Šioje svetainėje naudojami slapukai. Naudodamiesi svetaine sutinkate su slapukų naudojimu. Daugiau informacijos apie slapukus..

Supratau
+ Pasiūlyk restoraną
Restoranų naujienos

Seimo kavinėse muzika skamba nelegaliai

2011-05-19
Paskelbk savo straipsnį

Seimas įstatymus leidžia ir čia pat, Seime, jie pažeidžiami. Autorių teisių gynėjai reiškia finansines pretenzijas parlamentui dėl jame veikiančiose kavinėse ir restorane nelegaliai transliuojamų muzikos kūrinių.

Gavo raštą
Lietuvos autorių teisių gynimo asociacijos agentūros (LATGA-A) generalinis direktorius Edmundas Vaitekūnas patvirtino dienraščio turimą informaciją, kad Seime esančios viešojo maitinimo įstaigos piratauja.

„Mums šiomis dienomis buvo persiųstas raštas, skirtas parlamento kavines aptarnaujančiai bendrovei „Smulkusis urmas" ir pačiam Seimui, kuriame tvirtinama, kad Seimo rūmuose esančiose maitinimo įstaigose naudojami muzikiniai kūriniai be licencijos sutarties dėl autorinių kūrinių naudojimo“, – sakė E.Vaitekūnas.

Anot jo, LATGA-A tokį raštą gavo iš kitos autorių teisių organizacijos – Lietuvos gretutinių teisių agentūros AGATA.

Šios atstovai dienraščiui patvirtino savo pretenzijas, reiškiamas Seimui.

Kol kas nedrįso vertinti neigiamai
LATGA-A vadovas kol kas pabijojo daryti kategoriškas išvadas, ar Seimo kavinėse tikrai pirataujama.

„Pirmiausia, išsiaiškinsime, ar tikrai tose kavinėse iki šiol buvo ir šiuo metu yra transliuojami kokie nors kūriniai. Tada galima bus daryti kokias nors išvadas“, – sakė E.Vaitekūnas.

Tačiau, pasak jo, preliminariomis žiniomis, Seime esančiame restorane ir kavinėje iš tikrųjų transliuojami muzikiniai autoriniai kūriniai.

Paklaustas, ar Seimą bus galima apkaltinti piratavimu, jeigu informacija pasitvirtintų, LATGA-A generalinis direktorius atsakė: „Taip išeitų. Autorinių kūrinių naudojimas be licencijos sutarties yra nelegalus.“

E.Vaitiekūnas pripažino, jog dar teks įrodyti, kad Seimo kavinėse grojama muzika. Tai esą nebus paprasta. „Pažeidimą turime konstatuoti ne mes, nes teismai mūsų protokolų nepripažįsta kaip administracinius pažeidimus konstatuojančių dokumentų. Todėl reikia, kad tokius dalykus fiksuotų antstolis, turintis atitinkamus įgaliojimus“, – pasakojo LATGA-A vadovas.

Turi antstolių išvadas
Bet AGATA atstovai pabrėžė jau turintys oficialią išvadą, kad piratavimo fakto būta.

„Dar 2009 m. buvome atkreipę Seimo kanclerio dėmesį į tai, kad Seimo rūmų maitinimo įstaigose nelegaliai naudojami autorių muzikos kūriniai. Jokio atsakymo tuomet negavome. 2010 m. pakartojome tą patį raštą, gavę informacijos, kad pažeidimas kartojasi. Tuomet kancleris mūsų pareikalavo įrodyti padarytą pažeidimą. Antstoliai apsilankė Seime ir oficialiai užfiksavo nelegalaus fonogramų panaudojimo atvejį. Yra surašytas faktinių aplinkybių protokolas, jį persiuntėme į Seimą“, – pasakojo AGATA Licencijų skyriaus vadovas Rytis Šeškaitis.

Pasak AGATA atstovo, bus laukiama oficialaus Seimo atsakymo į pareikštas pretenzijas. Tikimasi, kad pavyks susitarti dėl licencijos sutarties pasirašymo.

Apie 150 litų per mėnesį
Anot R.Šeškaičio, autorių teisių gynėjai žada iš Seime esančių maitinimo įstaigų išreikalauti autoriaus mokesčius už pastaruosius dvejus metus, tai yra nuo tada, kai buvo pareikštos pirmosios oficialios pretenzijos dėl nelegaliai naudotų muzikos kūrinių

Preliminariais skaičiavimais, Seimo kavinės per mėnesį autorių teisių agentūroms turėtų sumokėti maždaug 150 litų. Tai yra per dvejus pastaruosius metus finansinės pretenzijos gali siekti 3,5–4 tūkst. litų.

Autoriaus mokesčius reikia mokėti bet kuriuo atveju – ar tai būtų muzika, transliuojama iš grotuvo, ar iš radijo imtuvo.

Vakar Seimo rūmuose esančiose kavinėse nebuvo girdima nei iš grotuvų paleista muzika, nei radijo stočių transliacijos. Mat vyko Seimo plenarinis posėdis, todėl maitinimo įstaigose per televizorius transliuotas jis.

„Galimas ir žmogiškasis veiksnys“
Seimo kavines aptarnaujančios įmonės „Smulkus urmas“ atstovas Stasys Petrauskas tvirtino, kad šios "bendrovės politika – turėti visus reikiamus dokumentus, leidimus ir licencijas".

„Seimo rūmuose esančių maitinimo taškų specifika tokia, kad vadovaujamės Seimo kanceliarijos primygtiniu prašymu transliuoti parlamento plenarinius posėdžius. Todėl nei radijo, nei televizijos stočių netransliuojame“, – teigė S.Petrauskas.

Tačiau, turėdama galvoje autorių teisių agentūrų pretenzijas, „Smulkaus urmo“ vadovybė ketina detaliau išsiaiškinti situaciją. S.Petrauskas neatmetė, kad "galbūt galimas ir žmogiškasis veiksnys, kai pardavėjai ar barmenai paleidžia kokią muziką klientams paprašius, nors yra duotos gana griežtos instrukcijos to nedaryti“.

Vicepirmininkė aiškinsis
Seimo kanceliarijos veiklą kuruojanti parlamento vicepirmininkė Virginija Baltraitienė dienraščiui pripažino kol kas nieko nežinanti apie problemas dėl autorių teisių gynėjų.

„Nuo kokių nors komentarų susilaikau. Reikia išsiaiškinti situaciją – ar tikrai yra pretenzijos, dėl ko jos reiškiamos, galų gale, ar tikrai pažeidžiami autoriaus teisių gynimo įstatymai“, – tvirtino V.Baltraitienė.

Ji pati neprisiminė, ar bent pastaruoju metu girdėjo kokią nors muziką Seimo kavinėse: „Paprastai į tai net neatkreipi dėmesio, kai tarp posėdžių atbėgi greitai suvalgyti savo pietų.“

Bet Seimo vicepirmininkė pažadėjo įsigilinti į situaciją ir išsiaiškinti, kokie galimi problemos sprendimo variantai.

Nuotrauka: inmagine.com
2011 05 18