Šioje svetainėje naudojami slapukai. Naudodamiesi svetaine sutinkate su slapukų naudojimu. Daugiau informacijos apie slapukus..

Supratau
+ Pasiūlyk restoraną
Restoranų naujienos

Šaldytų maisto produktų nauda

2012-06-13
Paskelbk savo straipsnį
1.    Užšaldymas yra geriausias maisto laikymo būdas

Užšaldymas esant labai žemai temperatūrai yra vienas iš geriausių būdų laikyti produktus. Kai maistas užšaldomas, išlaikomas jo šviežumas. Žema temperatūra sulėtina už produktų irimą atsakingų fermentų veiklą, kai maistas laikomas reguliarioje temperatūroje. Kai produktai šaldomi, juose esantis vanduo tampa neprieinamas bakterijoms, kurių augimui ir dauginimuisi reikia drėgmės.
     Skirtumas tarp užšaldyto ir šviežio maisto yra tik minimalus. Tai vitaminų ir mineralinių medžiagų bei kitų svarbių maistinių medžiagų kiekis. Labai svarbu įsitikinti, kad būtų palaikoma reikiama šaldymo temperatūra. Maisto, kuris buvo atšildytas, pakartotinai užšaldyti nebegalima.

2.    Lengvas ir greitas paruošimas

Bet koks šaldytas maistas prieš supakuojant vienaip ar kitaip iš anksto apdorojamas. Mėsa supjaustoma porcijomis, vaisiai ir daržovės nuplaunami ir supjaustomi, o bulvių produktai - iš anksto apkepami. Šiandien, galima įsigyti daugybę šaldytų patiekalų. Naudojant tokius produktus, galima ženkliai sumažinti laiką, kurio reikia patiekalui paruošti

3.    Visada po ranka

Didžiąją dalį šaldytų produktų galima laikyti mūsų šaldikliuose iki dviejų metų, nerizikuojant, kad jie suges ar, kad dings svarbios maistinės medžiagos. Dėl to, šaldytus produktus labai patogu naudoti, nes jie visada po ranka. Maksimalus rekomenduojamas laikymo laikas, kuriam pasibaigus, produkto kokybė gali suprastėti, turėtų visada būti aiškiai nurodytas ant pakuotės, o produktų niekada nereikėtų atšildyti.

4.    Įperkamas vitaminų šaltinis

Kai užšaldoma, žuvis, mėsa ir paukštiena išlaiko praktiškai visas maistines medžiagas, nes baltymai ir vitaminai A, D, randami šiame maiste, gali išgyventi šaltyje. Verdant vandenyje, garuose ar kaitinant mikrobangų krosnelėje vaisiai ir daržovės apdorojami aukštoje temperatūroje. Apverdama tam, kad būtų nukenksminti fermentai ir mielės, kad nesuardytų vaisiaus ar daržovės ląstelių net ir laikant ypač aukštoje temperatūroje. Nors virimo metu nedingsta vitaminas C bei kiti karščiui neatsparūs vitaminai, tokie kaip folio rūgštis ir vitaminas B, šaldytų produktų maistinė vertė paprastai yra didesnė nei tų, kurie laikomi kitokiu būdu. Taip yra todėl, kad vaisiai ir daržovės, įskaitant bulves, po truputį netenka vitamino C tuojau pat po nuskynimo. Maisto gamintojai gali užšaldyti nurinktą produkciją arba tokius produktus, kaip bulvių šiaudeliai, tuojau pat po nurinkimo arba pagaminimo. Pavyzdžiui, bulvės gali netekti iki 15% vitamino C per dieną, jei yra laikomos kambario temperatūroje. 100 gramų bulvių šiaudelių porcijoje yra 5 miligramai vitamino C, t.y. tiek pat, kaip ir šaldytose daržovėse. Vaisiai ir bulvių produktai gali būti labai nebrangus vitaminų, mineralų ir skaidulų šaltinis.

