Šioje svetainėje naudojami slapukai. Naudodamiesi svetaine sutinkate su slapukų naudojimu. Daugiau informacijos apie slapukus..

Supratau
+ Pasiūlyk restoraną
Restoranų naujienos

Prognozė: brangstančių produktų kainos ir toliau kils

2011-05-04
Paskelbk savo straipsnį

Nuo praėjusių metų rudens žaibiškai pradėjusios kilti maisto produktų kainos ir toliau stebina – kas savaitę po kelis procentus pabrangsta vis kiti gaminiai. Kada tas totalinis brangimas stabilizuosis, prognozuoti nebesiryžta niekas.

Derlius – visagalis

Nors tiek prekybininkai, tiek tiekėjai vienbalsiai tikino, jog šių metų pradžioje maisto produktų kainos turėtų nustoti augusios, prognozės nepasitvirtino.

Tad dabar prekybininkai sakosi jau nuleidę rankas – stabilizuoti kainų jie nebepajėgia, nes kone kas savaitę tai vienus, tai kitus produktus pabrangina tiekėjai.

"Tai vieni, tai kiti gaminiai brangsta nuolat: vieną savaitę – mėsa, kitą – pienas. Jau sunku besusekti tendencijas, o prognozuoti, kada kainos stabilizuosis, apskritai neįmanoma", – situaciją komentavo vieno šalies prekybos tinklo Komunikacijos ir įvaizdžio skyriaus vadovė Lina Muižienė.

Jos duomenimis, per pastarąjį pusmetį – nuo praėjusių metų rugsėjo iki šiol – pabrango didžioji dalis gaminių. Didžiausios kainų korekcijos įvyko pernai.

L.Muižienė pabrėžė, kad po praėjusios vasaros, kai įvairios stichijos suniokojo derlių, maistas ėmė brangti dėl gerokai išaugusių žaliavų kainų.

Dabar, anot jos, visi laukia šių metų rudens, kai bus nuimtas naujasis derlius – tik tuomet ir paaiškės, ar maisto produktai pigs, ar dar pabrangs.

Kitur šuolis – didesnis

"Didžiąją dalį produkto vertės lemia žaliavos kaina, tad naujasis derlius – vienintelė viltis. Maisto produktai brangsta ne tik pas mus, kainos neregėtais tempais kyla visame pasaulyje. Kiek žinau, Lietuvoje dar nėra taip blogai – Latvijoje ir Estijoje per pastarąjį pusmetį produktai pabrango dar labiau", – tikino L.Muižienė.

Pašnekovė tvirtino, jog su ta pačia dilema – kaip sustabdyti kainų augimą – šiuo metu susiduria visas pasaulis.

Taip pat ji pabrėžė, jog daugeliui verslininkų dabar galvos skausmas ne tik vis kylančios žaliavos, bet ir naftos kainos.

Skaičiuojama, kad dėl per pastarąjį pusmetį gerokai pabrangusių degalų maisto kainos gali koreguotis dar keliais procentais.

Išleidžia tiek pat

Vis dėlto, L.Muižienė skaičiavo, jog Lietuvos piliečiai, net ir pabrangus gaminiams, prekybos centruose išleidžia vidutiniškai tiek pat pinigų, kaip ir prieš metus.

"Apskaičiavome, kad prekybos centre už vidutinį maisto produktų krepšelį sumokėta suma išliko nepakitusi", – konstatavo pašnekovė.

Ji įsitikinusi, jog taip yra todėl, kad daugelis žmonių tapo racionalesni – jie kur kas atidžiau renkasi prekes, apsipirkti atvyksta kasdien, tad neprisiperka produktų, kurie vėliau sugenda.

Prisiminė paniką dėl cukraus

Taip pat didelę įtaką turi įvairios akcijos ir nuolaidos – jų metu žmonės negendančių produktų įsigyja kur kas daugiau.

"Kai būna akcijos makaronams, pirkėjai jų įsigyja kur kas daugiau nei įprastai. Kad ir nesena istorija su cukrumi – matyt, kai buvo užėjusi panika, visi jo tiek prisipirko, kad dabar šios prekės pardavimai gerokai sumenkę. Tad net ir cukrui pabrangus, retas kainos augimą pajuto", – kalbėjo pašnekovė.

