Šioje svetainėje naudojami slapukai. Naudodamiesi svetaine sutinkate su slapukų naudojimu. Daugiau informacijos apie slapukus..

Supratau
+ Pasiūlyk restoraną
Restoranų naujienos

Patarimai, kurie padės sumažinti potraukį saldumynams

2018-02-28
Paskelbk savo straipsnį

Šokoladas, sausainiai, pyragai, keksiukai ar vafliai - tai tik keli pavyzdžiai neaprėpiamo pasirinkimo saldumynų pasaulyje. Tikriausiai retas, kuris gali atsispirti nepasilepinęs šiais saldžiais delikatesais prie puodelio arbatos ar kavos ypatingų akimirkų proga. Tačiau kai kam tokios saldžios akimirkos tampa kasdiene kova, norint numalšinti nevaldomą potraukį saldumynams ir puoselėti sveikatą bei gražias kūno linijas. Jei ir jūs manote, kad saldumynų valgote daugiau nei turėtumėte, štai keli patarimai, kurie gali padėti numalšinti potraukį jiems.

Nelaukite, kol peralksite

Įtemptai dirbdami, klausydami ilgiau trunkančio seminaro ar pasinėrę į kitas įtraukiančias veiklas, labai dažnai nustumiame alkio jausmą į šalį ir nusprendžiame, kad valgysime vėliau. Potraukis saldumynams sustiprėja dar labiau tuomet, kai ignoruojame alkio signalus ir smarkiai išalkstame.

Kuo labiau atidėliojame alkio jausmą, tuo smegenys siunčia stipresnius signalus, jog turime gauti energijos ir kuo greičiau. O greičiausias būdas tai padaryti yra suvalgyti greitai virškinamų angliavandenių, iš kurių smegenys gaus gliukozės arba kitaip - energijos. Daug cukraus turintys saldumynai yra mums lengviausiai pasiekiamas ir daugiausiai greitų angliavandenių turintis maistas.

Kad taip nenutiktų, klausykite savo kūno siunčiamų alkio signalų. Nedarykite labai didelių tarpų tarp valgymų, stenkitės, jog tarpas tarp pusryčių ir pietų nebūtų ilgesnis nei 4 valandos, taip pat ir tarp pietų bei vakarienės. Turėkite su savimi tokių sveikesnių užkandžių kaip riešutai ar vaisiai, kuriuos būtų nesunku ir greita suvalgyti net ir esant užimtam.

Atstatykite skonio receptorius

Maisto pramonė mums pateikia įvairiausių skonių derinių, tačiau ji tai daro puikiai išmanydama, kaip manipuliuoti vartotojų skonio receptoriais ir priversti tam tikrus produktus pamėgti labiau bei pirkti dažniau. Tai smarkiai perdirbti maisto produktai, tarp kurių pirmauja saldumynai.

Kepiniai, saldainiai ar šokoladai įvairiausių maisto priedų būdų yra pateikiami daugiausiai malonumo suteikiančiomis tekstūromis. Be dirbtinių skonio stipriklių, traškioms, švelnioms ar karamelinėms tekstūroms išgauti naudojami dideli kiekiai cukraus, druskos, sirupų ir kitų saldiklių. Tačiau toks liežuvio paletei ypač malonus skonis pradeda bukinti mūsų natūralius skonio receptorius, todėl norime vis daugiau saldesnio maisto. O valgydami natūralius maisto produktus jaučiame prėską skonį ir nebepatiriame jokio malonumo.

Jeigu jaučiate, kad jūsų skonio receptoriai dėl dažno saldumynų vartojimo gali būti išsibalansavę, nenusiminkite. Reikia maždaug 10 dienų tarpo be saldumynų, kad skonio receptoriai galėtų atsinaujinti. Todėl pajautę, kad nebegalite susitvarkyti su potraukiu saldumynams, pamėginkite bent šį laikotarpį atsisakyti saldumynų. Pradžioje gali būti nelengva, bet pasistenkite gerti daugiau skysčių, valgyti maistą kuo natūralesnėje formoje, venkite perdirbtų maisto produktų. Po tokio skonio receptorių atstatymo nustebsite, kaip seniau mėgti saldumynai tampa per saldūs ar cukraus šaukštelis arbatoje tik sugadina tikrą jos skonį.

Atkreipkite dėmesį į savo poilsio laiką

Atrodytų, kuo gi gali būti susijęs poilsis ir maistas. Lyg ir du visiškai skirtingi procesai. Tačiau jie abu vienas kitą smarkiai įtakoja. Nekokybiškas ar per trumpas miego laikas naktį gali ne tik priversti jausti nuolatinį nuovargį, bet taip pat ir paskatinti saldumynų norą.

Ne vienas mokslinis tyrimas nurodo, jog pakanka tik vienos nepakankamo miego nakties, jog kitą dieną išsikreiptų hormonų pusiausvyra. Šie hormonai taip pat atsakingi už alkio signalus ir sotumo jausmą. Todėl esu tikra, kad lengvai pastebėsite, kaip neišsimiegoję naktį, kitą dieną negalėsite sustoti valgyti tokio maisto, kuris teikia daugiausiai pasitenkinimo. Daugumai tai yra saldumynai.

Neišsimiegoję suvalgome daugiau saldumynų, viršijame dienos kalorijų reikmes ir dar beveik negauname maistingų medžiagų. Todėl suvalgę saldaus maisto norime jo dar ir dar ir taip ratas nesibaigia, kol nepersivalgome, jaučiamės apsunkę ar sustoja virškinimas.

Pasistenkite kasnakt miegoti bent 7-8 valandas, miegokite išvėdintoje patalpoje, prieš miegą bent dvi valandas nevalgykite ir atsiribokite nuo šviesą skleidžiančių ekranų. Jei jau dėl vienų ar kitų priežasčių išsimiegoti nepavyko ir jaudinatės, kad vėl negalėsite sustoti valgyti saldumynus, tuomet skirkite bent dvidešimt minučių fizinei veiklai. Pasportavę jausitės žvalesni ir nuovargio nenorėsite malšinti saldumynais.

***

Jeigu esate neabejingas saldumynams, bet staiga pradėjote pastebėti, kad šis pomėgis tampa jūsų figūros ir sveikatos priešu, laikas kontrolę paimti į savo rankas. Saldumynų potraukis nėra iš piršto laužtas, todėl verta atkreipti dėmesį į kelias priežastis, kurios gali dar labiau padidinti šį potraukį. Neleiskite sau smarkiai išalkti, su savimi turėkite sveikesnių užkandžių kaip riešutai ar vaisiai. Taip pat stenkitės laikytis pastovaus ir pakankamo miego režimo naktį. Na, o jei tai nepadeda, atnaujinkite savo skonio receptorių darbą kuriam laikui atsisakę perdirbtų maisto produktų. Bet svarbiausia, nepradėkite kaltinti savęs silpnavališkumu, nes saldumynų potraukis priklauso tikrai ne tik nuo valios pastangų, bet nuo daug sudėtingesnių biologinių bei psichologinių procesų.

Lauryna Nelkinė @Meniu.lt