Šioje svetainėje naudojami slapukai. Naudodamiesi svetaine sutinkate su slapukų naudojimu. Daugiau informacijos apie slapukus..

Supratau
+ Pasiūlyk restoraną
Restoranų naujienos

Itališkas vynas

2005-02-25
Paskelbk savo straipsnį

Vynuogės auginamos visose šios šalies provincijose. Kai kurie Italijos kraštai tarp Alpių papėdės ir „balto kulniuko“ panašūs į vientisą vynuogių jūrą. Dar senovėje Graikai Italiją vadindavo „Vyno šalimi“, o vynuogynai čia auga jau 3000 metų.

Vienur šalyje vynuogynus augina patys ūkininkai, vėliau vyną spausdami savomis rankomis, kitur šis derlius skinamas specialiomis mašinomis ir traktoriais. Greta didžiųjų firmų ir bendrovių, spaudžiančių didžiulius vyno kiekis, yra nesuskaičiuojama galybė mažų gamintojų, kurie vyną spaudžia tik sau, savo šeimai ir draugams.

Todėl itališko vyno kokybė, skonis, spalva, kvapas labai skiriasi. Stalo vyno (vino da tavola) rūšių šalyje suskaičiuojama virš 80. Aukštos kokybės vyno yra kiek mažiau, daugiausia jį sudaro DOC (Denominazione di origine controllata) kategorijos vynas. Tačiau labiausiai Italijoje yra vertinamas stalo vynas, kurio rūšių skaičius vis didėja.

Geriausios vyno rūšys atkeliauja iš turtingosios Šiaurės Toskanos. 20 vyno regionų kelionė prasideda nuo Žemutinių Alpių klimato juostos Aostos slėnyje ir baigiasi Sicilijoje, kur klimatas panašus kaip Afrikoje. Šie regionai skiriasi vynuogių rūšimis, dirvomis. Vyno ekspertai ypatingai vertina Pjemento provinciją, taip pat gurmanus viliojai ir regiono vietinė virtuvė. Visus stebina prie vyno patiekiamų užkandžių gausybė, kurių paprastai ant stalo puikuojasi daugiau nei 20 rūšių. Pjemonto vynas garsėja ir savita vynuogių rūšimi. Raudonasis aukščiausios kokybės vynas „Barolo“ ir „Barbaresco“, spaudžiamas iš Monferrato kalnuose auginamų Nebbiolo rūšių vynuogių.

Mažajame Aostos slėnyje spaudžiamas nedidelis įdomaus, ypatingo vietinio vyno kiekis. Kai kurie žemės lopinėliai, kuriuose auginamos vynuogės yra net iki 1300 m virš jūros lygio.

Turtingiausioje Italijos provincijoje Lombardijoje ūkininkai yra pasiryžę išsaugoti vynininkystę kaip tradiciją, ritualą, nenori, kad ji virstų stambia pramonės šaka ir vynuoges spaudžia savomis rankomis.

Pietų Tirolyje, kur dauguma gyventojų kalba vokiečių kalba, karaliauja naujos ir šviežios baltojo vyno rūšys „Cabernet“, „Lagrein“.

Venecijoje darbštūs pasienio vynininkai puikiai ištobulino baltojo vyno rūšis. Šis vynas visoje Italijoje šiandien laikomas pačiu geriausiu.

Taip pat garsus Ligūrijos, Emilijos-Romanijos kraštų vynas.

„Chianti“ vyno rūšys laikomos garsiausiomis Toskanijos ir visos Italijos. Didžioji jų dalis gaminami iš Sangiovese rūšies vynuogių.

Pietų Italijoje daugiausia gaminama sausojo vyno.

Meniu.lt informacija
Parengta pagal užsienio spaudą