5.    Be natrio


    Ne taip kaip konservuoti vaisiai ir daržovės, šaldytos daržovės, vaisiai, bulvių produktai ir mėsa yra be natrio (nėra druskos) ir turi tokį patį kiekį kalio kaip ir švieži analogai. Daugelis žmonių suvartoja daugiau druskos nei turėtų. Pasaulinė sveikatos organizacija rekomenduoja suvartoti 6 gramus natrio kasdien. Didelis natrio vartojimas šiomis dienomis yra siejamas su padidėjusiu aukšto kraujo spaudimo paplitimu mūsų populiacijoje. Taigi, pirkti ir vartoti šaldytą maistą ne tik patogu vartotojui, bet ir sveika organizmui.     

Kas yra garnyras?


    Terminas „garnyras“ (pranc. garnir - papuošti, papildyti) - kito patiekalo ar maisto produkto priedas prie mėsos ar žuvies patiekalų. Tačiau toks pagrindinio patiekalo patiekimas, apjungiant kelis elementus, nėra įprastas visur. Tai daugiausia priklauso nuo geografinės padėties, ekonominio statuso bei pietų valgio tradicijų skirtingose pasaulio šalyse.

Kaip pasirinkti tinkamą garnyrą?


        Renkantis garnyrą visada reikėtų atsižvelgti į pagrindinį  patiekalą, į ingredientus, kurie buvo naudojami jo paruošimui, bei paruošimo būdą. Nors garnyrų būna įvairiausių, reikėtų žinoti kelias derinimo prie patiekalo taisykles. O tuomet ir akiai bus malonu, ir skrandžiui gardu.

Pirma taisyklė : 
Garnyro ir patiekalo temperatūra turi būti vienoda - karštas patiekalas (kepsnys, žuvis), karštas garnyras, šaltas patiekalas, šaltas ir garnyras. Priešingu atveju, kai garnyro ir patiekalo temperatūros skirtingos, šaltojo garnyro sultys patiekalą gali atšaldyti ir jis taps ne toks skanus.

Antra taisyklė :
Turi derėti patiekalo sunkumas ir lengvumas - kai patiekalas sunkus, garnyras turėtų būti lengvai virškinamas. Tam tinka daržovės, šviežios, truputį apkeptos, troškintos ar virtos, lengvai paruošta bulvių košė su įvairiais prieskoniais (aliejumi, bazilikais ar sūriu), ryžių apkepai. O jei ruošiamas kepsnys skrudintomis bulvytėmis, galima patiekti taurę vyno.

Koks yra populiariausias garnyras?

    Šiuo metu populiariausias lengvai paruošiamas garnyras. Per pastarąjį dešimtmetį pastebėtas makaronų bei šaldytų, iš anksto apkeptų bulvių produktų vartojimo padidėjimas. Tokia tendencija ryškėja todėl, kad tokį maistą galima lengvai ir greitai paruošti. Frazė „laikas- tai pinigai“ tampa vis populiaresne.

Koks garnyras gali būti laikomas sveikiausiu?

    Sveikiausiu garnyru yra laikomos šviežios daržovės. Vidutiniškai iš 100 gramų šviežių daržovių gaunama 100 kJ energijos, nežymus kiekis riebalų, jose nėra cholesterolio ir yra daugybė skaidulų. Vitaminų kiekis, esantis daržovių salotose arba garnyre, priklauso nuo metų laiko ir daržovių laikymo iki maisto paruošimo. Tačiau nepainiokime sąvokų  „šviežios daržovės“ ir „neperdirbtos daržovės“. Iš tiesų šviežiomis galime laikyti tik daržoves užaugusias natūralioje aplinkoje jų augimo sezono metu, o ne augintas pramoniniu būdu ar importuotas iš kitos klimato juostos šalių. Ilgėjant jų transportavimo ar sandėliavimo laikui, maistinė daržovių vertė mažėja eksponentiškai.