Šio prekybos tinklo specialistai apskaičiavo, kad kiekvieno statistinio pirkėjo krepšelyje kas ketvirtas produktas yra "akcijinis" – parduodamas su nuolaida.

Augimas – milžiniškas

Nuo praėjusio rugsėjo iki šių metų balandžio prekybos centruose daugiausia išaugo kai kurių kruopų kainos – 40–60 proc.

Apie 30–35 proc. kilo aliejaus, 20–30 proc. – kavos, 15–25 proc. – pieno bei jo produktų ir 15–20 proc. – duonos kainos.

Mėsos gaminiai pabrango apie 5–10 proc.

Tačiau, pasak prekybos tinklų atstovų, balandį kainų augimo taip pat neišvengta. Per praėjusį mėnesį parduotuvėse apie 10 proc. išaugo šviežios mėsos ir apie 10–15 proc. mėsos gaminių kainos.

Prekybininkai tikino, kad pastarieji brangsta dėl gerokai išaugusių kiaulienos kainų, tačiau pabrėžė, jog nebrango pigiausi mėsos gaminiai, kurie skirti jautriausioms socialinėms grupėms.

Tvirtinama, kad mėsa brangs ir ateityje, nes per pastaruosius metus jos kainos beveik nesikeitė.

Taip pat balandį daugelis pieno bendrovių 20–70 proc. savo asortimento gaminių pabrangino 5 proc.

Pinga tik daržovės

Tačiau prekybininkai tvirtina, jog brangsta ne viskas, – pastaruoju metu ėmė pigti daržovės. Netrukus jų kainos dar sumažės, nes artėja vasaros sezonas, daugėja ir Lietuvoje užaugintų šviežių gėrybių.

"Per pastarąsias dvi savaites atsirado kur kas didesnė daržovių pasiūla, o tai lėmė kainų mažėjimą. Iki vasaros daržovės dar labiau pigs", – kalbėjo kito prekybos tinklo atstovė Rasa Rimšelienė.

Nors skamba paradoksaliai, tačiau naujojo derliaus vaisiai ir daržovės pigesni už senojo. Taip yra todėl, kad pernykštis derlius dėl siautusių audrų ir kitų stichinių nelaimių buvo itin prastas, tad dėl stygiaus ėmė žaibiškai kilti jų kainos.

"Kol kas derlius geras, jei ir toliau išliks toks, daržovės bus pigesnės nei pernai. Tačiau prognozuoti dabar jau niekas nieko nebesiryžta – stichijos ir kitos nelaimės nesuplanuojamos", – paaiškino pašnekovė.

Prognozės – miglotos

Prognozuoti, kada nustos augti visų maisto produktų kainos, neišgali ir patys gamintojai.

Visgi kai kurie žada, kad artimiausiu metu jos išliks bent jau stabilios.

Pienininkai ir duonos gamintojai tvirtina, jog šių gaminių kainos kilti nebeturėtų. Bet jie patikino, kad kainos vėl gali šoktelėti antroje vasaros pusėje arba rudenį – tuomet, kai bus nuimtas naujasis derlius.

Nuo derliaus priklausys žaliavų kainos, tad jei jis bus itin geras, galima tikėtis ir maisto produktų pigimo.

Jei žaliavos dar labiau pabrangs, gaminių brangimas ir vėl bus neišvengiamas.

Mėsos perdirbėjai nedžiugina – jų teigimu, artimiausiu metu galima tikėtis tik dar didesnio mėsos bei jos gaminių brangimo.

Lietuvos mėsos perdirbėjų asociacijos prezidentas Egidijus Mackevičius pabrėžė, jog pastaruoju metu kiaulienos kainos kyla nepaliaujamai.

Taip neva nutiko dėl brangstančių pašarų, kurie sudaro apie 75 proc. skerdienos savikainos.

Pastaruoju metu žalios mėsos savikaina išaugo apie 1–1,5 lito už kilogramą, kas lėmė ir gaminių brangimą.

Artimiausius kelis mėnesius mėsos bei jos gaminių kainos didės ir toliau.
 

Nuotraukos: inmagine.com

2011 05 04