Šioje svetainėje naudojami slapukai. Naudodamiesi svetaine sutinkate su slapukų naudojimu. Daugiau informacijos apie slapukus..

Supratau
+ Pasiūlyk restoraną
Restoranų naujienos

Valstybinės kontrolės rezultatai teigia, kad pangasijos žuvis yra saugi vartoti

2010-11-18
Paskelbk savo straipsnį
Į Valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą (VMVT) kreipiasi vartotojai nuogąstaudami, kad į Lietuvą įvežama pangasijų filė gali būti užteršta ar kitaip kenkianti žmonių sveikatai, ar kiekviena žuvies siunta yra tiriama? Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba kaip kompetentinga maisto ir veterinarinės kontrolės institucija, informuoja, kad pangasijų, importuojamų į Europos Sąjungą iš Vietnamo, valstybinės kontrolės rezultatai nepatvirtina informacijos, platinamos viešoje erdvėje.

Šių žuvų vartojimas žmonių maistui Europos Sąjungoje neuždraustas. Šiuo metu 300 Vietnamo žuvų auginimo ir perdirbimo įmonių yra suteiktas veterinarinis patvirtinimas ir teisė įvežti žuvis bei jų produktus į Europos Sąjungos (ES) rinką. Tokių įmonių patvirtinimą atlieka ES maisto saugą kontroliuojančios institucijos, kurios šią teisę suteikia tik atlikusios patikrinimus vietose ir įvertinę riziką.

Pagal reikalavimus, nustatytus iš trečiųjų šalių įvežamiems produktams, iš Vietnamo per Lietuvos pasienio veterinarijos postus importuojamų žuvininkystės produktų kontrolę vykdo Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT).

Importo metu Lietuvos pasienio veterinarijos postuose VMVT atlieka žuvų siuntų dokumentų, fizinės atitikties, tikrinimą, kurio metu imami mėginiai laboratoriniams tyrimams. Atrinkti mėginiai pristatomi į akredituotas laboratorijas (Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo laboratorijos departamentą ar Klaipėdos apskrities valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos laboratoriją). Atsižvelgiant į žuvų rūšį ir apdorojimo būdus, atliekami ir mikrobiologiniai tyrimai dėl patogeninių mikroorganizmų, parazitologiniai tyrimai, cheminiai tyrimai dėl sunkiųjų metalų, histamino, lakiųjų azoto bazių, benzo(a)pireno. Kadangi šios žuvys specialiai auginamos, jos tiriamos ir dėl farmakologinių preparatų ar kitų neleistinų medžiagų liekanų, neleistinos medžiagos - malachito žaliojo.

Pagal VMVT registravimo duomenis, į Lietuvą per š. m. sausio – spalio mėn. iš trečiųjų šalių buvo importuota 881 (19 859,3 t) įvairių žuvų siunta, iš kurių 164 (4 071,8 t) buvo pangasijos iš Vietnamo. Per šį laikotarpį paimti 246 importuotų iš trečiųjų šalių įvairių žuvų siuntų mėginiai, iš kurių šešiose nustatyti parazitai. Šios siuntos į Lietuvos rinką nepateko. Vykdant įvežimo ir rinkos kontrolę, nesaugių ir nekokybiškų pangasijų nebuvo nustatyta, vartotojų skundų dėl šių žuvų saugos ir kokybės VMVT negavo.

Kiekviena ES valstybė vykdo maisto produktų kontrolę. ES veikia Skubiųjų pranešimų apie nesaugų maistą ir pašarus sistema (RASFF). Nustačius nesaugų maisto produktą ar žaliavas, informacija apie tai operatyviai išplatinama visose valstybėse. RASFF sistemos duomenimis dėl importuojamos į ES rinką pangasijos buvo gauti keturi pranešimai: iš Lenkijos ir Italijos – dėl saugos reikalavimų neatitikimo, iš Čekijos – dėl antibiotiko Neomicino ir iš Lenkijos – dėl neleistinos medžiagos – žaliojo malachito buvimo. Valstybinės kontrolės duomenimis, 2010 m. į Lietuvą nesaugių pangasijų ar jų produktų įvežta nebuvo.


VMVT informacija
2010 11 18