Šioje svetainėje naudojami slapukai. Naudodamiesi svetaine sutinkate su slapukų naudojimu. Daugiau informacijos apie slapukus..

Supratau
+ Pasiūlyk restoraną
Restoranų naujienos

Arnas Raulinaitis: Gaminant labai svarbu rinktis kokybiškus, lokalius produktus

2021-10-05
Paskelbk savo straipsnį

Kartais taip būna, jog koks nors žmogus vis ima šmėžuoti tavo akiratyje. Arba, šiais laikais, – socialiniuose tinkluose. Būtent taip man atsitiko su Arnu Raulinaičiu. Tai, žiūrėk, kas nors įkelia story su Arno iškepta pica. Tai – facebook grupėje „Karantino kuchnia“ visi kaip pakvaišę ima dalintis išskirtinio sūrio pyrago receptu, kurio autorius – ne kas kitas, o, žinoma, Arnas. Patyrinėjus šio vaikino socialinius tinklus, akivaizdu, jog kulinarija – jo aistra. Ir nors Arno pagrindinė veikla – marketingas ir komunikacija, jis puikiai geba derinti savo meilę maistui ir darbą. Apie Arno pomėgius, projektus, kulinarines keliones, maisto gamybą, eksperimentus virtuvėje ir po truputį vis augantį instagram profilį @skanus.zmogus ir kalbamės šiame interviu.

Susižavėjęs maisto komunikacija nusprendė – šį sektorių reikia pažinti nuo pagrindų

Pabendrauti su Arnu susitariame vakare – po dienos darbų. Šiuo metu vaikinas atsakingas už mėsos parduotuvės „Chef the Viking“ komunikaciją ir marketingą. Arnas pastebi, jog visi jo iki šiol dirbti darbai taip pat buvo susiję su maistu: „Vilniaus universitete studijavau kūrybos komunikaciją. Ir kai antrame kurse reikėjo susirasti praktiką, mano akį patraukė vieno restorano marketingo skyrius. Praktiką ten reikėjo atlikti mėnesį, tačiau aš ją prasitęsiau iki trijų – mane labai sužavėjo maisto sritis“ – prisimena jis. Supratęs, jog maisto komunikacija – ta veikla, kuri jį be galo domina, Arnas nusprendė šį sektorių pažinti nuo pagrindų. O geriausia tą padaryti – įsidarbinti restorano virtuvėje. Pradirbęs metus laiko jis jau turėjo bendrą suvokimą apie darbo virtuvėje užkulisius. O tada... Ėmė ir iškeliavo į Malaiziją! Tačiau ne šiaip sau turistauti – Arnas, pagal savanorystės programą, susirado darbą ne kur kitur, o, žinoma, restorane. „Gyvenimo ir darbo taisyklės ten buvo visiškai kitokios, negu Lietuvoje“ – prisimena Arnas. Vaikinas pasakoja, jog mūsų šalyje visi pripratę – jeigu turi laisvą minutę, ją reikia išnaudoti produktyviai. Tai kažką pavalai, tai sudėlioji į vietas. Tuo tarpu Malaizijoje, Arnas, ėmęs tvarkytis restorano virtuvėje, išgirdo klausimą: „Kas tau negerai?“. Laisva minute reikia mėgautis, o ne prisigalvoti bereikalingų darbų. Iš pradžių lietuvis galvojo, jog taip mąsto tik restorano darbuotojai. Tačiau vėliau, susipažinęs su savininku, jis suprato, jog tai tiesiog kultūrinis skirtumas.

Instagram profilis gimė iš noro pažinti kuo daugiau žmonių ir neužsisėdėti virtuvėje

