Šioje svetainėje naudojami slapukai. Naudodamiesi svetaine sutinkate su slapukų naudojimu. Daugiau informacijos apie slapukus..

Supratau
+ Pasiūlyk restoraną
Restoranų naujienos

Norintiems atostogauti Lietuvoje – 10 patraukliausių turizmo vietovių 2011 metais

2011-05-30
Paskelbk savo straipsnį

VŠĮ „Terra Publica“ nuo 2007 met ų renka informaciją apie miestelius ir kaimus, parkus ir muziejus bei kitas patrauklias vietas. Pirmieji reitingai buvo paskelbti 2009 metų pavasarį, įvertin us apie 300 vietovių. Kaip teigia Vytautas Kandrotas, idėjos iniciatorius ir pats su fotoaparatu išvaikščiojęs po daugumą objektų, „tyrimas lengvai subjektyvus ir įtakotas ne tik oficialios statistikos, bet ir asmeninių įspūdžių. Čia kaip automobilio techninė apžiūra – senas, tačiau savininkui mielas ir prižiūrėtas automobilis sulaukia daugiau inspektoriaus palankumo nei apynaujė, tačiau nuvažinėta tarnybinė transporto priemonė...“. Per trejus metus vertinamų vietovių sąrašas išsiplėtė iki beveik 500.

Tyrimui buvo paruošta metodika. Vertinimo kriterijai suskirstyti į tris dideles grupes:  

paties objekto svoris,

jo infrastruktūra,

bei patrauklumas turizmui.

Šie savo ruožtu buvo vertinami pasitelkiant daugiau klausimų: objekto tematika, ekspozicijos gausa, aktualumas įvairioms visuomenės grupėms, sezoniškumas, sąveika su aplink esančiais objektais, geografinė padėtis, privažiavimo keliai, sanitarinės sąlygos, papildomos paslaugos, savireklama, bendradarbiavimas su žiniasklaidos priemonėmis, informacijos teikimas telefonu ir vietoje. Viso pagal VšĮ „Terra Publica“ taikomą metodiką objektui galima skirti 999 balus. Tyrimo pabaigoje balai vėl apjungti į 3 minėtas grupes, priskiriant reitingo raidę A, B arba C. Prie raidžių pridedamas +/- nurodo vystymosi perspektyvą. „+“ (teigiama) reiškia objekto potencialą stiprėti, neigiama „-“ prielaidas silpnė ti ateityje.

Iš tyrimo išimti didieji Lietuvos miestai. Jie , be abejonės, atsidurtų sąrašo priekyje. Tačiau Vilniaus senamiesčiui ar visiems Kauno muziejams aplankyti pusdienio tikrai neužteks. Vis gi atskiri miest o teritorijoje esantys kompleksai , tokie kaip Vilniaus universitetas ar Pažaislis Kaune, įtraukti ir reitinguoti.

Pateikiame 2011 metų laureatus . Kiekviena iš jų drąsiai gali tapti neilgos išvykos tikslu. Vis gi, tai pakankamai skirtingi objektai, jei lyginsime juos pagal kurį nors vieną kriterijų. V ertinant 2009-2011 metus, išsilaiko stabilus trejetukas: Trakai, Druskininkai ir Neringa. Iš 2010 metų sąrašo iškrito Smiltynė (dėl delfinariumo rekonstrukcijos), Ukmergė ir Kernavė. Naujai įtraukti objektai – Telšiai, Veliuona ir Vištyčio regioninis parkas. Dar viena naujovė šių metų komentaruose – mūsų rekomendacijos, kuris laikas lankyti objektui pats tinkamiausias.

