Šī tīmekļa vietne izmanto sīkfailus. Turpinot izmantot tīmekļa vietni, jūs piekrītat mūsu sīkfailu politikai. Plašāka informācija par sīkfailiem.

Pieņemt
+ Ieteikt restorānu
Ziņas

Vaikai ir vegetarizmas

2017-11-10
Publicējiet savu rakstu

Visi tėvai nori savo vaikams gero, todėl ypač didelis dėmesys skiriamas jų mitybai. Stengiamasi, kad jie nevalgytų per daug saldumynų, tačiau nepamirštų savo kasdienės vaisių ir daržovių porcijos. Vieni tėvai kepa vištiena pietums, o kiti ruošia tofu su daržovėmis. Taigi, ar vaikams reikalinga mėsa? O gal vis dėlto geriau nuo vaikystės pratinti prie vegetariškos mitybos?

Visų pirma šiek tiek statistikos. Per paskutinį dešimtmetį vegetarizmas labai paplito tarp vaikų ir paauglių. Amerikoje 3proc. 8-18metų žmonių yra vegetarai. Jie nevalgo mėsos ir žuvies, tačiau neatsisako kiaušinių ir pieno produktų. Manoma, kad tokiam vegetarizmo paplitimui įtaką daro ne tik tėvai, bet ir įžymūs žmonės, kurių pavyzdžiu ir seka jaunimas. Amerikos dietologų organizacija teigia, kad vegetarizmas gali turėti teigiamą įtaką vaikams. Dauguma žinom, jog vaikai dažnai nemėgsta daržovių ir tenka pakariauti, kad suvalgytų brokolį, kuris lėkštėje. Tačiau vegetarai yra linkę valgyti daugiau daržovių ir vaisių, taip pat, atsisakę mėsos, jie atsisako kenksmingų produktų kaip pieniškos dešrelės, rūkyti mėsos gaminiai ir t.t... Tokiu būdu mityba tampa turtingesnė, joje daugiau vitaminų, mineralų ir maistinių skaidulų.

Bet ne viskas taip paprasta, reikia nepamiršti, kad vaikams ypač svarbu gauti visas reikalingas medžiagas, kad užtikrinti jų augimą ir vystymąsi, taigi, patariama stebėti geležies kiekį kraujyje. Vertėtų pasakyti šeimos daktarui, kad vaikas vegetaras ir jis nuspręs kas kiek laiko atlikti kraujo tyrimą.

Yra dar vienas dalykas, į kurį tėvai turėtų atkreipti dėmesį, tai yra, vaiko psichologinė būsena. Kartais būna, jog abu tėvai vegetarai ir tiesiog neleidžia vaikui valgyti mėsos. Atėjus tam tikram amžiui, dauguma paauglių pradeda maištauti ir nori priimti sprendimus, kurie galbūt tėvams nepatiks. Arba atvirkščiai, mama iškepą kalakutą vakarienei, o dukra pareiškia, kad nuo šiol nevalgo mėsos. Abiem atvejais tėvai turėtų suprasti, kad ginčai nepadės. Visiškai normalu, jei vaikas apsispręs valgyti mėsa, taip pat normalu, jei nuspręs jos atsisakyti. Svarbiausia, jog tėvai turi suprasti, kad geriausia, ką jie gali padaryti, tai supažindinti vaikus su mitybos pagrindais, pamokyti juos, kaip derinti produktus, kad organizmas būtų aprūpintas.

Šiek tiek rimtesnė ir sudėtingesnė situacija su vaikais veganais, kadangi tokia mityba labai apribota. Vaikai negali valgyti mėsos, žuvies, kiaušinių, pieno produktų. Augančiam organizmui pradeda trūkti įvairių medžiagų. Britanijos dietologų organizacijos narė Helen Wilcock, teigia, jog ji stengiasi nesmerkti tėvų, kurie augina vaikus veganais, tačiau ji pabrėžia, kad tokie tėvai turi būti labai atsargūs ir gerai informuoti apie vaikų vitamino D, kalcio, geležies, baltymų, kalorijų ir B12  trūkumą. Ji teigia, kad tokie vaikai dažnai auga lėčiau, nepasiekia ūgio ir svorio, būdingo savo amžiui. Todėl jos patarimas, apsilankyti pas dietologus, kurie padės suvokti, kaip taisyklingai maitintis.

Vaikams mitybą yra ypač svarbi jų vystymuisi, todėl negalima eksperimentuoti ir rizikuoti jų gerove bei sveikata. Internete gausu informacijos apie vegetarizmą, tačiau kartais sunku atsirinkti kuo pasikliauti. Būtent todėl patariama apsilankyti pas specialistus, kurie išmano savo darbą ir padeda  užtikrinti tinkamą mitybą, kurioje kažko atsisakius, tai būna pakeičiama kitu, taip užkertant kelią nenumatytoms problemoms.

 

Radvilė Mikalčiūtė @Meniu.lt