Šioje svetainėje naudojami slapukai. Naudodamiesi svetaine sutinkate su slapukų naudojimu. Daugiau informacijos apie slapukus..

Supratau
+ Pasiūlyk restoraną
Restoranų naujienos

Nutukimas – socialiai užkrėčiamas?

2010-11-09
Paskelbk savo straipsnį

Su kuo sutapsi, tokiu ir pats tapsi...Amerikiečių mokslininkų teigimu, nutukimas yra socialiai užkrėčiamas, t.y. jeigu jūsų draugai, pažįstami ar artimi žmonės yra nutukę, nutukimo rizika jums taip pat padidėja.

Alison Hill, vadovaujanti tyrimą atlikusiai Harvardo mokslininkų grupei, komentavo: „Priėjome išvados, kad žmonėms, kurie turi keturis nutukusius draugus, nutukimo rizika padidėja dvigubai, lyginant su tais, kurie tokių draugų ar pažįstamų neturi.“

Ekspertai tikina, kad iš artimiausios aplinkos esamę linkę perimti nesveikus įpročius, kurie prisideda prie nutukimo: pradedame mėgti labiau kaloringus patiekalus ir mažiau judame.

Šio tyrimo išvados patvirtino ankstesnio tyrimo, kuris buvo atliktas 2007 metais rezultatus. Nutukęs žmogus gali daryti įtaką pažįstamiems, giminaičiams ar sutuoktiniams. Žinoma, tokių žmonių iš savo draugų sąrašo išbraukti neverta, geriau pagelbėti šiems atsikratyti nereikalingų kilogramų.

Vieni išmeta krūvas maisto, kiti – neturi, ką valgyti>>

Plinta kaip virusas

Pasaulio sveikatos organizacija prognozuoja, kad iki 2015 metų 700 milijonai žmonių bus nutukę.

Šiuo metu nuo nutukimo kenčia 2,4 milijonai suaugusių (vyresnių nei 18 metų) amerikiečių. Remiantis ekspertų skaičiavimais, JAV per 40 metų nutukusių žmonių skaičius sudarys 42 procentus.

Lietuvoje nuo nutukimo kenčia apie dešimtadalis žmonių.

Nutukimas kenkia smegenims

Moksliškai patvirtinta, jog nutukimas skatina kai kurių ligų rizikos padidėjimą, tokių kaip didelis kraujospūdis, II tipo diabetas, kraujagyslių ligos bei demencija. Vis dėlto mokslininkai iš Kalifornijos universiteto, esančio Los Angele kartu su kolegomis iš Pittsburgo universiteto prieš kelis metus nusprendė atlikti nuodugnesnį tyrimą. Pasirodo, kad žmonės su viršsvoriu turi mažiau nervinio audinio smegenų dalyje, kuri atsakinga už atmintį bei planavimą, budrumą bei dėmesingumą, judesio kontrolę. Pasireiškiant Alzhaimerio ligai, kai kurie smegenų plotai, atsakingi už šias sritis keičiasi negrįžtamai.

Tyrime dalyvavo 94 vyresnio amžiaus asmenys (70 metų ir daugiau). Pastariesiems buvo atliekami smegenų magnetinio rezonanso tyrimai. Kaip rodiklį kūno svoriui matuoti pasirinktas kūno masės indeksas. Žmonių, neturinčių problemų su viršsvoriu KMI siekia nuo 18,5 iki 25, asmenų su viršsvoriu 25-30, nutukusių žmonių – daugiau nei 30. Penkis metus prieš tyrimą jame dalyvaujantys asmenys buvo sveiki tiek fiziškai, tiek protiškai.

Tyrimo duomenys perkelti į trimatį vaizdą, kuris leido nuodugniau palyginti anatominius skirtumus. Paaiškėjo, kad nutukę žmonės turėjo 8 procentais mažiau nervų audinio nei žmonės, kurių kūno svoris normalus. Tuo tarpu žmonių su viršsvoriu nervų audinio aptikta 4 procentais mažiau.

Vienas iš tyrime dalyvavusių gydytojų, neurologas Paul Thompson komentavo: „Nutukusių žmonių smegenys atrodo 16 metų vyresnės nei lieknų žmonių, tuo tarpu asmenų su viršsvoriu atrodo 8 metais vyresnės. Pasak gydytojo, sumažėjęs nervų audinių kiekis didina riziką susirgti Alzhaimerio liga bei kitomis neurodegeneracinėmis smegenų ligomis.

Nutukimas gali būti užkrečiamas>>

Elena Germanovič
Šaltinis: onet.pl
Nuotraukos: inmagine.com
MENIU.LT informacija

2010 11 09