Šioje svetainėje naudojami slapukai. Naudodamiesi svetaine sutinkate su slapukų naudojimu. Daugiau informacijos apie slapukus..

Supratau
+ Pasiūlyk restoraną
Restoranų naujienos

Perkant medų kamantinėti bitininką – tiesiog būtina

2011-10-23
Paskelbk savo straipsnį
Daugiau kaip dešimt bitininkų iš įvairių Lietuvos regionų kauniečiams siūlo apsirūpinti įvairių rūšių medumi, žiedadulkėmis, bičių duonele, kitais bičių produktais. Priklausomai nuo rūšies, medus gali būti vaistas nuo kosulio, peršalimo, kitų susirgimų. Be to, tai natūrali profilaktinė priemonė sveikatai stiprinti.

Šiemetinis medus vos brangesnis nei pernai. Antai pusę litro medaus dabar siūloma įsigyti maždaug už  15-16 litų, o pernai buvo prašoma litu kitu mažiau. Bičių augintojai aiškina, kad šią žiemą išmirė nemažai bičių šeimynų, dėl to medus brangesnis. Kita vertus, bitininkai šiemetiniu derliumi nesiskundžia.

Kaip atskirti tikrą, nekaitintą, nemaišytą medų? Bitininkas iš Šilalės rajono Jonas Rabačius pataria atkreipti dėmesį į medaus struktūrą. Tikras medus neilgai būna skystas, po kelių savaičių ar mėnesio jis pradeda krešėti. Be to, viršutinėje stiklainio dalyje matyti balkšvi ruoželiai – gliukozė. Tai taip pat yra kokybiško medaus ženklas.

Radviliškio rajone bityną turintis Aloyzas Palskys atkreipė dėmesį, kad ant saulės, šviesoje parduodamas medus praranda dalį naudingųjų savybių.  Lygiai taip pat ir namuose medaus atsargas reikia laikyti tamsioje, vėsioje patalpoje, o kasdien vartojamo medaus indo negalima laikyti, kur pasiekia saulės spinduliai.

Patarimas mėgstantiems medumi saldinti arbatą: reikia palaukti, kol ji atvės iki gėrimui tinkamos temperatūros. Žinovai sako, kad į šiltą vandenį dedamas medus mažina skrandžio sulčių rūgštingumą, o į šaltą vandenį priešingai – didina.
Atsakymo, kokios rūšies medus yra sveikiausias, naudingiausias – bitininkai neturi.  Liepų, miško, grikių ar bet koks kitas turi savitų savybių, kaip ir augalai, iš kurių darbščiosios bitelės surenka jį.

Savaime suprantama, kad medus negali būti šimtu procentu suneštas iš vienos augalo rūšies, nes bitės nutūpia ant įvairių žiedų. Tačiau patyrę bitininkai žino, kurios rūšies augalai meduje dominuoja: pagal avilių vietą, augalų žydėjimo metą ir medaus išėmimo laiką. Svarbiausia, kad augalai nebūtų užteršti ir tai nepersiduotų į medų.

Be bičių negalintys gyventi profesionalai mielai atsako į daugybę kylančių klausimų apie medų ir bičių laikymą. Lietuvos bitininkų sąjungos suorganizuota medaus mugė vyks ir sekmadienį nuo 11 iki 19 valandos prekybos bei laisvalaikio centro „Mega“ aikštėje, šalia akvariumo.

Vereta Rupeikaitė