10 patraukliausių turizmo vietovių:

1. Trakai

2. Neringa

3. Druskininkai

4. Aukštaitijos nacionalinis parkas

5. Kėdainiai

6. Kretinga

7. Kryžių kalnas

8. Vilniaus universitetas

9. Anykščiai

10. Niūronys (Arklio muziejus).

Vieta

Vietovė


Reitin-gas

Komentaras


2011

2010

1

1

Trakai

AAA+

Traukos objektas Nr. 1. – pradedant kibinais ir baigiant gausia renginių programa. Patogi vieta Lietuvos žemėlapyje, ežerų apsuptis ir viduramžių pilis saloje leidžia Trakams konkuruoti su gražiausiomis Europos vietovėmis. Mūsų nerimas, kad miestelis užmigs „ant laurų“, atrodo nepasiteisina – baigiama remontuoti Trakų bažnyčia, atstatoma pusiasalio pilis, baigiamas renovuoti Užutrakio dvaro ansamblis prideda Trakams papildomo žavesio ir tvarkos.

2

2

Neringa

AAA+

Neringa – ir šiemet antroje vietoje. Dar viena unikali vietovė, vertinant ne tik aplinkinių šalių, bet ir Europos mastu. Daug atgarsių sukėlusi Kuršių Nerijos gyvenviečių urbanizacija nuvykus neatrodo tokia pavojinga, kaip iš TV ekrano per žinias, tad laikas nustoti gąsdinti žmones ir pradėti skleisti geras žinias apie kurorto gyvenimą.

3

3

Druskininkai

AAA+

Druskininkai sėkmingai išlaiko savo pozicijas su gerai išvystyta infrastruktūra ir sveikatingumo paslaugų kompleksais. Nauji pramogų kompleksai leidžia miesteliui tikėtis lankytojų ne tik sezono metu, o tai, be abejonės, vietos gyventojų, verslininkų ir savivaldybės bendro darbo nuopelnas. Druskininkams taip pat duodame taškų už nuoseklią plėtros kryptį ir ateities strategijas.

4

4

Aukštaitijos nacionalinis parkas

AAA+

Dar vienas puikus gamtos kampelis su viena seniausių medinių – Palūšės bažnyčia, priešistoriniu nameliu, Ladakalniu, Ginučių malūnu, telekomunikacijų bokšte įrengta apžvalgos aikštele. Čia visus metus laukia svetingi vilų šeimininkai ir paslaugūs darbuotojai. Aukštaitijos nacionalinis parkas žinomas ne tik Lietuvoje, bet ir už jos ribų. Kiek pasigendame gerų naujienų ir įvykių viešinimo.

5

9

Kėdainiai

AAA+

Kėdainiai – lyg ir neturintis vieno unikalaus, įspūdingo objekto (neskaitant tų „kalnų“ prie trąšų gamyklos), tačiau pakerintis savo nediduku, tvarkingu senamiesčiu, viena iš trijų Lietuvoje išlikusių rotušių, Radvilų mauzoliejumi bei turtinga įvairių miestelyje sugyvenusių tautų istorija. Pergyvenę krizę, Kėdainiai pasitinka vasarą susitvarkę, pasipuošę gėlių gazonais, bei išlaikę didelę pramogų ir paslaugų įvairovę.

6

5

Kretinga

AAA+

Kretingos pasididžiavimas – žiemos sodas, tačiau ir be jo yra ką pamatyti. Dvaro pastatai, parkas, skulptūros, lurdas užlaikys jus iki pavakarių. Jaukios ir nebrangios kavinukės neleis išalkti, o vakare įspūdingai apšviečiama bažnyčia turėtų prikaustyti jūsų dėmesį iki sutemų... Kretingos miesto šventė sutampa su Šv. Antano atlaidais.

7

6

Kryžių kalnas

AAA+

Unikali Lietuvos vietovė, kurioje persipina Lietuvos istorija, rezistencija bei tikėjimo jėga, pavertusi šį piliakalnį stebuklinga vieta, į kurią traukia įvairių tautybių, amžiaus ir profesijų žmonės. Verta aplankyti kiekvienąkart, kai važiuojate pro šalį.

