Šioje svetainėje naudojami slapukai. Naudodamiesi svetaine sutinkate su slapukų naudojimu. Daugiau informacijos apie slapukus..

Supratau
+ Pasiūlyk restoraną
Restoranų naujienos

Norite numesti svorio? O gal tiesiai į toksikologinį?

2010-10-22
Paskelbk savo straipsnį

„Tikrai veiksmingi papildai“, „lieknėjimo papildai – numesite po pusę kilogramo kiekvieną dieną“, „maisto papildai tiesiai iš Kinijos“ – tokių ir panašių skelbimų lietuviškame internete nors vežimu vežk. Didžioji dalis juose aprašomų ir maisto papildais vadinamų preparatų ne tik neveiksmingi, bet įvežti į šalį nelegaliai, kenksmingi bei dažnai Lietuvoje draudžiami.

Pasakojimai apie „stebuklingai“ numestą svorį

Vienas tokių preparatų, ypač dažnai minimas internetiniuose skelbimuose, esą lieknėjimą skatinantis „LiDa“. Jį prieš kelerius metus oficialiai uždraudė po to, kai atlikus tyrimus paaiškėjo, kad maisto papildu vadintame preparate – kone dukart didesnė nei leidžiama veikliosios medžiagos – sibutramino – norma. Centrinę nervų sistemą veikianti medžiaga slopina alkio jausmą ir „LiDa“ vartotojai dažniausiai tiesiog nustoja valgyti. Vis dėlto internetiniai prekeiviai draudimo įvežti ir pardavinėti šį preparatą nepaiso ir prekyba juo klesti.

„Vartojau „LiDa“, bet tik savaitę. Ilgiau negalėjau jo vartoti, nes pradėjo rankos, kojos drebėti, darėsi silpna ir pykino nuolat“, – preparato vartojimo patirtimi vienoje internetinių diskusijų dalijosi mergina, bandžiusi lieknėti pasitelkusi uždraustąjį „LiDa“. „Troškino, nemaloniai džiuvo burna, kelias dienas skaudėjo galvą, vėliau pajutau, kad nuo bet kokio fizinio krūvio muša prakaitas, negaliu nė pajudėti“, – guodėsi dar kita mergina, pasiryžusi sulieknėti drastišku būdu. „Neužmigdavau naktimis ir bijojau užmigti, kalatojosi širdis, vis pritrūkdavo oro, pildavo tai šaltas, tai karštas prakaitas, nuolat tirpdavo kairė ranka. Vis bijojau, kad tuoj mirsiu“, – išgyvenimais dalijosi „LiDa“ vartotoja.

Šie pasakojimai – tik keli lašai jūroje. Internete gausu istorijų, kuomet merginos giriasi dėl „stebuklingo“ preparato numetusios per porą savaičių 12 ir daugiau kilogramų. Dar blogiau tai, kad į nukentėjusių nuo šio maisto papildo balsai lieka neišgirsti, daug įdomesnės ir patrauklesnės atrodo istorijos tų, kurie sulieknėjo stulbinančiu greičiu.

Gydytojai: žmonės neretai nukenčia

Dietologė Jūratė Dobrovolskienė, paklausta, ar teko girdėti apie Lietuvoje draudžiamą preparatą „LiDa“ vartojančius asmenis, tvirtino, jog apie tai teko girdėti ne kartą ir vartojimo tendencijos nemažėja. „Vartoja masiškai. Tą galiu tikrai pasakyti. Ir tikrai vartojimas nemažėja, – sakė ji. – Kolegos, dirbantys toksikologiniuose, kardiologiniuose skyriuose pasakojo, kad tenka susidurti su šio preparato vartotojais.“

