Šioje svetainėje naudojami slapukai. Naudodamiesi svetaine sutinkate su slapukų naudojimu. Daugiau informacijos apie slapukus..

Supratau
+ Pasiūlyk restoraną
Restoranų naujienos

„Lietuvos gamtos fondas“ kviečia į europos žuvies savaitės renginius

2011-06-05
Paskelbk savo straipsnį

„Lietuvos gamtos fondas“ kartu su aplinkosauginių organizacijų aljansu „OCEAN2012“ birželio 4 – 12 dienomis kviečia šalies gyventojus paminėti „Europos žuvies savaitę“. Savaitei skirtais renginiais norima atkreipti visuomenės ir valdžios atstovų dėmesį į kritišką žuvies išteklių Europos vandenyse būklę.

Skaičiuojama, kad apie 72 proc. visų ES žuvies išteklių jau yra pereikvoti, o daugiau nei 20 proc. gaudomi pernelyg intensyviai, kad galėtų atsikurti. Europos žuvies savaitę siūloma atsigręžti atgal ir prisiminti, kaip dar visai netolimoje praeityje atrodė gyvenimas jūrose ir šalia jų.

„Mes norime, kad ateityje būtų taip, kaip anksčiau. Kad jūros būtų pilnos žuvies, o tradicinės žvejų bendruomenės ir vėl klestėtų, “ – sako „Lietuvos gamtos fondo“ gamtosaugos specialistas Robertas Staponkus. – „Europos Komisija netrukus turėtų paskelbti siūlymus žuvininkystės politikos reformai. Tikimės, kad šis prašymas bus išgirstas ir bus priimti teisingi sprendimai, padėsiantys sustabdyti žuvies išteklių pereikvojimą“.

Žuvies savaitei Lietuvoje paminėti skirti renginiai vyks Klaipėdoje ir Vilniuje. Birželio 8 dieną (ketvirtadienį) 13.20 val. „Lietuvos jūrų muziejuje“, taip pat naujienų portale „Grynas.lt“ bus atidaryta fotografijų paroda „Atgal į ateitį“. Paroda vaizduoja šių laikų komercinę žvejybą Europos vandenyse, taip pat nukelia į 1950 – 1960 metus, technologinio šuolio žuvininkystės sektoriuje pradžią, kai žuvies ištekliai buvo kur kas gausesni. Šių dienų realijas užfiksavo žvejo, fotografo Corey Arnold fotoobjektyvas, o buvusį jūrų ir žvejų bendruomenių turtingumą atspindi „Gamtos tyrimų centro“ archyvuose sukauptos fotografijos. Parodos atidarymo metu, nuo 13.00 iki 13.30 val., įėjimas į „Lietuvos jūrų muziejų“ nemokamas. Paroda muziejuje bus eksponuojama iki liepos 8 dienos.

Birželio 9 dieną (penktadienį) 18 val. gyventojai kviečiami į režisieriaus Rupert Murray dokumentinio filmo „Žuvies dalia valo gale“ (angl. „The end of the line“) peržiūrą, kuri vyks „Nepatogaus kino“ diskusijų klube, Vilniaus kino teatre „Skalvija“ ( A. Goštauto g. 2/15). Filmas iliustruoja sėkmingą žmogaus kovą su žuvimis pasaulio vandenynuose bei pasakoja, kaip toks patiekalas, kaip suši, prisideda prie paprastųjų tunų nykimo.

Po filmo peržiūros penktadienį taip pat laukia diskusija su ekspertais „Ar užteks žuvies ir jūrai, ir stalui?“. Kokia žuvies išteklių padėtis Europoje ir Lietuvoje? Kiek nykstančių žuvų rūšių puikuojasi ant prekystalių Lietuvoje? Ar tiesa, kad neatsakingai vartodami galime pakenkti tradicinėms žvejų bendruomenėms, stumti žmones į skurdą ir migraciją? Šiais klausimais diskutuos mokslininkai dr. Nijolė Kazlauskienė, dr. Rimantas Repečka, Kęstutis Skrupskelis („Gamtos tyrimų centras“), dr. Egidijus Bukelskis (Vilniaus universitetas), taip pat Tomas Zolubas (Žuvininkystės tarnyba prie LR Žemės ūkio ministerijos) ir Kęstutis Navickas („Baltijos aplinkos forumas“).

Norintys dalyvauti filmo peržiūroje ir diskusijoje turėtų pasiimti nemokamą bilietą kino teatro „Skalvija“ kasoje. Nemokami bilietai kino teatro kasoje paliekami likus dienai ar dviem iki filmo seanso.

Nuotrauka: inmagine.com

2011 06 05

Daugiau informacijos:
Robertas Staponkus
„Lietuvos gamtos fondo“ gamtosaugos specialistas
Tel. 8 5 2310700 , mob. 8 655 56093
El. p. robertas.s@glis.lt
www.glis.lt