Šioje svetainėje naudojami slapukai. Naudodamiesi svetaine sutinkate su slapukų naudojimu. Daugiau informacijos apie slapukus..

Supratau
+ Pasiūlyk restoraną
Restoranų naujienos

Sveikuoliška dieta, kai persistengiama

2018-08-08
Paskelbk savo straipsnį

Atsisakėte cukraus, stengiatės mažiau vartoti miltinių patiekalų, o greito maisto kavines aplenkiate iš tolo? Juk viskas dėl geresnės sveikatos, sakysite jūs. Tiesa, iš pažiūros tai pagirtini pokyčiai. Bet ar tikrai visada sveikuoliška mityba atspindi savo vardą ir jos besilaikantys tikrai sau padeda, o ne kenkia? Šiandien apie požymius, kurie padės atpažinti, jog šiek tiek persistengiate tokiu savo gyvenimo būdo ir mitybos pasirinkimu.

Ribojate daugiau nei leidžiate

Pradėjote sveikai maitintis, pirmiausia atsisakėte saldumynų, tuomet kepinių, galbūt nebevalgote pieno produktų ir maisto kepto riebaluose. Mityboje liko vos keli produktai, kuriuos valgote nuolatos, nes esate įsitikinę, kad tik jie yra sveiki. Kad ir kokius pakeitimus įtraukėte į savo mitybą, reikėtų atkreipti dėmesį į tai, ar išties tai darote dėl geresnės sveikatos, o gal vis dėlto pradėjote riboti dideles maisto grupes visai ne dėl sveikatos, o dėl noro kuo labiau sulieknėti, ar laikytis populiarų, internete sklandančių mitybos madų ir taip išsiskirti unikalumu.

Ribojantis maistą mentalitetas dažniausiai išsivysto žmonėms, kurie kurį laiką laikosi dietų, tačiau tas pats galioja ir sveikos mitybos atžvilgiu. Sveika mityba tampa tik užmaskuotu dietos pavadinimu, o iš tiesų sau neleidžiate net retkarčiais pasimėgauti mėgstamo pyrago gabalėliu, bijote, jog tuojau pat priaugsite svorio, o kitus produktus neva laikote nesveikais, nes perskaitėte tai viename iš sveikos gyvensenos forumų. Visi šie bruožai gali būti valgymo sutrikimų simptomais. Tokie ribojimai žaloja jūsų psichinę sveikatą, o noras suvalgyti draudžiamo produkto tik dar labiau auga, kol galiausiai neištveriate ir vietoj gabalėlio šokolado suvalgote visą šokoladą, o tuomet save graužiate.

Kenčia socialiniai santykiai

Beveik visi mūsų santykiai sukasi aplink maistą. Pietaujame su kolegomis aptardami madingiausias maisto vietas, valgome ypatingą tortą iš geriausios kepyklėlės mieste mylimo draugo gimtadienio proga, o didžiausias metų šventes sutinkame prie skaniausiais patiekalais nukrauto stalo. Maistas mus suvienija ir yra didžiulis pasitenkinimo šaltinis.

Dar vienas požymis, jog su savo sveikuoliška mityba peržengiate ribas, yra baimė švęsti šventes su namiškiais, nes bijote, kad ten bus tik riebaus, sunkaus maisto, kurio paprastai vengiate. Dažnai atsisakote susitikti ir su draugais kavinėse, nes baiminatės, jog meniu nebus sveikų patiekalų, kuriuos galėsite valgyti be sąžinės graužaties. Galbūt net pradedate meluoti artimiesiems apie išgalvotas alergijas ar tai, kad jau esate pavalgęs, nes tik taip galėsite išvengti maisto, kurį laikote nesveiku. Ilgainiui draugai su jumis nebenori praleisti laiko, bendradarbiai nebekviečia kartu pietauti arba skaudinate savo artimuosius, kurie niekada nebegali jums įtikti savo ruoštu maistu. Kenčia ne tik aplinkiniai, labiausiai dėl tokios absurdiškai sveikos mitybos galite nukentėti jūs pats. Toks atsiribojimas nuo aplink maistą besisukančių socialinių santykių gali būti besivystančios depresijos ir vienatvės priežastimi.

Sveiko maisto fanatizmas

Sveika mityba gali tapti liguista ir tokiu atveju, kai esate fanatiškai įsitikinęs savo mitybos teisumu, demonizuojate savo subjektyvia nuomone sudarytą, nesveikų produktų sąrašą, neturėdami jokio mokslinio supratimo, prirašote sau paties diagnozuotas ligas, susietas su šiais maisto produktais ir skleidžiate neapykantą tiems, kurie valgo kitaip nei jūs.

Subalansuota mityba yra labai svarbi norint išvengti ligų ir palaikyti sveiką kūno svorį. Bet „subalansuota” čia yra kertinis žodis, kurį sveikos mitybos propaguotojai dažnai pamiršta. Jei jums gydytojas nenustatė alergijos konkrečiam produktui, nesergate cukriniu diabetu ar kitomis ligomis, kur maistas gali būti gyvybės ar mirties klausimas, joks, net ir labai nesveikas, maisto produktas, pavartotas retkarčiais, nesukels jums nei vėžio, nei širdies ligų, nei sutrumpins gyvenimo trukmės. Sveika mityba yra geri kasdieniai įpročiai, pilnavertiškas maistas, tačiau joje yra vietos ir mėgstamam mėsainiui su aliejuje keptomis bulvytėmis ir kaloringiausiam gabalėliui pyrago su cukrumi bei miltais.

***

Sveikuoliška mityba turėtų būti kiekvieno mūsų gyvenimo dalimi, jei norime būti energingesni ir sveikesni. Tačiau nereikėtų sveikos subalansuotos mitybos painioti su gyvenimo būdu, kuris labiau primena ribojančias dietas, žalojančias fizinę bei psichinę sveikatą. Susimąstyti reikėtų tiems, kurie pradeda riboti dideles maisto grupes ir nepagrįstai atsisakyti maisto produktų. Taip pat tiems, kurie dėl nesveiko maisto baimės yra pasiruošę paaukoti draugystes ir šiltus santykius su namiškiais. Neskubėkite teisti kitaip nei jūs besimaitinačių, nes gali paaiškėti, kad vis dėlto ne jūs, o jie turi daug sveikesnį santykį su maistu ir savo kūnu. Mėgaukitės maistu, nes jis nėra tik energija, tai nepaprastas pasitenkinimo šaltinis, atsiminimų dalis ir naujų kultūrų pažinimas.

Lauryna Nelkinė @Meniu.lt