8

7

Vilniaus universitetas

AAA-

Visiškai kito tipo lankytina vietovė, Lietuvos mokslo lopšys, alsuojantis viduržemių dvasia. Vilniaus universiteto kiemeliuose ir koridoriuose laikas tarsi sulėtėja, o VU bibliotekoje – ir visai sustoja... Prasidėjęs komplekso remontas, nuo miesto užtverta teritorija bei keblus patekimas į vidaus erdves daro neigiamą įtaką ansamblio kaip turistinio objekto lankymui.

9

10

Anykščiai

AAA+

Dar vienas miestas, savo galimybėmis artėjantis prie tikro kurorto ir turintis puikią perspektyvą. Objektų ir pramogų gausa leidžia lankyti Anykščius bet kuriuo metų laiku.

10

8

Niūronys (Arklio muziejus)

AAA+

Svarstėme Niūronių kaimą „jungti“ prie Anykščių, bet vis tik tai būtų klaida. Niūronys verti savo vietos po saule. Tai teminis Lietuvos kaimas Nr. 1 ir tuo galėtų būti viskas pasakyta. Ir per liepos karščius, ir viduržiemį čia rasite ką veikti ir kur nuo gamtos išdaigų pasislėpti. Be to, šalia hipodromas, Vorutos (Šeimyniškėlių) piliakalnis ir Anykščių miestelis.

11

11

Palanga

AAB-

Palanga vis dar žavinga ir kaip vasaros poilsio sostinė, ir kaip vienos dienos kelionės tikslas. Tiesa, vis labiau juntamas sezoniškumas bei vartojimo kultūrai skirtų pramogų industrija. Kainos neatitinkantis servisas verčia abejoti tolesne miestelio vystymosi perspektyva. Be to, žiniasklaidoje Palanga dažniau minima skandalų skiltyje nei reklamuojama kaip rimtas kurortas. Bet nepamirškime, kad Palangoje yra ne tik Basanavičiaus gatvė, bet ir atnaujintas tiltas, Gintaro muziejus, Birutės kalnas, nuostabūs parkai norintiems pasivaikščioti ar pasivažinėti dviračiais... Jei norite ramios Palangos, geras laikas yra pirmosios rugsėjo dienos (pavyks net išsimaudyti), bobų vasara.

12

12

Biržai

ABA+

Biržai garsūs pilimi ir mediniu pėsčiųjų tiltu per Širvenos ežerą, kurio gale – įdomesnės architektūros Astravo dvaras. Puikiai sutvarkytas miestelio centras ir jaukios kavinukės. Šalia – karstinės įgriuvos, Kirkilų ežerėliai ir kiti gamtos paminklai.

13

13

Rokiškis

ABA+

Rokiškis ir Biržai – kiekvienas savaip įdomūs, bet ir tuo pačiu šiek tiek panašūs miestai, atsidūrę šiauriniame dabartinės Lietuvos pakraštyje. Jei kas paklaustų, kurį iš jų geriau aplankyti, atsakymas – pabandykite per vieną dieną įveikti juos abu. Rokiškis stebina tvarka ir švara,  ilga alėja nuo pat dvaro iki  bažnyčios, įspūdinga miesto aikšte, išpuoselėta dvaro sodyba. .

14

19

Birštonas

BAB+

Nedidelis kurortas pamažu randa savo vietą konkurencinėje kovoje. Pasivaikščioti nedideliame miestelyje ir po to išsimaudyti baseine – tikrai puiki alternatyva pavargusiems nuo triukšmingų vandens parkų. Gal dėl to jį vis labiau pamėgsta užsienio svečiai iš turtingesnių Vakarų valstybių. Birštone rasite kur skaniai pavalgyti, čia įdomi krašto ir sakralinio meno muziejų ekspozicija, kultūros centre dažnai organizuojami įvairūs renginiai.

