Šioje svetainėje naudojami slapukai. Naudodamiesi svetaine sutinkate su slapukų naudojimu. Daugiau informacijos apie slapukus..

Supratau
+ Pasiūlyk restoraną
Restoranų naujienos

Veganai džiaugiasi – jiems skirti renginiai rugsėjį bus surengti ir Kaune, ir Vilniuje

2018-07-31
Paskelbk savo straipsnį

Augalinio maisto festivalis „Vegfest LT“ organizuojamas nuo 2016-ųjų. „Tai renginys, skirtas populiarinti veganizmą, augalinę mitybą bei sveiką gyvenimo būdą“, – sakė jo organizatorė, Juntinėje Karalystėje gyvenanti lietuvė Ventė Viteikaitė. Iki šiol buvo surengti šeši „Vegfest LT“ renginiai – penki Vilniuje bei vienas Kaune.

Šio festivalio idėją Ventė atsivežė iš užsienio – čia panašūs renginiai organizuojami jau daugiau nei 30 metų ir sulaukia daugybės lankytojų.

Renginių Kaune ir Vilniuje lankytojų lauks veganiškų prekių mugė, paskaitos, maisto gaminimo pamokos ir kita programa. „Kaune mugė bus kiek didesnė nei Vilniuje, o Vilniuje išsiskirs tuo, kad šįkart Tautų mugės prašymu joje dalyvaus kaip niekuomet daug prekybininkų iš užsienio“, – pasakojo V.Viteikaitė. Savo produkciją pristatys gamintojai iš Latvijos, Estijos, Baltarusijos, Lenkijos, Rusijos. Renginyje prekiauti leidžiama tik tokiomis prekėmis, kuriose nėra gyvūninės kilmės sudėtinių dalių bei kurios nėra testuotos su gyvūnais.

Atėjusieji galės paragauti įvairių užkandžių, karštųjų patiekalų, desertų ir gėrimų, įsigyti įvairių pusfabrikačių, ekologiškų prekių, virtuvės įrangos, receptų knygų, natūralios kosmetikos, papuošalų, aksesuarų, drabužių, veganų atributikos, prekių vaikams.

Visą renginio savaitę Kauno miesto Vinco Kudirkos bibliotekoje vakarais vyks paskaitos – nuo pirmadienio iki penktadienio jas skaitys neseniai Kaune duris atvėrusios Gyvensenos medicinos klinikos gydytojai, o šeštadienio popietę į paskaitą „Energija, sveikata ir motyvacija: kaip jų pasiekti?“ pakvies žinomas sportininkas, sporto treneris ir mitybos specialistas Andžej Michmel.

Speciali edukacinė programa bus surengta ir Vilniuje, ji bus paskelbta kiek vėliau.

„Tai pirmieji mūsų renginiai viešose, o ne privačiose erdvėse“, – džiaugėsi Ventė. Tiesa, nesklandumų išvengti nepavyko – renginys Kaune turėjo vykti visai kitoje miesto vietoje. Jau buvo apie tai paskelbta ir socialiniuose tinkluose, ir žiniasklaidoje, kai paaiškėjo, jog savivaldybė tai dienai toje vietoje yra išdavusi leidimą dar vienam renginiui. „Gerai, kad greitai apsižiūrėjome. Mūsų renginį teko perkelti į Nepriklausomybės aikštę“, – sakė Ventė.

Pasak jos, festivalis auga ir jam reikia vis daugiau vietos. Į šiuos renginius visi norintys prekiauti netelpa, o lankytojų skaičius skaičiuojamas tūkstančiais, tad festivalio komanda jau kuris laikas dairėsi naujų erdvių.

„Vegfest LT“ populiarumas sutampa su veganų bendruomenės augimu. Laikoma, kad tai sparčiausiai pasaulyje augantis judėjimas. Jungtinėje Karalystėje šiuo metu skaičiuojama daugiau nei 3,5 milijonai veganų, panašus skaičius ir Vokietijoje, Prancūzijoje, Italijoje, Skandinavijos šalyje, judėjimas taip pat labai populiarus JAV, Kanadoje, Australijoje, Tailande, Izraelyje, Rusijoje. Kiek veganų Lietuvoje nėra tiksliai žinoma, tačiau socialiniame tinkle „Facebook“ suburta grupė „Lietuvos veganai“, ką tik atšventusi penkerių metų gimtadienį, jungia daugiau nei 25.000 narių – tai pagrindinė šalies veganų platforma internete.

Veganai mano, jog nedera savo reikmėms išnaudoti kitų gyvų būtybių, todėl nevartoja mėsos, žuvies, jūrų gėrybių, pieno produktų, kiaušinių ir netgi medaus, nenaudoja gyvūninės kilmės medžiagų turinčios ar su gyvūnais testuotos kosmetikos, vengia kailio ir odos gaminių, neina į zoologijos sodus, delfinariumus ir cirką.

Tačiau rinktis veganizmą skatina ne tik etinės priežastys – tokia mityba yra žymiai sveikesnė nei mėsiška, taip pat mažiau kenksminga aplinkai. Net itin konservatyvia laikoma Pasaulio sveikatos organizacija augalinę mitybą pripažįsta kaip tinkamą bet kokio amžiaus žmonėms, įskaitant kūdikius, vaikus, paauglius, suaugusiuosius, nėščiąsias ir maitinančias moteris, senyvo amžiaus žmones, sportuojančius, o mėsos gaminius priskiria pirmosios kategorijos kancerogenams. Intensyvios gyvulininkystės daroma žala gamtai yra didesnė nei visos gamybos ir transporto kartu sudėjus.

„Priežasčių rinktis veganizmą – daug, žmones stabdo tik seni įpročiai ir įsitikinimas, kad augalinė mityba blanki. Tačiau tai visiška netiesa – ateikite į „Vegfest LT“ renginius ir patys tuo įsitikinsite“, – tvirtino V.Viteikaitė.

Įėjimas į renginius bei paskaitų programą – nemokamas.

Daugiau informacijos apie „Vegfest LT Kaunas“: https://www.facebook.com/events/1885145175121314/

Daugiau informacijos apie „Vegfest LT Vilniaus ruduo“: https://www.facebook.com/events/257636514964173/