Šioje svetainėje naudojami slapukai. Naudodamiesi svetaine sutinkate su slapukų naudojimu. Daugiau informacijos apie slapukus..

Supratau
+ Pasiūlyk restoraną
Restoranų naujienos

Pokalbis su Ištvanu Kviku: apie įkurtą restoraną, romų kultūrą ir stereotipus

2020-12-12
Paskelbk savo straipsnį

Įprastai su pašnekovais susitinkame realiai: prie kavos puodelio kalbamės apie gastronomiją, mitybos įpročius, aktualijas. Tačiau karantinas koreguoja net ir interviu žanrą, todėl su muzikantu, Lietuvos romų bendruomenės pirmininku bei restorano „Gypsy Lounge & Grill” įkūrėju Ištvanu Kviku susitariame pabendrauti telefonu. Tiesa, iš karto pasižadame – ateityje, kai situacija pagerės, susitiksime Vilniaus senamiestyje esančiame pašnekovo restorane.

Pandemiją galime įveikti tik visi kartu

Restoranams šis metas itin sunkus. Ne išimtis ir „Gypsy Lounge & Grill”. Nepaisant to, Ištvanas teigia, jog šiuo metu svarbiausia žmonių sveikata. Todėl nuo pat antrosios pandemijos bangos pradžios jis pasisako už karantino taisyklių griežtinimą: „Daug kam gal nepatinka tai, ką aš sakau, tačiau manau, jog bet koks verslas gali pakentėti, kai kalbame apie žmonių gyvybes. Svarbiausia suvaldyti virusą.“ – teigia Ištvanas. Ar jo paties restoranas kenčia? Tikrai taip – juk pagrindines pajamas atnešdavo viduje valgantys klientai. Visgi, teigti, jog verslas visai sustojo – negalima. Dalis pastovių klientų, norėdama paremti mėgstamą restoraną, užsisako maistą išsinešimui. Populiariausi – troškiniai, ant grotelių kepti patiekalai, o taip pat balandėliai. Paklaustas, kuo romų balandėliai skiriasi nuo mums įprastų lietuviškų, Ištvanas juokiasi – receptas tarsi paprastas, o skonis – skiriasi. Nupasakoti žodžiais – sunku. Reikia ateiti ir paragauti.

Galimybė ne tik paragauti romų maisto, tačiau ir pažinti kultūrą

Gypsy Lounge & Grill” restoranas duris atvėrė šią vasarą. Tuo metu žiniasklaidoje ir socialiniuose tinkluose mirgėjo krūvos nuotraukų iš atidarymo – visiems buvo įdomu apsilankyti pirmajame romų restorane Lietuvoje. Beje, pats Ištvanas pasakoja, jog tokio tipo restoranas – retenybė ir Europos valstybėse. Žinoma, romų restoranų galima aptikti Balkanuose, netgi mūsų kaimynėje Lenkijoje, tačiau dauguma jų apsiriboja tik kultūrą reprezentuojančiomis dekoracijomis ar muzika, o valgiaraščiai – paprasti. Tuo tarpu „Gypsy Lounge & Grill” siūlo visokeriopą pažintį su romų kultūra: tiek per maistą, tiek per interjerą, dekoracijas, meno kūrinius. „Mūsų restoranas – tai tarsi romų namai. Atėję žmonės čia gali ne tik paragauti romų patiekalų, tačiau ir pasiskaityti apie istoriją, kultūrą. Restorane visada skamba romų muzika – kitokios neleidžiame. Taip pat planuojame projektą su vienu menininku, kuris kurs paveikslus, vaizduojančius garsiausius pasaulio romus. Ar žinojote, jog Čarlis Čaplinas buvo romas? Arba Elvis Preslis buvo romų kilmės?“ – klausia Ištvanas.

Žinoma, tai – ateities planai, kuriuos šiuo metu koreguoja pandemija. Visgi, jeigu jaučiate, jog norėtume daugiau sužinoti apie romų kultūrą – tą galite padaryti ir namuose. Ištvanas rekomenduoja pasižiūrėti serbų režisieriaus Emiro Kusturicos filmus. „Taip pat siūlau pažiūrėti legendinį Emilio Loteanos filmą „Taboras žengia į dangų“. Įdomu tai, jog daug jo kadrų nufilmuoti Vilniaus senamiestyje“ – rekomendacijomis dalinasi Ištvanas.

Susiduria ir su neigiamais komentarais

Nors „Gypsy Lounge & Grill” – dar gana naujas restoranas, pastovių klientų – nestinga. Teigiamų atsiliepimų – taip pat. Vis dėlto, Ištvanas atviras – sulaukia ir neigiamų komentarų. Kaip bebūtų gaila, didžioji dalis jų susijusi su visuomenėje gajais stereotipais. „Atsiliepimai, kuriuos gaunama tiesiogiai – geri. Tačiau per kitus kanalus – būna labai baisių. Aš kaip artistas, muzikantas, galiu priimti bet kokią kritiką. Bet man labai nemalonu dėl tų žmonių, kurie pas mus dirba. Beveik visi darbuotojai – romai. Jie labai motyvuoti, norintys mokytis, dirbti, integruotis“ – pasakoja Ištvanas. Jis pabrėžia, kad romams vis dar labai sunku susirasti darbą, mat tiek Lietuvoje, tiek kitur pasaulyje gausu neigiamų stereotipų apie šią kultūrą. Todėl jauniems, darbštiems romams tenka stengtis dvigubai. Ne tik įrodyti savo, kaip asmens profesionalumą, tačiau ir paneigti iš anksto žmonių susidarytą neigiamą įspūdį. Tad pasibaigus pandemijai – verta apsilankyti „Gypsy Lounge & Grill”. Taip ne tik palaikysite jauną verslą, tačiau ir sužinosite įdomių faktų apie romų kultūrą, kurių iki šiol nežinojote. 

@Rut Javič