Šioje svetainėje naudojami slapukai. Naudodamiesi svetaine sutinkate su slapukų naudojimu. Daugiau informacijos apie slapukus..

Supratau
+ Pasiūlyk restoraną
Restoranų naujienos

Norintiems gyventi ilgiau

2010-01-13
Paskelbk savo straipsnį

Diskusijos dėl vegetarų dietos tęsiasi jau ne viena dešimtmetį. Mokslininkai, kaip visada stengiasi rasti ilgaamžiškumo raktą. Taigi, kas gyvena ilgiau – ar tie, kurie atsisako mėsos, ar jos nevengiantys?

Vegetarizmas prailgina gyvenimo trukmę

Vienas iš išsamesnių tyrimų šia tema atliktas vokiečių Vėžio tyrimo centro. Jame dalyvavo 1904 vegetarai. Iš pastarųjų buvo 60 veganų bei 1165 vegetarų, kurie valgo kiaušinius, geria pieną ir vengia mėsos. Tuo tarpu likę - „vidutiniai“ vegetarai, kurie kartais pasimėgauja žuvimi ar mėsa. Tiriamųjų amžius viršijo 21 metus. Jų sveikata buvo lyginama su vidutinio Vokietijos gyventojo.
Mitybos specialistai, o taip pat gydytojai dažnai tvirtina, kad gyvenimo trukmė priklauso nuo gyvenimo būdo, tuo tarpu vegetarai tai iš dalies paneigia. Dažniausiai žmonės pasirenka vegetarizmą ne dėl sveiko gyvenimo būdo, o vadovaudamiesi daugiau etniniais, aplinkosauginiais motyvais ar individualiu skoniu.

Tyrimo rezultatai išties šokiravo: vegetarai vyrai sumažina mirties riziką 50 procentų, tuo tarpu moterims šis rodiklis mažesnis ir siekia 30 procentų. Pasirodo, norint gyventi ilgiau nebūtina visiškai apriboti mėsos vartojimą: vienodi rezultatai gauti tiek vegetarų, „vidutinių“ vegetarų“ bei veganų atveju.

Prieš kurį laiką kitą tyrimą atlikę britų mokslininkai patvirtino, jog vegetarų dieta yra efektyvus būdas prailginti žmogaus gyvenimą.

Vegetarai ir nevisavertė mityba

Taip pat dažnai kyla klausimas ar vegetarų dieta aprūpina organizmą visais reikiamais vitaminais bei mikroelementais. Profesorius Ibrahim Elmadfa iš Vienos universiteto nusprendė tai išsiaiškinti tyrimo metu. Pasirodo, kad vegetarai gauna daugiau vitamino C, karotinoidų, folio rūgšties, ląstelienos ir nesočiųjų riebalų. Veganams gali atsirasti kai kurių vitaminų trūkumai: vitamino B12, vitamino D ir kalcio. Mokslininkų komanda buvo apstulbinta, kadangi tyrime dalyvaujantys žmonės nekentėjo nuo tokių ligų, kurias sukelia mikroelementų trūkumas, pavyzdžiui osteoporozės.

Mažiau kalorijų – ilgesnis gyvenimas

Prieš kelis metus britų mokslininkai pareiškė, kad mažesnį kiekį kalorijų vartojantys kalorijų žmonės gyvena ilgiau. Pagal tyrėjų paskaičiavimus, sumažinus kalorijų skaičių 30 procentų, tai yra palaikant kalorijų skaičių šiek tiek aukščiau už prastą mitybos lygį – būtų galima sumažinti širdies ligų ar vėžio ligų riziką pusiau bei prailginti gyvenimą beveik trečdaliu. Vis dėlto kiekvienam individualiai turėtų būti sudaryta dieta, taip pat reikėtų vartoti daug vitaminų bei mineralinių priedų. Iš vienos pusės tai skamba šiek tiek utopiškai – juk vienas iš gyvenimo malonumų yra maistas – sunku įsivaizduoti, kad žmonija pereitų prie mitybos, kurioje vyrautų pieno baltymai ir kukurūzų aliejus. Žvelgiant iš kitos pusės, matyt reikėtų įsiklausyti į mokslininkų išvadas – dažnai valgome per daug, apsunkindami savo organizmą.

Elena Germanovič
Šaltinis: huffingtonpost.com; onet.pl
Nuotraukos: Corbis.com
Meniu.lt informacija