Šioje svetainėje naudojami slapukai. Naudodamiesi svetaine sutinkate su slapukų naudojimu. Daugiau informacijos apie slapukus..

Supratau
+ Pasiūlyk restoraną
Restoranų naujienos

Lietuviškų grybų kainas šokdina rusiški karščiai

2010-08-11
Paskelbk savo straipsnį

Vos prieš kelias dienas varėniškiai kilogramą grybų supirkimo punkte galėjo parduoti net už 18–20 litų. Supirkėjai skėsčioja rankomis: dar nėra buvę, kad sezono įkarštyje grybai būtų ne pigę, o brangę.

Naujos tendencijos

Šiais metais miško gėrybių sezonas prasidėjo dviem trimis savaitėmis anksčiau nei praėjusiais – birželio viduryje. Jau ėmė derėti ir pirmieji baravykai, kurių paprastai sulaukiama rugpjūčio pabaigoje–rugsėjo pradžioje. Nepaisant ankstesnio ir jau įsibėgėjusio sezono, grybų kainos neskuba traukti žemyn. Veikiau atvirkščiai, dar prieš kelias dienas grybų supirkimo kainos tik augo, o ne krito.

„Paprastai sezono pradžioje ir pabaigoje grybų kainos būna didžiausios, o viduryje – mažiausios. Šiais metais viskas atvirkščiai. Sezono pradžioje už kilogramą grybų mokėjome perpus mažiau nei dabar. Pirmadienį kilogramą pirkome už 12–13 litų, prieš savaitę buvo dar brangiau. Dabar kainos pasuko link kritimo. Kaina keičiasi kasdien, jei daugiau padygs, tai aišku nukris“, – nedrąsiai prognozavo, kaip toliau gali keistis grybų supirkimo kainos, įmonės „Vigika“ direktorius Vidas Kondratavičius. Anot jo, nors šį sezoną grybų pakanka, kainos sukilusios pernelyg aukštai.

20 litų už kilogramą

Varėnoje įsikūrusios įmonės „Tandemus", buvusios „Mėlynosios uogos", komercijos direktorius Vidmantas Budrikis pasakojo, kad dar prieš kelias dienas grybų kilogramo supirkimo kaina svyravo apie 20 litų. Tačiau šiomis dienomis grybai ėmė gausiau derėti ir kainos pradėjo kristi, tad antradienį kilogramas buvo superkamas jau tik už 13 litų.

„Tendencija tokia, kad artimiausiomis dienomis kaina bus dar mažesnė", – prognozavo V.Budrikis. Anot jo, Lietuvoje šiais metais grybų ir uogų užderėjo nemažai ir jų kokybė gera. „Buvo karštų dienų, tačiau neuždžiovino, užtektinai lietaus ir grybų yra gausiai. Šiomis dienomis grybų pridygo labai gausiai. Visos įmonės lietuviškus grybus perkame dideliais kiekiais. Kai daug grybų, kaina iškart eina į apačią", – dėstė pašnekovas.

Tačiau, anot jo, uogų derlius šįmet nebuvo didelis. Ir ne tik Lietuvoje, bet ir Baltarusijoje, Ukrainoje, tad uogų supirkimo kaina buvo gana aukšta – apie 7,5 lito už kilogramą.

Rusijoje – nė vieno grybo

Lietuvoje veikiančios grybų ir uogų supirkimo ir perdirbimo įmonės didelę dalį žaliavos importuoja iš Rusijos, Baltarusijos, Ukrainos, o pagamintą produkciją eksportuoja į Vakarų Europos šalis, Aziją. Šie metai kitokie. Dėl neregėtų karščių Rusijoje, išskyrus Sibirą, nėra grybų, mažiau jų ir Ukrainoje

„Šie metai ypatingi tuo, kad nėra grybų Rusijoje, yra tik Sibire, viskas uždžiovinta. Būna, kad vienam regione būna, kitam ne, bet kad tokiuose plotuose nebūtų visai, taip nėra buvę. Anksčiau pagrindą gaudavom iš Rusijos, o lietuviški grybai sudarydavo penktadalį, tačiau šiandien nė vieno rusiško grybo Varėnoj neturėjom", – pasakojo V.Budrikis.

Pastarosiomis dienomis daug grybų atsirado Baltarusijoje, tačiau dabar tiek grybų Lietuvoje, kad baltarusiškų kol kas neįvežama.

Dirba ne visu pajėgumu

Pasak „Tandemus" atstovo, nesant grybų iš Rusijos, įmonė dirba ne visu pajėgumu, šį sezoną mažiau žmonių įdarbinta, skaičiuojama, kad ir apyvarta bus mažesnė.

Kol kas ne pačios geriausios nuotaikos ir Kauno įmonėse „Arčia" bei „Fudo", kurios taip pat didelę dalį žaliavos importuodavo iš Rytų. „Rusijoje grybų nėra, o Vakaruose sumažėjo paklausa. Dar tik rugpjūtis, jei gamta dar bus palanki, gali būti, kad rugpjūtis ir rugsėjis bus darbingas. Kol kas anksti prognozuoti, kas bus", – neskubėjo nurašyti šio sezono „Fudo" generalinis direktorius Mantas Bernotavičius.

Optimizmu netryško ir „Arčios" vadovas Gintautas Volungevičius, kuris pripažino, kad prastas grybų sezonas Rytuose blogina įmonės rezultatus: žaliavos mažai, jos supirkimo kaina didelė, o pabrangus produkcijai, sumenko jos paklausa Vakaruose. „Prancūzas dar galėjo sau leisti už voveraites mokėti 5 eurus, o 10 eurų – vargu ar bus pasiryžęs", – svarstė pašnekovas.

Eksportuos į Rusiją?

Iki grybų sezono pabaigos dar pora mėnesių ir, pasikeitus oro sąlygoms, Rusijoje grybų dar gali užderėti. Tačiau jei taip nenutiks, Lietuvos gamintojams gali atsiverti dar viena eksporto rinka.

„Pas mus šis sezonas panašus kaip ir pernai, o Rusijoj situacija tragiška, bendrovės uždaromos. Gali būti, kad Maskva pradės supirkti grybus, jei rudeniop nepasikeis gamtinė situacija ir nebus savų grybų“, – sakė V.Kondratavičius.

Sektoriuje – permainos

Nežinia, krizė ar skolos bankams palaužė grybų ir uogų supirkimo bei perdirbimo senbuves. Kaip jau minėta, „Mėlynoji uoga“ virto „Tandemus“.

Kitai Varėnos įmonei „Ertra“ iškelta bankroto byla. Tačiau jos patalpose šeimininkauja ir jos telefonais atsiliepia nauja kovą įregistruota grybų ir uogų supirkimu ir perdirbimu užsiimanti įmonė „Ecolink Baltic“.


Nuotrauka: inmagine.com

2010 08 11