Šioje svetainėje naudojami slapukai. Naudodamiesi svetaine sutinkate su slapukų naudojimu. Daugiau informacijos apie slapukus..

Supratau
+ Pasiūlyk restoraną
Restoranų naujienos

Vaišėms lauke įsirenkime kepsninę

2011-04-17
Paskelbk savo straipsnį

Nuo ko pradėti

Pradėti reikia nuo vietos parinkimo. Turint galvoje, kad ruošiant lauko vaišes teks nemažai vaikščioti su maisto produktais ir vandeniu, vieta turėtų būti ne per toliausia nuo namų. Stacionarią kepsninę nepatartina įrengti po pat medžiais, ypač svyrančiais. Tai tiesiog nesaugu.

Užkandžiavimui lauke aikštelę nusprendus įsirengti pievutėje, patartina išgrįsti aikštelę, nes žolynas čia bus ganėtinai mindomas. Aikštelės danga turėtų neišsiskirti iš sodyboje ar sode naudotų medžiagų. Jeigu kiemo ar sodo takeliai yra grįsti trinkelėmis, čia labiau tiks tokio pat stiliaus trinkelės.

Kitas svarbus sprendimas – kepsninės konstrukcijos parinkimas. Savo funkciją puikiausiai atliks ir sausų plytų sudėtas statinys; galima sumūryti paprastą konstrukciją ar su patogiu darbastaliu ir nišomis anglims bei virtuvės rykams susidėti, o labiau patyrusieji sumūrys ir lauko židinį-kepsninę.


Paprasčiausias variantas

Paprasčiausia stacionari kepsninė – kampainio plano apie 1 metro aukščio statinys. Tarp lygiagrečių sienelių klojamos dvejos grotelės, tarp kurių paliekamas 20 cm atstumas. Apatinės grotelės – padėklas anglims, o viršutinės, šiek tiek platesnės, – maisto produktams. Jos turi remtis ant plytų iškyšų arba metalinių strypų tarp plytų eilių. Grotelės turi būti nuimamos – žiemai, kai kepsninė nenaudojama, jas privalu nuimti, nes gali surūdyti. Kad maistas gerai keptų, reikia sukurti oro trauką.

Sudėtingesnė kepsninė

Greta E konstrukcijos kepsninės numatoma niša medžio anglims laikyti ir spinta virtuvės inventoriui. Pageidautina, kad kepsninės sienelės būtų iš ugniai atsparių plytų.

Iš lentų įrengiamas juostinis pamatas. Patikrinus jo horizontalumą, ant skiedinio dedama pirma plytų eilė. Įprastai išmūrijus 2–5 eiles, 6-oje plytos dedamos skersai, kad iš abiejų mūrinio pusių kyšotų jų galai. Taip suformuojamas išsikišimas anglių padėklui.

Dar viena iškyša suformuojama mūrijant 10-ą plytų eilę. Papildomai išmūrijus dar 3 eiles (apsaugai nuo vėjo), pagrindinė kepsninės dalis užbaigiama.

Kad grotelių aukštį galima būtų reguliuoti, mūrijant į siūles nuo 6 ir 7 eilės dedami metaliniai strypai. Jie turi maždaug 75 mm kyšoti į abi puses.

Paprasčiausias darbastalio sprendimas – šone pristatyti 6 plytų aukščio mūrinį. Šios sienelės paskutinėje eilėje plytos dedamos skersai. Suformuojamas darbinis paviršius: tvirtinama lenta, kuri padengiama keraminėmis plytelėmis. Baigus mūryti kepsninę ir darbinius paviršius, nurievėjamos siūlės.

Statiniui leidžiama kelias dienas pastovėti, kad skiedinys sutvirtėtų, tik tada pirmą kartą įkuriama ugnis. Paskubėjus konstrukcija gali skilti.

Iš laisvai sudėtų plytų

Tai laikina kepsninė, kurią galima išrinkti ir per žiemą laikyti priedangoje. Ji ne tik pigi ir greitai pastatoma, bet ir efektyvi: sienelės užtikrina gerą oro patekimą, anglių degimą.

Tokia kepsninė gali būti apvali, trikampio, kvadrato ar šešiakampio formos. Apvaliai kepsninei reikia apie 100 plytų, o kitoms – šiek tiek daugiau. Plytos pagal pasirinktą formą dedamos ant paruošto pagrindo taip, kad tarp jų liktų apie 5 cm plyšeliai.

Plytos dedamos tarsi statant iš vaikiškų kubelių. Sudėjus 5 eiles, padedamas plieno lakštas (padėklas medžio anglims), tada sausai sudedamos dar 2 eilės plytų ir grotelės. Vyraujančių vėjų pusėje patartina pastatyti 2–3 eilių apsauginę sienutę.

2011 04 17