Šioje svetainėje naudojami slapukai. Naudodamiesi svetaine sutinkate su slapukų naudojimu. Daugiau informacijos apie slapukus..

Supratau
+ Pasiūlyk restoraną
Restoranų naujienos

Pokalbis su dietiste bei tinklaraštininke Rima Novikevičiūte: „Vienos dietos, kuri staiga išgelbėtų, – nėra“

2022-01-18
Paskelbk savo straipsnį

Vienas iš dažniausių naujųjų metų pasižadėjimų – pradėti sveikai maitintis. Tad sausio pradžioje, kai daugelis žmonių vis dar užsidegę noru patobulinti savo mitybą, kalbinu dietistę bei tinklaraščio Wise Taste autorę Rimą Novikevičiūtę. Daugiau nei 11,5 tūkst. sekėjų instagram paskyroje (wise_taste) turinti mergina dalinasi idėjomis, kaip kasdienę mitybą praturtinti skaniais ir sveikais patiekalais. Tiesa, jos tinklaraštyje galima rasti ir nuodėmingų desertų, mat pasak Rimos – mityboje svarbiausia balansas. Būtent apie balansą, sveiką gyvenseną, mažas nuodėmes bei asmeninį Rimos santykį su maistu ir kalbamės šiame interviu.

 

Dietetikos studijos prisidėjo ir prie asmeninio maisto raciono išplėtimo

Rima pasakoja, jog gaminti maistą mėgo nuo vaikystės, kai drauge su mama bei močiute sukdavosi virtuvėje. Kiek kritiškiau į šeimoje ruošiamus patiekalus mergina ėmė žiūrėti pirmame studijų kurse (tuo metu ji studijavo inžineriją), kai susidomėjo vegetarizmu: „Tuo laikotarpiu nevalgydavau mėsos, žuvies, kiaušinių. Tiek mamos, tiek močiutės dažniausiai mėgsta gaminti maistą iš šių produktų, tad teko pasukti galvą ir daugiau pradėti gaminti savarankiškai“ – prisimena Rima. Vegetarinę mitybą mergina propagavo septynerius metus, tačiau pripažįsta, jog per šį laikotarpį būta ir nukrypimų – tai į savo mitybą įtraukdavo kiaušinius, tai žuvį, tai atsisakydavo pieno produktų, tai vėl juos įtraukdavo: „Tai buvo paieškų laikotarpis. Atradau daug naujų skonių, įvairių produktų, kurių iki to laiko nenaudodavau“ – šypteli pašnekovė.

Maistas Rimos gyvenime ėmė užimti gana svarbią vietą – tai tapo tema, kuria mergina nuoširdžiai domėjosi. Todėl į antrąsias savo studijas – dietetikos studijas – Rima žengė kryptingai: „Man viskas buvo labai įdomu: maistinės medžiagos, kaip maistas veikia mūsų organizmą, ką geriausia valgyti. Daug naujų dalykų sužinojau būtent iš medicininės pusės“ – pasakoja mergina, teigdama, jog studijų metu ir pačios racionas gerokai išsiplėtė. „Studijuojant teko vesti mitybos dienynus, žymėtis savo maistą įvairiose programėlėse. Ir dienos pabaigoje visada pritrūkdavo baltymų, nors atrodydavo, valgydavau tiek pieno produktus, tiek ankštines daržoves“ – prisimena Rima. Pasak jos, dietetikos studijos ne tik suteikė žinių, tačiau ir prisidėjo prie asmeninio maisto raciono išplėtimo. Į mitybą po truputį ėmė grįžti mėsa, žuvis, kiaušiniai: „<...> dabar šių produktų neteisiu ir nesakau, jog jie blogi. Svarbiausia – kiekis. Vartoti sakingai“.

