Šioje svetainėje naudojami slapukai. Naudodamiesi svetaine sutinkate su slapukų naudojimu. Daugiau informacijos apie slapukus..

Supratau
+ Pasiūlyk restoraną
Restoranų naujienos

Vitaminai - ne tik raidės. Kokių vitaminų trūksta Jums?

2010-10-19
Paskelbk savo straipsnį

 

Pirmiausia svarbu žinoti kokiomis savybėmis pasižymi skirtingi vitaminai, kokia jų rekomenduojama norma žmogui ir su kokiu maistu juos galima gauti. Dažnai apie skirtingus maisto produktus žinome, kad jie turi vienokių ar kitokių vitaminų, o skaitant aprašymus kartais net galima pasimesti tarp gausybės raidžių, kurios žymi vitaminus. Tad kuri raidė už ką atsakinga? Šį kartą apie riebaluose tirpstančius vitaminus.

Vitaminas A

Daugiausia šio vitamino galima rasti:

Kiaušinio trynyje Žuvies taukuose Pieno riebaluose Žaliose lapinėse daržovėse, špinatuose, brokoliuose, Geltonai oranžinėse daržovėse ir vaisiuose: morkose, apelsinuose, ananasuose.

Vitaminas A atsparūs virimui, tačiau suyra padidėjus temperatūrai džiovinimo metu. Esant šio vitamino trūkumui pradeda silpti akys, padidėja traiškanotumas. Vienas pirmųjų vitamino A trūkumų simptomų – silpnas arba visai jokio matymo tamsoje. Miežiai akyse taip pat gali būti ženklas, jog organizmui trūksta vitamino A. Dėl per mažo jo kiekio galite anksčiau laiko pražilti, padidėja bronchito, plaučių uždegimo rizika. Dėl vitamino A trūkumo lėčiau atsinaujina oda, todėl ji tampa šiurkšti. Tačiau organizme esant per daug šio vitamino vitamino gali varginti galvos skausmai, varginti vidurių užkietėjimas, nemiga, kaulų skausmai, sausėja oda, burnos, akių gleivinė, slenka plaukai. 


Vitaminas D

Natūraliai jo rasti galite:

Kaip ir vitamino A: žuvų taukuose, pieno riebaluose, kiaušinių tryniuose saulėgrąžų ir alyvuogių aliejuje Kai kuriuose grybuose.

Šio vitamino trūkumas pavojingiausias vaikams, esant nepakankamam jo kiekiui; galvos, krūtinės, stuburo, kojų kaulai lieka minkšti, deformuojasi (rachitas).   Tuo tarpu suaugusiems vitamino D trūkumas gali sukelti kaulų suminkštėjimą. D vitaminas svarbus ir tinkamam raumenų vystymuisi. Turbūt yra tekę girdėti apie vitamino D ir saulės sąveika. Ir iš tikrųjų šviečiant saulei, oda gauna ultravioletinių spindulių dozę, kuri padeda organizme gamintis vitaminui D (iš provitaminų D2 ir D3). Vitaminas neatsparus karštai temperatūrai ir netoleruoja sąveikos su deguonimi.

Nors vitaminas labai svarbus organizmo vystymuisi, per didelis jo kiekis gali turėti rimtus šalutinius poveikius. Esant jo pertekliui gali sutrikti širdies veikla, inkstuose gali pradėti kauptis akmenys. Gavus ar suvartojus per didelę vitaminų dozę, galimi galvos skausmai, pykinimas, padidėjęs kraujospūdis, vaikams gali sulėtėti protinis vystymasis.

Vitaminas E

Vienas pagrindinių vitaminų sveikai širdžiai, prieš 50 metų buvo vadinamas vislumo vitaminu. Esant jo trūkumui gali sumažėti vyrų lytinis potraukis, o moterys tapti nevaisingos. Trūkstant šio vitamino gali sutrikti nervų ir virškinimo sistemos. Padauginus vitamino gali svaigti galva.

Vitaminas E yra vienas svarbiausių antioksidantų, saugantis žmogaus organizmą nuo žalingo laisvųjų radikalų poveikio. Vitaminas ypatingai atsparus padidintai temperatūrai, rūgštims, nesuyra virimo metu tačiau neatsparus šarmams.

Vitamino E rasite:

Grūdų daiguose Salotose, daržovėse Riešutuose Avokadose Mėsoje Kiaušinio trynyje Kukurūzų, sėmenų, alyvų bei saulėgrąžų aliejuje Alyvuogėse Vitaminas K

Trūkstant šio vitamino organizmui gresia mažakraujystė, kraujas blogai kreša. Šių vitaminų daugiausia: pomidoruose, špinatuose, kaštono lapuose, riešutuose, braškėse. Vitaminas K kartu su vitaminu D skatina kaulinio audinio susidarymą.

Rekomenduojamos vitaminų paros normos

A vitaminas (mikrogramais)

vaikams

paaugliams

moterims

vyrams

nėščiosioms ir žindančiosioms

400-700 µg

800 - 1000 µg

800 µg

800 µg

1000 - 1400 µg


D vitaminas (mikrogramais)

vaikams

paaugliams

moterims

vyrams

nėščiosioms ir žindančiosioms

5 - 10 µg

5 µg

5 µg

5 µg

10 µgE vitaminas

vaikams

paaugliams

moterims

vyrams

nėščiosioms ir žindančiosioms

3 - 7 mg

8 – 10 mg

10 mg

10 mg

12-14 mgVitamino K paros norma – 1 mg

Domėkitės ką valgote, rūpinkitės savimi ir neprireiks jokių maisto papildų ar vitaminų tabletėse. Tačiau ieškodami vitaminų, nepamirškite, kad vaisiai, daržovės, mėsa ar tie patys grūdai, visu pirma turi būti tinkamai užauginti ir paruošti, kad juose išliktų visi reikalingi vitaminai.

Apie kitus vitaminus parašysime kitame straipsnyje, o kol kas – būkite sveiki !

MENIU.LT informacija
Parengė: Ieva Malaiškaitė
Nuotraukos: Ieva Malaiškaitė

2010 10 19