapukai. Naudodamiesi svetaine sutinkate su slapukų naudojimu. Daugiau informacijos apie slapukus..

Supratau
+ Pasiūlyk restoraną
Restoranų naujienos

Už alų vyrai turi dėkoti moterims

2010-04-01
Paskelbk savo straipsnį

Jei ne amatininkės moterys, vienas didžiausių vyrų malonumų - bokalas alaus - niekada nebūtų atsiradęs.

Tyrimo autorė istorikė Jane Peyton teigia, kad prieš tūkstančius metų alų sukūrė moterys ir ilgą laiką tik joms buvo leidžiama jį virti bei gerti. Kaip rašo „The Daily Telegraph“, viešajame gyvenime alus dabar tapo išskirtinai vyriškas gėrimas, o tai geriausiai iliustruoja alaus mėgėjo Homerio Simpsono personažas. Tačiau, pasak istorikės, alų vyrai pamėgo tik prieš 200 metų - iki tol jis buvo laikomas maistu, kuriuo pasirūpinti turėdavo moterys.

J. Peyton, atlikusi išsamų istorinių šaltinių analizę, teigia, kad tūkstančius metų alaus gamyba priklausė moterims. Pavyzdžiui, prieš 7 tūkst. metų Mesopotamijoje alų buvo leidžiama gaminti tik moterims. Tik joms buvo leidžiama valdyti ir aludes.

Be to beveik visose senovės civilizacijose alus buvo laikomas deivių dovana. Pastebima, kad alus niekada nebuvo vyriškos lyties dievų dovana.

VIII-X a. Europą siaubę vikingai taip pat gerdavo tik moterų gaminamą alų. Senovės Norvegijoje moterims turėjo išimtinę teisę virti šį gėrimą. Senovės Suomijoje tikėta, kad alų - kurio sudedamosios dalys buvo meškos seilės ir laukinis medus - sukūrė moterys.

Anglijoje alų taip pat tradiciškai virdavo moterys. Iš senųjų istorijos šaltinių žinoma, kad alaus gamintojos nemaža dalimi papildydavo šeimos biudžetą. Bėgant laikui alus Anglijoje tapo kasdieniu patiekalu, o skanų alų gaminančios aludės gaudavo karališką protekciją. Žinoma, kad Anglijos karalienė Elžbieta I - kaip ir kiti to laiko žmonės - alų vartojo pusryčiams vietoj kavos. Tačiau XVIII amžiuje, prasidėjus Pramonės revoliucijai, buvo išrasti nauji alaus virimo būdai. Tuomet moterų indėlis gaminant alų po truputį pradėjo mažėti.

„Žinau, kad vyrai bus pritrenkti, tačiau už alų jie turėtų padėkoti moterims“, - sako istorikė J. Peyton. Nuotrauka: inmagine.com