Šioje svetainėje naudojami slapukai. Naudodamiesi svetaine sutinkate su slapukų naudojimu. Daugiau informacijos apie slapukus..

Supratau
+ Pasiūlyk restoraną
Restoranų naujienos

Apie patalpų nuomą ir apgyvendinimo paslaugų teikimą

2011-08-30
Paskelbk savo straipsnį
Valstybinė mokesčių inspekcija prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos (toliau – VMI prie FM) informuoja, jog gyventojai, norintys Europos vyrų krepšinio čempionato („EuroBasket 2011“) metu už atlygį nuomoti patalpas ar teikti apgyvendinimo paslaugas, tai gali daryti įsigiję verslo liudijimą ir sumokėję fiksuotą pajamų mokestį iš anksto, arba metams pasibaigus (iki 2012 m. gegužės 2 d.) deklaruodami šiųmetes pajamas ir sumokėdami 15 proc. gyventojų pajamų mokestį.

„Miestai, kurių sporto arenose ir rūmuose vyks Europos vyrų krepšinio čempionato kovos, – Vilnius, Kaunas, Klaipėda, Šiauliai, Panevėžys, Alytus bei jų prieigos netrukus sulauks krepšinio sirgalių antplūdžio. Jau dabar akivaizdus apgyvendinimo paslaugų poreikis – iš anksto rezervuotos praktiškai visos vietos viešbučiuose, svečių namuose, moteliuose, kaimo turizmo sodybose, kempinguose ir pan., – pastebi Šiaulių apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos (toliau – Šiaulių AVMI) viršininkas Evaldas Vaineikis ir ragina gyventojus, norinčius už atlygį suteikti patalpų nuomos ar apgyvendinimo paslaugas atvykėliams, įsigyti verslo liudijimą šiai veiklai vykdyti.

VMI informuoja, jog patalpų nuoma ir apgyvendinimo paslaugos yra skirtingos veiklos rūšys. Jų įregistravimas bei mokesčiai taip pat yra nevienodi. Jeigu gyventojas patalpas nuomoja tik gyventojams, jis gali įsigyti patalpų nuomos verslo liudijimą „Patalpų nuoma“ (veiklos rūšis, suteikianti teisę teikti šias paslaugas tik gyventojams ir draudžia teikti paslaugas įmonėms), sumokėdamas fiksuoto dydžio pajamų mokestį.

Jeigu krepšinio aistruoliams gyventojas išnuomos patalpas neįsigijęs verslo liudijimo patalpų nuomai, tai 2011 metais gautas pajamas jis privalės deklaruoti (teikdamas metinę gyventojo pajamų deklaraciją) ir 15 proc. gyventojų pajamų mokestį (toliau – GPM) sumokėti metams pasibaigus – iki 2012 metų gegužės 2 dienos.

Teikti krepšinio „sirgaliams“ apgyvendinimo paslaugas galima ir įsigijus apgyvendinimo paslaugų verslo liudijimą, t. y. arba „Apgyvendinimo paslaugų (nakvynės ir pusryčių paslaugos) teikimas“, arba „Apgyvendinimo paslaugų (kaimo turizmo paslaugos) teikimas“. Atkreipiame dėmesį, kad šiuo atveju turi būti įvykdyti ir Turizmo įstatyme nustatyti reikalavimai.

Šiaulių miesto savivaldybės taryba 2011 m. verslo liudijimams „Patalpų nuoma“ ir „Apgyvendinimo paslaugų (nakvynės ir pusryčių paslaugos) teikimas“ nustatė 576 Lt metinį fiksuotą mokestį, o verslo liudijimui „Apgyvendinimo paslaugų (kaimo turizmo paslaugos) teikimas” nustatytas 672 Lt metinis fiksuotas mokestis. Be to, Šiaulių miesto savivaldybės taryba, atsižvelgdama į Vyriausybės rekomendacijas, patvirtino lengvatas: 50 proc. mažesnį fiksuotą pajamų mokestį neįgaliesiems asmenims, senatvės pensininkams, motinai arba tėvui, kurie vieni augina bent vieną vaiką iki 18 metų, taip pat sutuoktiniams, auginantiems tris ir daugiau vaikų iki 18 metų arba neįgalų vaiką, bedarbiams, kurie nustatyta tvarka įregistruoti teritorinėje darbo biržoje; ir 25 proc. mažesnį fiksuotą pajamų mokestį asmenims, kurie įsigyjamo verslo liudijimo laikotarpiu gauna su darbo santykiais susijusių pajamų.*

Tuo pačiu primename, kad verslo liudijimai gali būti išduodami pageidaujamam paslaugų teikimo laikotarpiui, bet ne trumpesniam kaip 5 dienų (šios dienos neprivalo eiti paeiliui). Taip pat gyventojai, vykdantys individualią veiklą įsigijus verslo liudijimą, privalo mokėti ir privalomojo sveikatos draudimo (toliau – PSD) įmokas bei valstybinio socialinio draudimo (toliau – VSD) įmokas, o metams pasibaigus iki gegužės 1 dienos (už 2011 metus iki 2012 m. gegužės 2 dienos) mokesčių administratoriui privalo pateikti metinę gyventojo pajamų deklaraciją, deklaruoti gautas pajamas ir sumokėtus mokesčius.

Kadangi nuo 2010 m. sausio 1 d. gyventojų nekilnojamojo turto nuoma nebepriskiriama individualiai veiklai, įsigyjant verslo liudijimą „Patalpų nuoma“ tereikia sumokėti savivaldybės tarybos nustatytą fiksuoto dydžio pajamų mokestį, o vykdant individualią veiklą su verslo liudijimu „Apgyvendinimo paslaugos“, mokamas fiksuoto dydžio pajamų mokestis ir PSD bei VSD įmokos (prievolė deklaruoti pajamas išlieka visais atvejais).

„Gyventojas, įsigijęs verslo liudijimą, privalo turėti ir paslaugų gavėjams pageidaujant išrašyti pirkimo – pardavimo kvitą, kuriuos gyventojai, teikiantys minėtas paslaugas, gali atsispausdinti iš mokesčių inspekcijos interneto svetainės (www.vmi.lt), o pagamintus spaustuviniu būdu įsigyti blankų leidyklų parduotuvėse“, – primena Šiaulių AVMI viršininkas Evaldas Vaineikis.


* Meniu.lt pastaba – verslo liudijimo mokesčiai ir lengvatos kituose miestuose gali skirtis, taip pat ir lengvatų suteikimas. Rekomenduojame dėl mokesčių pasitikslinti savo miesto ar rajono savivaldybėje arba VMI skyriuje.


VMI ir Meniu.lt informacija