Šioje svetainėje naudojami slapukai. Naudodamiesi svetaine sutinkate su slapukų naudojimu. Daugiau informacijos apie slapukus..

Supratau
+ Pasiūlyk restoraną
Restoranų naujienos

Estijos gamtos stebuklai (Idėjos vasaros savaitgaliui 5)

2010-07-15
Paskelbk savo straipsnį

Estijos gamtovaizdis nedaug skiriasi nuo lietuviškų miškų, lygumų ir ežerų. Gamtos ir ramaus poilsio mėgėjai yra pamėgę Saremos salą Baltijos jūroje, tačiau ir žemyninėje Estijos dalyje yra keletas įdomių gamtos paminklų.

Kaali meteorito krateriai

Tarptautiniu mastu žinomų Kaali meteorito kraterių amžius – vis dar ginčų objektas. Skirtingi šaltiniai teigia, jog krateriai Saremos saloje suformuoti prieš 2400-7500 metų. Manoma, jog tuo metu saloje jau gyveno žmonės, o meteorito smūgis turėjo prilygti atominės bombos sprogimui.

Kaali ežeras - didžiausias iš kraterių (diametras siekia 110 metrų) ir aštuntas pagal dydį krateris pasaulyje. Antikos tyrinėtojai (Tacitas, Pitijus ir kiti) aprašo savo kelionių metu aplankytą saulės dievo Helioso sudužimo vietą, kuri, remiantis šiais šaltiniais, gali būti Saremos sala. Kaali krateriai nuo Kuresarės nutolę apie 18 km, važiuojant Estijos žemyninės dalies link.

Jagalos krioklio vanduo krenta nuo 8 m aukščio kalkakmenio uolos. Maždaug 50 m pločio krioklys susidarė Jagalos upėje, maždaug 4 km nuo vietos, kur ji įteka į Suomijos įlanką. Krioklys yra itin gražus žiemos metu, kuomet pasipuošia apledėjusiais varvekliais.

Netoli Kotla Jarvės miesto esantis krioklys, kurio vanduo krenta iš 30 m aukščio nuo Ontikos uolos, yra didžiausias Estijoje. Žiemą šaltis ir nuo jūros pučiantis vėjas suformuoja įspūdingus varveklius. Virš krioklio yra įrengta apžvalgos aikštelė. Ties Suomijos įlanka esanti Ontikos pakrantė yra labai vaizdinga. Šioje pakrantėje kalkakmenio uolų aukštis siekia iki 57 m.

Šiaurine Saremos salos pakrante besidriekiantis Pangos skardis nutįsęs apie 2,5 km. Aukščiausioje vietoje skardžio aukštis viršija 21 m. Pasak legendos, kadaise nuo šio skardžio jūrai buvo aukojami žmonės.

Keilos krioklys

6 m aukščio Keilos krioklys yra Keila-Joa miestelyje, į vakarus nuo Talino. Apylinkių gyventojai savo sutuoktuvių dieną atvyksta prie šio krioklio ir ant netoliese esančio tilto užkabina sėkmingos santuokos simbolį – spyną, o jos raktelį meta į garmantį upės vandenį.

Suur Munamagi kalva Netoli Haanjos gyvenvietės esanti 318 m aukščio Suur Munamagi kalva yra aukščiausia Baltijos šalyse. Nuo kalvos viršūnės atsiveria puiki apylinkių panorama, giedru oru matomumas siekia apie 50 km. Viršūnėje yra įrengtas 29 m aukščio apžvalgos bokštas ir kavinė.

Idėjos vasaros savaitgaliams (4)>>

Nuotraukos: latvgale.lv; castle.lv
pirmoje nuotraukoje - Kaali krateris
antroje - Keilos krioklys
trečioje - Jagalos krioklys
ketvirtoje - Suur Munamagi kalvos apžvalgos bokštas

2010 07 15