Šioje svetainėje naudojami slapukai. Naudodamiesi svetaine sutinkate su slapukų naudojimu. Daugiau informacijos apie slapukus..

Supratau
+ Pasiūlyk restoraną
Restoranų naujienos

Po 24 metų ketinama leisti ūkininkauti Černobilio laukuose

2010-11-25
Paskelbk savo straipsnį

Po Černobylio branduolinio reaktoriaus sprogimo 1986 metais, Sovietų valdžia užtvėrė teritoriją  30 km spinduliu, evakuoti visi gyventojai. Šioje zonoje dar ir šiandien viršijamos radiacijos ribos.

Užteršti buvo ir didžiuliai likusios Ukrainos, Baltrusijos ir Rusijos plotai, juose iki šiol atliekami auginamų daržovių ir vaisių patikrinimai dėl radiacijos, kai kuriuose plotuose žemdirbyste užsiimti draudžiama.

Kaip bebūtų, kai kurie Ukrainos pareigūnai mano, kad šiandien pats laikas pradėti branduolinės katastrofos paveiktos žemės „reabilitaciją“. Vykdomi tyrimai siekiant išsiaiškinti, kuriuos žemės plotus galima būtų pilnai išnaudoti žemdirbystei. Ukrainos vyriausybė teigia, jog tiriami tolesni plotai nei minėtieji vidinė 30 km zona. Nepaprastų atvejų ministerijos atstovės Svetlanos Borodinos žodžiais - tuose plotuose jau gyvena Žmonės.

Vienas siūlymų iki šiol užteršta laikytoje žemėje - auginti biodegalams skirtus rapsus, o ne valgomas kultūras, kadangi rapsai palyginti atsparūs radiacijai.

Mokslininkai Ukrainoje pasidaliję į dvi stovyklas. Kai kurie teigia, kad tose srityse, kuriose vykdomos intensyvios žemės reabilitacijos programos, dirvožemio radiacijos lygis, gali būti sumažintas iki normos ribų. Kitų teigimu toks įsikišimas į gamtą gali turėti katastrofiškų pasekmių:  „Tai tiesiog nusikaltimas - didinti oro ir vandens taršą, dirbant užterštą gruntą“.

Pirmąsias valandas po katastrofos Sovietų valdžia neigė, kad atsitiko kas nors rimta. Galiausiai buvo evakuota daugiau nei 300.000 žmonių iš rajonų aplink reaktorių, įskaitant visą Pripyat miestą, kuriame gyveno apie 50.000 gyventojų. Reaktoriaus degė 10 dienų ir išmetė į aplinką  maždaug 100 kartų daugiau radioaktyvios medžiagos nei dvi atominės bombos, sunaikinusios Hirosima ir Nagasaki 1945 metais. Pasaulio sveikatos organizacija apskaičiavo, kad daugiau nei 9000 žmonių mirė dėl radiacijos pasklidusios po sprogimo. Kitais skaičiavimais šis skaičius daug didesnis (250.000 vėžio atvejų).

Dabar, tik keli šimtai žmonių gyvena atskirties zonoje Černobilyje. Daugiausia tai pensininkai, kurie nusprendė, kad jie galėtų kelti radiacijos užteršimo pavojų ir nelegaliai grįžo į savo senus namus vidinėje Černobilio zonoje.

MENIU.LT informacija
Parengė: Ieva Malaiškaitė
Šaltinis: independent.co.uk
Nuotraukos: inmagine.com

2010 11 24