Šioje svetainėje naudojami slapukai. Naudodamiesi svetaine sutinkate su slapukų naudojimu. Daugiau informacijos apie slapukus..

Supratau
+ Pasiūlyk restoraną
Restoranų naujienos

Otas ar uotas?

2011-12-28
Paskelbk savo straipsnį

Lietuviška Wikipedia: otas - lot. Psetta maxima ir daug kitų lotyniškų sinonimų, ang. Turbot. Paltusas - lot. Hyppoglossus hyppoglossus, ang. halibut (autoriaus nuomone paltusas yra rusiškas žodis).

Angliška Wikipedia: Halibut atlantic - lot. Hyppoglossus hyppoglossus. Halibut pasific - lot. Hyppoglossus stenolepis (kai kurioje literatūroje žuvis dar vadina northen halibut, Alaska halibut). Turbot - lot. Scophthalmus maximus, Psetta maxima ir t.t.

Anglai dar turi pavadinimą Brill, lot. Scophthalmus rhombus, labai panaši į Turbot žuvis. Ji truputį pigesnė.

Taigi otas (ang. Turbot; pranc. Turbot, Barbue; vok. Steinbutt; It. Rombo chiodato; isp. Sollo ) ir panašios žuvys (Brill, kurios dar neturime lietuviško pavadinimo), gyvena rytų Atlante, Baltijos ir Viduržemio jūrose. Enciklopedia Larousse Gastronomique 2000 metų nurodo, kad šios žuvys vienos iš skaniausių ir vertingiausių jūrinių žuvų. Paprastai auga iki 40 - 50 - 75 cm., ir sveria 2 - 4 kg.. Žuvis, sveriančias 1 - 1,5 kg., enciklopedija vadina viščiukiniais otais. Ką tenka valgyti Lietuvoje paprastai būna apie 0,5 kg., rečiau iki 1 kg.. Praeityje garsūs virtuvės šefai ruošė otus su vynu, vermutu, šampanu, ančiuviais, jūrų šukutėmis, šafranu, bet dabar daugelis gastronomų mano, kad oto geriausios savybės atsiskleis paprasčiausiai ruošiant jį ant grilio arba troškinant.

Paltusas (ang. halibut; pranc. Fletan du Pasifique; it. Halibut; jap. Ohyo; isp. Halibut). Literatūra nurodo, kad yra baltasis ir juodasis paltusai. Pastarojo mėsa be kaulų. Jie gyvena giliuose šaltuose šiaurės Atlanto ir Ramiojo vandenyno vandenyse. Užauga iki 2,5 metro ilgio,  patelės sveria iki 350 kg.. Rekomenduojama paltusą valgyti virtą, troškintą, garintą, keptą ant grilio.  Asmeniškai man pastarasis būdas ypač skanus.

Kai kurios žuvys aptinkamos daugelyje pasaulio vietų. Netgi įvairių žinynų duomenys skiriasi. Įvairiose šalyse skiriasi reikšminiai žuvų ir jūros gėrybių pavadinimai. Kyla ginčai, kaip vadinti tą ar kitą žuvį, o ypatingai sunku susitarti  Lietuvoje, kur daugelio rūšių iš viso nėra ir mūsų lituanistai nėra jų nei matę, nei gaudę, nei ragavę. Galėtų nepasididžiuoti ir pasitarti su žmonėmis, kurie su tuo susiduria kasdien. Ypatingai tai liečia meniu restoranuose. Kaip minėjau, manau, kad paltusas yra rusiškas pavadinimas. Kadangi pagal lituanistus otas lygu uotui, tai siūlau oto pavadinimą palikti tai žuviai kuri gyvena Baltijos jūroje, o paltusą pavadinti lietuviškai uotu.

Liutauras Markevičius


Kitu kampu

Abi aptartos žuvys gali (turi) būti vertinamos ne vien pagal skonines savybes bet taip pat atsižvelgiant į šių žuvų mažėjančią populiaciją vandenyse. Lietuvos gamtos fondo išleistame žuvų gide šios žuvys pažymėtos geltona spalva - Otas (Atsargiai – pasidomėkite ir pagalvokite!), raudona spalva – Paltusas (Nepirkite!)

Otas

Otai niekur nėra aptinkami gausiai, tačiau tai labai vertinama žuvis, dažnai gaudoma neršto metu. Neršiančius otus Lietuvoje buvo uždrausta gaudyti tik 2005 metais

Gaudymo būdai

Tiek Baltijos, tiek Šiaurės jūroje otai dažniausiai gaudomi tinklais. Jie taip pat sugaunami kaip priegauda žvejojant tralais. Minėta rūšis auginama ir ūkiuose, daugiausiai Ispanijoje.

Išteklių būklė

Manoma, jog otai galėjo būti pergaudyti. Dabar kai kuriose Baltijos jūros vietose jų ištekliai šiek tiek atsikuria. Lietuvos priekrantėje retai sugaunamos didelės šios rūšies žuvys. Dėl čia vykusios intensyvios specializuotos žvejybos vyrauja 30-35 cm ilgio žuvys, kurios ar ne visos yra neršusios. Daugiau nei dvigubai sumažėjus specializuotos otų žvejybos intensyvumui, manoma, kad populiacijos būklė palaipsniui gerės.

Paltusas

Paltusas – itin plėšri žuvis, mintanti menkėmis ir kitomis žuvimis. Paltusai savo dydžiu išsiskiria iš visų plekšninių žuvų. Kai kurie milžinai gali užaugti iki 3-4 m ilgio ir sverti 300 kg.

Paplitimas

Paltusai sugaunami prie Grenlandijos, Niufaundlendo, Airijos, Škotijos krantų, Barenco jūroje ir palei Norvegijos krantus. Šios žuvys taip pat auginamos ūkiuose Norvegijoje ir Ispanijoje.

Išteklių būklė

Paltusai yra smarkiai pergaudyti, nes dėl lėto augimo ir brendimo jie itin nukenčia nuo intensyvios žvejybos. Šiuo metu daugelyje vietų paltusų sugaunama ženkliai mažiau. ES įstatymai reglamentuoja, jog etiketėse turi būti nurodyta ar ši žuvis užauginta, ar sužvejota. Taigi, paskaitykite kas rašoma etiketėje. Natūraliai paltusų populiacijai yra kilusi grėsmė išnykti.