Šioje svetainėje naudojami slapukai. Naudodamiesi svetaine sutinkate su slapukų naudojimu. Daugiau informacijos apie slapukus..

Supratau
+ Pasiūlyk restoraną
Restoranų naujienos

Tikras naminis sidras be mielių ir cukraus

2016-09-19
Paskelbk savo straipsnį
Sidro gamyba

Sidras tai gėrimas, gaminamas panašiai kaip vynas, iš neatskiestų obuolių sulčių, kurios rauginimo metu natūraliai prisisotina anglies dvideginiu. Esminis obuolių sidro ir obuolių vyno skirtumas – sidras neturi pridėtinio cukraus, kaip kad tai daroma su vynu mūsų platumose. Natūralus cukrus, esantis obuoliuose, rūgimo (fermentavimo) metu pavirsta į alkoholį. Paprastai, pramoniniu būdu gaminamas, sidras dirbtinai prisotinamas anglies dvideginiu, o gaminant naminį sidrą – svarbu tiesiog laiku pataikyti išpilstyti į butelius ir tuomet susiformuoja natūrali angliarūgštė, kuri yra „minkštesnė“.

Sidro gamybai geriausiai tinka rudeniniai ir žieminiai obuoliai, Lietuvoje rekomenduojami ypač vėlyvi pepino veislės obuoliai, kadangi iš vasarinių obuolių, sidras neturi ryškaus charakterio bei taninų. Geriausias sidras gaunamas iš rudeninių obelų veislių (pvz.: antaniniai, pepino, ananasiniai, „papinukai“), kurių vaisiai pribręsta spalio ar net lapkričio mėnesį. Galima sidrą gaminti iš kelių veislių sulčių mišinio – eksperimentuokite tiek pagal skonį, tiek ir pagal tų metų derliaus situaciją!  

Gaminant sidrą, sultys paruošiamos taip pat, kaip vynui tik neskiedžiamos vandeniu ar nepridedama cukraus, sultys jokiu būdu neturi būti filtruojamos ar skaidrinamos. Pirminės fermentacijos metu dažniausiai užtenka natūralių obuoliuose esančių mielių (dar vadinamų laukinėmis mielėmis), tačiau gali šiek tiek kaskart vis skirtis skonis ar fermentavimo laikas.

Norint pagreitinti arba užsitikrinti fermentavimo proceso stabilumą – galima naudoti kultūrines mieles. Kultūrinių mielių yra įvairių rūšių, o jų paruošimas paprastas, dažniausiai instrukcijos yra pridedamos prie parduodamų mielių. Sudėjus mieles indai su sultimis užkemšami rauginimo kamščiais ir rauginama 15-18 °C arba 5-10 °C temperatūroje (priklausomai nuo mielių rūšies). Laukinėms mielėms „patinka“ temperatūra 15-20 °C. Paprastai fermentavimas trunka nuo 1 mėn. iki 2 mėn., tačiau sidrą rauginimo buteliuose drąsiai galite laikyti ir ilgiau – susidariusi angliarūgštė bus išstūmusi deguonį ir todėl tai bus natūrali apsauga.

Kada sidras jau išrūgęs

Nusėdus mielėms, suletėjus burbuliavimo procesui (angliarūgštės išsiskyrimui), o sidrui nuskaidrėjus, jį rekomenduojame nupilti nuo nuosėdų, perpilti į kitą švarų rauginimo indą ir papildžius indą iš kitų nupilamų sidro indų, galima vėl uždėti rauginimo kamštį. Perpylimą nuo nuosėdų galite atlikti ir neišlaukę pilno nuskaidrėjimo. Beveik pilnai išrūgusį sidrą galite išpilstyti į butelius, pridėdami (arba ne) po 3-4g cukraus užsigazavimui ir palikdami minimalų oro kiekį (kelis centimetrus iki kamščio). Jei į išpilstytą sidrą pridėjote kelis gramus cukraus, palaikykite butelius kambario temperatūroje dar apie 1 mėnesį, kad pridėtas cukrus virstų alkoholiu ir angliarūgšte. Ilgesnį laiką išpilstytą sidrą laikykite (brandinkite) 8-10 °C temperatūroje. Idealu, jei išlaikysite sidrą bent pusę metų.

Kaip vartoti

Sidrą galima serviruoti atšaldytą iki 13-15 °C temperatūros arba kambario temperatūros. Katalonijoje į stiklinę gėrimas pilamas iš 30-40 cm aukščio, kad, atsimušęs į jos sieneles, suputotų ir geriau atskleistų savo skonines ir aromatines savybes. Sakoma, kad sidras negali ilgiau užsibūti stiklinėje, todėl jo pilama tiek, kad būtų galima lengvai vienu gurkšniu išgerti: didelėje stiklinėje jo turi būti ne daugiau kaip 50 ml.Aišku, šios tradicijos atkeliavusios iš baskų, todėl serviruoti sidrą galite ir į vyno taures – suteiksite sidrui solidžią pagarbą. Eksperimentuokite – vietoj karšto vyno galite gaminti karštą sidrą, paskanindami mėgstamais priedais!