Patirtis skirtingų šalių restoranų virtuvėse įkvėpė Arną gaminti ir kurti įvairiausius receptus. Vis dėlto, vaikinas teigia, jog tai – jo hobis. Ir nors slapta pasvajoja, jog ateityje norėtų turėti savo restoraną, tačiau šiuo metu jis džiaugiasi maisto komunikacijos specialisto darbu. Nepaisant to – net ir hobiui norisi suteikti formą. Todėl dar per pirmąjį karantiną Arnas nusprendė susikurti instagram profilį, kuriame dalinasi tiek savo receptais, įžvalgomis, tiek įvairiais pokalbiais virtuvėje su skirtingais žmonėmis. „Skanus žmogus gimė iš to, jog aš nenorėjau tiesiog užsidaryti namų virtuvėje ir kepti – man tai atrodė truputį beprasmiška <...> taip pat turėjau sau pasižadėjimą – susipažinti su kuo daugiau įvairiausių žmonių. Nes kai užsidarai savo socialiniame burbule, tu ir verdi tose pačiose sultyse. Bendrauji su tais pačiais žmonėmis, tu juos puikiai pažįsti, bet esi komforto zonoje. Norėjau iš jos išeiti, susipažinti su naujais žmonėmis ir praplėsti savo suvokimo ribas apie pasaulį, skirtingus žmones ir dalintis tiek jų istorijomis, tiek patiekalų receptais“ – pasakoja Arnas. Paklaustas, kaip atsirenka, kokius žmones norėtų pažinti, pakalbinti bei šiuos pokalbius paviešinti savo instagram paskyroje, Arnas teigia, jog specialios sistemos neturi: „Kartais patys žmonės parašo, jog norėtų susipažinti ir, kad jų istorijos būtų aprašytos. Kartais įdomius žmones parekomenduoja draugai, pažįstami. O kartais ir pačiam pasidaro smalsu pažinti konkretų žmogų, pamatytą, pavyzdžiui, socialiniuose tinkluose“. Jis pripažįsta, jog kalbinti visiškai nepažįstamą žmogų kartais būna nejauku, tačiau įžvelgia tame nemažai žavesio.

Kaip jau minėjau, instagrame Arnas dalinasi ne tik pokalbiais su kitais žmonėmis, tačiau ir savo receptais. Paklaustas, kaip nusprendžia, kurie receptai verti išvysti dienos šviesą, vaikinas juos įvardina kaip „laiko patikrintus“. Visgi, užsimena, jog net ir šiuos, klasikinius patiekalus jis mėgsta paįvairinti jaunatvišku prieskoniu. „Pavyzdžiui – kugelis su bri sūriu. Ne kiekvienas namuose taip kepa, nors kugelis visiems – puikiai pažįstamas.“ – šypteli Arnas. Visgi jis pastebi, jog receptų nekelia itin dažnai: „Žinoma, būtų galima prikepti tų receptų, kurie būtų skanūs, įdomūs ir panaudojami kasdienybėje, vis dėlto, man norisi kelti tik tuos, kuriais esu šimtu procentų tikras. Kurie yra labai kokybiški ir būna pas patį ant stalo gana dažnai“.

Svarbu rinktis kokybiškus, lokalius produktus

Apie maisto kokybę Arnas, mūsų pokalbyje, užsimena ne vieną kartą. Todėl teiraujuosi – kokia jo valgymo/gaminimo filosofija. „Daugelis stengiasi į socialinius tinklus kelti įdomesnius, prašmatnesnius patiekalus, kurie pagaminti iš brangių produktų. O aš pas save keliu tai, ką gaminu pats kasdien, o ne šventinėmis progomis. Didžioji dalis žmonių nori gaminti paprastai, kokybiškai ir greitai, todėl bandau šių taisyklių laikytis ir aš. Visada stengiuosi pabrėžti: patiekalas gali būti vos iš dviejų ar trijų ingredientų, tačiau jis bus puikus, jeigu bus pasirinkti kokybiški produktai“ – pasakoja Arnas.

Kalbėdami apie maito gaminimo filosofiją nejučia pokalbį nukreipiame ir apie zero waste – arba maisto nešvaistymo, valgymą be atliekų idėją. „Galbūt bus ir užpykstančių ant manęs, bet kartais yra ganėtinai juokinga, kai žmonės nusprendžia būtų zero wasteriais, tačiau pirmasis dalykas, kurie jie padaro, tai iš Kinijos parsisiunčia metalinius šiaudelius ir išmeta visas namuose esančias plastikines dėžutes, o prisiperka naujų – iš perdirbto plastiko“ – stebisi Arnas. „Man atrodo, kad pirmiausiai reikėtų maksimaliai išnaudoti viską, ką jau turi namuose: maišelius, dėžutes, šampūnus ir t.t.“ – teigia jis.

„Antras svarbus aspektas – rinktis lokalius produktus, tai – kas auga aplink tave. Daug kas mėgsta, kad ir tuos pačius, avokadus. Bet kokį kelią jie nukeliauja iki mūsų. Kiek yra išnaikinama gamtos, tam, kad mes Lietuvoje galėtume valgyti avokadus. Bet apie tai ne visi susimąsto“. Pasak Arno, geriau rinktis vietinius, mūsų šalyje užaugintus produktus, tokiu būtų paremiant Lietuvos ūkininkus, mažinant logistikos kaštus, saugant gamtą. „Man atrodo, geriau jau kelis kartus per savaitę suvalgyti geros lietuviškos jautienos gabalėlį, nei kas rytą pusryčiams valgyti avokadus ir naudoti kokosų sviestą“ – savo apmąstymais dalinsi Arnas.