Šioje svetainėje naudojami slapukai. Naudodamiesi svetaine sutinkate su slapukų naudojimu. Daugiau informacijos apie slapukus..

Supratau
+ Pasiūlyk restoraną
Restoranų naujienos

„Khan Shatyr“ – XXI amžiaus jurta

2011-01-14
Paskelbk savo straipsnį

Naujas Kazachstano sostinės pasididžiavimas – didžiulė XXI amžiaus palapinė, kurioje telpa daugiau nei šimtas parduotuvių, dešimtys barų bei restoranų, keletas kino salių, vandens atrakcionų parkas.

Astanos centre iškilo didžiausia pasaulyje palapinė, kurios aukštis siekia 150 metrų, o skersmuo – 200 metrų. Taigi nuo šiol sostinės gyventojai gali mėgautis gausybe pramogų. Pastato forma pasirinkta neatsitiktinai. Tai jurtos, Vidurinės Azijos stepių klajoklių būsto, variacija. Jurta puikiai atlieka savo funkcijas net spaudžiant 45 laipsnių speigui ar esant dideliems karščiams. Naujame projekte architektai įkūnyjo tradicijas pasitelkdami šiuolaikines medžiagas. Pastate naudojama natūrali ventiliacija, kaip ir tikroje jurtoje. Kai viduje pasidaro per karšta, įšilęs oras išeina per angą viršuje. Pastato konstrukcija susideda iš daugiau nei 2000 tonų sveriančio trikojo, kuris sujungtas su 20 metrų „krepšeliu“. Pastarojo viduryje įtvirtintas kūgio formos stiebas. Tai svarbiausias konstrukcijos elementas, iš kurio tarsi spinduliai išeina 192 strypai, suteikiantys pagrindą dangai. Pastato konstukciją stabilizuoja 16 ratlankių. Jurta suprojektuota taip, kad pučiant stipriems vietiniams vėjams ji lengvai siūbuotų. Vietoj stiklo konstrukcijai uždengti panaudota trigubo sluoksnio EFTE folija, kuri yra patvaresnė ir puikiai izoliuoja. Net spaudžiant stipriausiems šalčiams, viduje karaliauja vasara...

„Khan Shatyr“ arba „Chano palapinė“ – didžiulis prekybos ir pramogų centras su 160 parduotuvių, 6 kino salėmis bei daugybe restoranų. Vandens pramogų mėgėjai gali laiką praleisti tropinėje saloje - vandens pramogų parke su įvairiais takeliais, kriokliu, pliažu ir 37 metrų aukščio šokinėjimo bokštu. Smėlis paplūdymiui atgebantas iš Maldyvų, o siekiant sustiprinti tropikų efektą, smėlis yra pašildomas. Chano palapinėje taip pat įrengtas SPA ir fitneso centras, minigolfas, kartingo zona, vaikų pramogų centras.

Konstrukcijos autorius - Norman Foster taip pat sukonstravo vieną iš miesto simbolių - Taikos piramidę, skirtą įvairioms pasaulio religijoms. Joje kas tris metus į kongresą susitinka įvairių pasaulio religijų aukščiausi dvasininkai. 

„Khan Shatyr“ - aukščiausias pastatas sostinėje, kuri beje, perkelta į Akmolą arba Akmolinską 1997 metais iš šalies pakraštyje, prie Kirgistano sienos įsikūrusios Almatos. Sostinės pavadinimas pakeistas į Astanos, kuris išvertus ir reiškia „sostinė“. Sostinės perkėlimo į Astaną simbolis, milžiniškas Bayterek bokštas, vaizduoja kazachų liaudies pasakos motyvą - gyvybės medį ir laimės paukštį.

Kazachstano valdžios paskelbtą tarptautinį metropolijos projekto konkursą laimėjo japonų architektas Kisho Kurokava, kuris gavo progą projektuoti miestą pagal metabolinės urbanistikos koncepciją. Pastaroji remiasi principu, jog architektūra turi keistis ir transformuotis gamtos dėsnių pavyzdžiu. K. Kurokava suplanavo keletą miesto erdvių: reprezentacinę, gyvenamąją, pramoninę ir pramogų, taigi architekto vizija pamažu įgyvendininama.

Astanos veidą šiuo metu kuria žymiausi pasaulio architektai – Massimiliano Fuksas, danų kompanija BIG. Neseniai Kazachstane aptiktų naftos išteklių dėka jis pamažu tampa Vidurio Azijos Kuveitu, tačiau miestas vis dar ieško savo tapatybės.

Daugiau informacijos apie „Khan Shatyr“ rasite puslapyje http://www.khanshatyr.com/

Elena Germanovič
Šaltinis: focus.pl
Nuotraukos: khanshatyr.com

2011 01 14