 

Atsisakyti tam tikrų produktų – nebūtina, svarbiausia – kiekiai

Ruošdamasi pokalbiui su Rima skaitinėjau jos tinklaraštį. Viename įraše mano pašnekovė teigia: „Išmokau, kad „blogų“ produktų nėra, yra tik mums tinkami arba ne“. Tad ir klausiu jos: kaip žmogui atsirinkti: kokie produktai jo organizmui tinkami, o kokie – ne? Į kokius kūno ženklus reikia atkreipti dėmesį? „Mums netinka tie produktai, kuriems esame alergiški. Tad jeigu turite bėrimus ant veido, pilvo skausmus, vidurių pūtimą ar  užkietėjimą, reikia pasistengti pajausti, kuris produktas yra netinkamas. Arba galima darytis tyrimus – paskyrus gydytojui dietologui arba alergologui“ – teigia Rima. Pasak dietistės, norint pradėti sveikai maitintis, derėtų stengtis pirkti maistą be etikečių – grynus produktus. O jeigu taip nepavyksta, bent jau atkreipti dėmesį į cukraus ir druskos kiekį, kitus konservantus.

„Apskritai, šiuo metu vyrauja dietos kultas. Bet vienos dietos, kuri staiga išgelbėtų – nėra. Svarbiausia – subalansuotas maistas. Dieta gali būti skirta tokiu atveju, jei žmogus turi susirgimų, patologijų, pooperaciniu laikotarpiu. Visiems kitiems nebūtina atsisakyti produktų, jų išbraukti. Svarbu valgyti daug daržovių, pilno grūdo produktų, nedidelį kiekį baltymų, kurį galime gauti tiek iš pieno produktų, tiek mėsos ar žuvies. Ir tam tikrą kiekį riebalų“ – pagrindines mitybos gaires primena Rima. „Nėra nieko sudėtingo. Svarbu subalansuotas, įvairus ir jums tinkamas maistas – kai kūnas nereaguoja į jį nepageidaujamai“ – reziumuoja dietistė.

Mergina tikina, jog norint įsigyti sveiką produktų krepšelį nebūtina lėkti į specializuotas parduotuves – viską galima rasti įprastose maisto prekių parduotuvėse. „Visgi, jeigu leidžia piniginė, siūlau rinktis ekologiškus produktus. Jie turi daugiau maistinių medžiagų – mineralų, vitaminų. O jei pažįstate patikimus ūkininkus, kurie žinote, jog augina natūraliai, žinoma, pirkite iš jų“ – pataria Rima.

 

Mažas desertas – tikrai nepakenks

Kaip jau minėjau straipsnio įžangoje, Rima turi ir savo asmeninį tinklaraštį Wise Taste: „Ten stengiuosi kelti sveikatai palankius receptus, bet būna įvairių. Pavyzdžiui, prieš šventes kėliau kiek kitokį turinį – saldumynus. Dažniausiai esu linkusi rinktis sveikas alternatyvas, vis dėlto jeigu dienos metu valgau daug grūdinės kultūros patiekalų, daržovių, mažas desertas tikrai nepakenks“ – teigia dietistė. Pasak jos, dažnu atveju netgi geriau suvalgyti mažą gabalėlį pyragėlio, negu didelius kiekius sveikesnio saldumyno. Ji dar sykį akcentuoja, jog svarbiausia – kiekis ir balansas.

Vis dėlto, tikrai ne vien nuodėmingų desertų nuotraukos puošia Rimos instagramą. Čia galima rasti galybę sveikų receptų: nuo greitai pagaminamų sveikuoliškų užkandžių, iki sriubų, sumuštinių, salotų, fritatų ar blynelių. Kadangi Rima mėgsta eksperimentuoti virtuvėje, tai ir jos siūlomi receptai – su cinkeliu. O dar ir nufotografuoti be galo estetiškai.

Beje, Rima su kolege neseniai įkūrė ir dar vieną sveiko maisto platformą – tinklalapį sveikasreceptas.lt: „Tai platforma, kurioje patys žmonės gali įkelti receptus, kurie yra palankūs sveikatai. Tinklalapis – dar gana naujas, bet jau po truputėlį pildosi. Receptus galima kelti ir atrasti pagal tam tikras kategorijas“ – apie naują savo projektą pasakoja Rima. Taigi, jeigu esate iš tų žmonių, kurie naujųjų metų proga sau pasižadėjo maitintis sveikiau, tačiau vis pritrūkstate idėjų, ką gi pasigaminus, apsilankykite tiek Rimos asmeniniame tinklaraštyje, tiek naujajame tinklalapyje. Tikrai atrasite nesudėtingų, tačiau puikių receptų, kurie bus ne tik sveiki, tačiau ir skanūs.

 

Autorė: Rut Javič