O kaip dėl kito garnyro?

    Antrosios vietos „laimėtojos“ (po šviežių daržovių) yra šaldytos daržovės (žinoma, išvirtos) ir bulvės bei jų gaminiai. Po jų eina ankštiniai augalai, ryžiai ir nesijotų kvietinių miltų makaronai. Deja, pastarasis garnyras nėra pats populiariausias.

Ar galima restorane patiekti bulvyčių ir nesijausti kaltam?


    Atsižvelgiant į skirtingas nuomones dėl garnyro prie pagrindinio patiekalo, atsakymas tikrai yra „taip“. Bulvių šiaudelius, pavyzdžiui, galima patiekti su žuvimi, liesa troškinta mėsa ir, svarbiausia, daržovėmis. Sveikam žmogui porcija tinkamai paruoštų bulvių šiaudelių nesukels jokių problemų, jei toks garnyras bus vartojamas du-tris kartus per savaitę. Mes tikimės, kad restoranai ir kitos maitinimo įstaigos naudoja kokybiškus bulvių šiaudelius, o šiandieninės bulvyčių gamybos technologijos garantuoja greitą paruošimą – tai neleidžia, kad į jas prisigertų daug riebalų. Gruzdinimo riebalų pasirinkimas ir grynumas priklauso nuo virtuvės darbuotojų  požiūrio ir žinių.

Bulvių šiaudelių vartojimas dietinėje mityboje


Neseniai spaudoje buvo minima sveikatos ir greito maisto vartojimo priešpriešos problema. Manome kad dėl to ir  jūs galite nerimauti, ar bulvių šiaudeliai yra tinkami dietai, ar ne.
Reguliarioje mityboje bulvytės ar bulvių gaminiai lėkštėje turėtų sudaryti maždaug vieną trečdalį. Taip pat lėkštėje turėtų būti daržovių, o trečdalį lėkštės turėtų užimti žuvis arba paukštiena. Mėsa neturėtų būti kepta aliejuje. Vegetarai gali rinktis tofu arba sojos mėsą. Jeigu norite rinktis tarp pomidorų padažo ir majonezo, su bulvių šiaudeliais vartokite pomidorų padažą.
Bulvių šiaudeliai nerekomenduojami, jeigu laikomasi lieknėjimo dietos, sergama II-ojo tipo diabetu arba kraujyje yra aukštas lipidų lygis. Bet jei neįmanoma atsispirti, rekomenduojame orkaitėje keptas bulvytes ar bulvių gaminius, kuriuose yra 40% mažiau riebalų negu gruzdintuvėje paruoštuose šiaudeliuose.
Keptas maistas nerekomenduojamas besilaikantiems dietos dėl tulžies pūslės problemų. Tačiau, jeigu yra ši problema, bet nenorima atsisakyti savo mėgstamo garnyro, galime pasiūlyti mažą gudrybę. Tuojau pat išėmus bulvių šiaudelius iš gruzdintuvės, pamerkite juos trumpam į verdantį vandenį. Bulvių šiaudelių ar kito kepto maisto riebalai liks vandenyje ir bus galima valgyti mėgstamus bulvių šiaudelius nesirūpinant.
Be to, pacientams, kuriems reikia priaugti svorio, gali būti rekomenduojami kepti orkaitėje bulvių gaminiai. Šie pacientai gali vartoti daug kalorijų turintį maistą, tačiau jie neturėtų pamiršti vaisių ir daržovių.
Taigi, nėra jokio konkretaus atsakymo į klausimą apie tai, ar bulvių šiaudeliai yra tinkami jūsų dietai, ar ne. Atsakymas priklauso nuo jūsų sveikatos ir jūsų dietos sudėties. Tačiau, jeigu valgote bulvių šiaudelius, rinkitės kokybiškus produktus ir remkitės paruošimo instrukcijomis.