Ryžių sėlenos. Įvertinkite riziką (II)

Ryžių sėlenos. Įvertinkite riziką (II)

Didžiosios Britanijos mokslininkai ištyrė 9 produktus su ryžių sėlenomis, kurių galima įsigyti internete. Kelis iš jų gamina kompanija „NutraCea“, kuri dalyvauja maisto paramos programose. Produktuose rasta 0,48-1,16 mg/kg aršeniko. Tuo tarpu pagal Kinijoje galiojančius standartus neorganinio aršeniko kiekis maiste neturėtų viršyti 0,15 mg/kg.

Philippe Granjean, profesorius iš Harvardo universiteto, komentavo, jog šie skaičiai verčia sunerimti, tačiau rizikos matavimas yra kompleksinis. Kinijoje galiojantys standartai yra kontroversiški: susirgimo odos, plaučių ar šlapimo pūslės, inkstų vėžiu rizika didėja suvartojant vis didesnį aršeniko kiekį. Specialistai padarė išvadą, jog saugios ribos nėra. Tačiau rizika turi būti pamatuota atsižvelgiant į naudą bei žalą, su kuria susijęs produktų, kuriuose randama šios medžiagos, vartojimu.

„NutraCea“ atliko tyrimą, kuriame dalyvavo 67 tūkstančiai Gvatemalos iki mokyklinio amžiaus vaikų. Buvo atidžiai stebima 150 vaikų: iš pradžių 37 procentai jų buvo blogai maitinami, tačiau po 6 mėnesių, kuomet 5 dienas per savaitę jie gaudavo po 15 g ryžių sėlenų, šis procentas sumažėjo iki 5. Tačiau kiti mokslininkai teigia, kad rizikuoti reikėtų atsargiau: Marie Vahter iš Švedijos Karolinska instituto atliko keletą tyrimų, kurių metu pastebėjo padidėjusį kūdikių mirštamumą, susijusį su labai mažu aršeniko kiekiu vartojamame vandenyje. Aršenikas stabdo smegenų vystymąsi ir neleidžia organizmui atkurti DNR.

Kai kurie specialistai teigia, kad parama galėtų būti teikiama produktais iš kitų grūdų, kuriuose dešimt kartų mažiau aršeniko, o maistingumo atžvilgiu jie tokie pat vertingi. Tai galėtų būti kukurūzų, avižų, kviečių sėlenos. Daugelis mano, kad maisto papildai, kuriuos vartoja vaikai, turi būti saugūs, o kenksmingos medžiagos, tokios kaip aršenikas, nėra pageidautinos, kadangi vaikų organizmai ypač lengvai pažeidžiami. Pasaulinė sveikatos organizacija nustatė aršeniko standartus geriamam vandeniui – 0,01 mg/l. Organizacijos atstovai teigia, kad, atsižvelgiant į sveikatą, rekomenduojamas dar mažesnis kiekis. Pagal Kinijos standartus visi Adrew Meharg tirti produktai būtų uždrausti. Kadangi Didžiojoje Britanijoje galioja pasenę standartai (priimti prieš 50 metų), tik 2 iš 9 produktų yra saugūs, nors juos visus šioje šalyje galima įsigyti internete. Didžioji Britanija neturi standartų, nurodančių, koks aršeniko kiekis yra leistinas maisto produktuose, o geriamo vandens standartas – 0,01 mg/l.

Mokslininkas Walter Goessler iš Austrijos Karl-Franzens universiteto tikino, jog pats metas imtis atitinkamų priemonių ir susitarti dėl standartų. Adrew komentavo, jog ryžių sėlenų produktus rinkoje siūlo komercinės kompanijos, kurios siekia pasipelnyti. „New Scientist“ žurnalas, paprašęs situaciją pakomentuoti kompanijos „NutraCea“ atstovų, jokio atsakymo nesulaukė.

Parengė Elena Germanovič
Šaltinis: NewScientist.com
Nuotrauka: www.sxc.hu
Meniu.lt informacija

Paskelbk savo straipsnį

Rašyti komentarą

Pasiūlyk restoraną