Šioje svetainėje naudojami slapukai. Naudodamiesi svetaine sutinkate su slapukų naudojimu. Daugiau informacijos apie slapukus..

Supratau
+ Pasiūlyk restoraną
Restoranų naujienos

Saldi priklausomybė

2011-02-09
Paskelbk savo straipsnį

Nors ir labai stengiatės, tačiau ramia širdimi negalite praeiti pro saldumynų skyrių, o organizmas atrodo tiesiog reikalauja saldumynų „dozės“? Vokietijos mokslininkai iš Centrinio prichinės sveikatos instituto Mannheimo mieste bando išsiaiškinti ar iš tikrųjų cukrus sukelia panašią priklausomybę kaip alkoholis ar narkotikai.

Gydytojas ir specialistas, kuris tiria šią problemą – Falk Kiefer – atliko eksperimentą su pacientais, kurie kenčia nuo viršsvorio. Tuo metu kai šie žiūrėjo filmą su saldumynais, pyragais ir ledais, magnetinio rezonanso tyrimo pagalba mokslininkas stebėjo smegenų aktyvumą. Pacientams, kurie kentėjo nuo valgymo sutrikimų suaktyvėjo veikla smegenų dalyje, kurioje po kiekvienų pozityvių pojūčių išsilaisvina „laimės hormonas“ - dopaminas. Šis sukelia euforią, pozityvius lūkesčius ir teigiamus jausmus. Tokia euforija primena alkoholio ir narkotikų poveikį (kokainas stimuliuoja dopamino išsiskyrimą smegenyse).

Atlikus eksperimentą su žiurkėmis, spėjimas, jog cukrus sukelia priklausomybę pasitvirtino. Mokslininkai įsitikino, jog iš pradžių žiurkėms davus atsigerti alkoholio ir pamažu didinant jo kiekį, suaktyvėja dopamino išsiskyrimas smegenyse. Tuo tarpu nustojus duoti alkoholio, žiurkėms pasireiškia simptomai, būdingi alkoholikams, kurie bando mesti gerti: drebulys, nerimas ir baimė. Panašių rezultatų sulaukta, kai vietoj alkoholio žiurkės gavo saldinto vandens. Žiurkių, kurios tapo priklausomos nuo cukraus, smegenyse aptikti vienodi pokyčiai, kurie taip pat būdingi nuo narkotikų priklausomiems žmonėms.

Mokslininkai apibendrino, kad cukrus sukelia priklausomybę, kuri prilygsta priklausomybei nuo alkoholio ar narkotikų, o eksperimento su žiurkėmis išvadas galima perkelti ir į žmonių pasaulį. Tad gali būti, kad mūsų visuomenėje yra ne tik daug šokolado ar kitų saldumynų mėgėjų, bet tuo pačiu ir daugybė nesąmoningų saldžios priklausomybės aukų.

Elena Germanovič
Šaltinis: onet.pl
Nuotraukos: inmagine.com
MENIU.LT informacija

2011 02 09