Paprašyta pasakyti, ką sukelia šis, tarp trokštančių sulieknėti itin populiarus maisto papildas, gydytoja išvardijo ne vieną šalutinį poveikį. „Tai burnos džiūvimas, drebulys, prakaitavimas, širdies ritmo sutrikimai, bendri sveikatos sutrikimai, silpnumas. Šie požymiai pasireiškia labai greitai, tačiau gausu vėliau ir pasireiškiančių, tad tiksliai pasakyti, kokią žalą sveikatai daro „LiDa“, labai sunku“, – aiškino dietologė.
Pasak medikės, numesti 12 kilogramų per dvi savaites yra tragedija. „Organizmas normaliai reaguoja tada, kai suliesėjama trimis-keturiais kilogramais per mėnesį. Tai lėtas ir tolygus liesėjimas. Įsivaizduokite, kad jums nupjauna koją. Jūs iš karto griūnate. Sakau labai vaizdžiai, tačiau žmonės, numetantys 12 kilogramų per dvi savaites, elgiasi būtent taip“, – barė drastiškai lieknėti pasiryžusius gydytoja.

J. Dobrovolskienė tvirtino, kad prekyba maisto papildais turėtų būti kontroliuojama griežčiau, mat gydytojams tenka susidurti ne tik su vartojančiais garsųjį „LiDa“, bet ir kitus maisto papildus, kurie ne tik neduoda naudos juos vartojančiam žmogui, bet ir kenkia sveikatai. „Kol nėra žmogų ginančios sistemos, tol niekas nepasikeis. O ginti tikrai reikia, nes žmonės nuo tokių preparatų smarkiai nukenčia, – tvirtino J. Dobrovolskienė. – Gal ir nesusigadina sveikatos, bet vartoja ilgą laiką, poveikio jokio, o pinigus išleidžia milžiniškus. Arba „prikišta“ įvairiausių žolių, nuo kurių dar ir alergiją galima įgyti.“

Nuo mitybos sutrikimų miršta ne tik moterys bet ir vyrai

Nuo maisto papildų tik vienas žingsnis iki mirtinų ligų. Tobulų kūno linijų pasaulyje paplitusios ligos anoreksija ir bulimija siaučia ne tik tarp moteriškosios giminės atstovių. Anoreksija arba bulimija – ne tik fizinė, tačiau ir rimta psichologinė liga.

Ligos rimtumą atskleidė modelis Jeremy Gillitzeris, šių metų vasarą miręs dėl anoreksijos pasekmių. Vyras savo ligos regresą fiksavo internetiniame dienoraštyje, jį stebėjo daugelis televizijų, ligos eiga įamžinta fotosesijų metu, siekdamas parodyti pavyzdį dėl šių valgymo sutrikimų kenčiantiems ligoniams.

38 metų miręs vaikinas ilgą laiką sukosi grožio industrijoje. Savo pasakojimuose tikino, jog jautė didelį spaudimą tiek iš kolegų, tiek iš dizainerių dėl idealių kūno proporcijų. Nors savo kūno linijomis negalėjo skųstis, tačiau neatlaikęs spaudimo ėmė save alinti dietomis, suvalgytą maistą išvemdavo.

J. Gillitzeris pradėjo gydytis likus keliems metams iki mirties. Tuomet jis tesvėrė vos 40 kg. Vyras prisipažino, jog dėl valgymo sutrikimų kentė vos ne nuo karjeros pradžios – beveik 23 metus.


73 tonos maisto papildų vos per pusę metų

Per pirmąjį 2010 metų puspetį į Lietuvą importuota daugiau nei 73 tonos maisto papildų. Dažniausiai papildai įvežami iš JAV, Kanados ir Baltarusijos.

Per visą savo gyvenimą vidutiniškai žmogus suvalgo apie 70 tonų maisto, tad 73 tonos maisto papildų, vos per pusmetį, skamba įspūdingai. Jau nekalbant, jog vartodami maisto papildus ar liekninamuosius preparatus palaikome didžiules struktūras, fabrikus ir krauname jiems pelną. Tuo pačiu žalojame savo organizmą, vietoj to, kad įsiklausytume į jį.
Vien meniu.lt portale, skyrę pusę dienos, rasite aibę straipsnių apie sveikus produktus, kuriuos galite rasti čia pat Lietuvoje, kai kuriuos visiškai nemokamus.

Priimdami sprendimą galvokite kelis metus į priekį ir būkite sveiki!

Balsas.lt ir MENIU.LT informacija
Nuotraukos: abyteofenews.wordpress.com, inmagine.com

2010 10 22