15

16

Pakruojis

ABB+

Pakruojis gali pasigirti didžiausiu Lietuvoje išlikusiu dvaru. Po rekonstrukcijos jis neabejotinai tampa stipriu traukos centru, nors geografinė padėtis bei paslaugų infrastruktūra nėra palankios gausiam turistų srautui. Vis tik, sutvarkius ūkinius pastatus, parką ir želdynus, Pakruojo dvaras galėtų konkuruoti su Latvijos Rundalės pilimis.

16

17

Kairėnai

ABB+

Kairėnų botanikos sodas veikia prie pat Vilniaus, tačiau iki šiol nėra garsiai reklamuojamas. Iš dalies tai yra gerai, jei norite praleisti popietę gamtos prieglobstyje ir augalijos įvairovėje. Renovuotos dvaro arklidės saugo ekspozicijos ir parodų sales, o buvęs malūnas – kavinę ir konferencijų erdvę. Apsilankyti geriausia šiltuoju metų laiku ir ne vieną kartą, kad galėtume stebėti besikeičiančią gamtą.

17

14

Grūto parkas

AAB-

Dar viena privati iniciatyva, kurios temą padiktavo pats gyvenimas. Nors parkas dirba itin aktyviai, tarybmečio gyventojų karta sensta, o jaunimas ne itin domisi tolstančio sovietinio režimo baubais. Painiava dėl autorinių teisių eksponuojant skulptūras bei ekspozicijos papildymo keblumai taip pat verčia abejoti tolesnėmis parko vystymosi perspektyvomis. Grūto parką dažniausiai aplanko Druskininkų svečiai, tačiau, jei sumanysite nuvažiuoti atskirai, taikykite į sezono atidarymo šventę (gegužės pirmą savaitgalį).

18

15

Europos parkas

AAB-

Objektas, kuriame turiningai praleisite pusdienį, žavi privačios iniciatyvos ir darbo rezultatais. Išpuoselėta didelė teritorija, nuostabi gamta, netikėti atradimai iškelia šį objektą į TOP-30. Visgi čia trūksta naujų eksponatų, renginių ir įvykių, kurie galėtų visiems priminti apie šį nuostabų gamtos ir žmogaus kūrybos kampelį.

19

22

Rumšiškės (Lietuvos liaudies buities muziejus)

ABB-

Lietuvos liaudies buities muziejus, įsikūręs Rumšiškėse, kviečia jus susipažinti su etnografiniais regionais net 185 ha teritorijoje. Tačiau šaltąjį metų pusmetį muziejus veikia kaip parkas, dauguma pastatų uždaryti. Bet muziejus plečiasi – iškilo bažnyčia, keli namai „miestelyje“ , atstatoma Aristavėlės dvaro sodyba. Tai turėtų būti naudinga muziejui, tačiau kyla daug pagrįstų abejonių, kam statyti iš naujų rąstų, kai šalies gilumoje pūva ne vienas autentiškas paveldo objektas. Galbūt vertėjo perkelti kažką išties vertingo? Ar teisinga tokia politika ir ar pamėgs naujus eksponatus lankytojai, parodys laikas. Lietuvos liaudies buities muziejui pelnytai priskiriami laurai už Užgavėnių šventės tradicijų sukūrimą ir populiarinimą, tad geriausias laikas aplankyti Rumšiškes yra būtent šios šventės metu.

20

21

Pažaislis

ABB+

Įspūdingas kamaldulių vienuolynų ansamblis ir, nesuklysime, geriausiai pritaikytas turizmo reikmėms vienuolynas Lietuvoje. Tiesa, ne visiems baroko architektūra ir kamaldulių gyvenimo tradicijos bus įdomios. O Kauno marių pusiasalis traukia visais metų laikais: šalia Kauno HES, prieplauka, jachtklubas, pramogų centras „Svarstyklės“... Nors Pažaislis garsus rengiamais vasaros koncertais, jame patartume apsilankyti paprastą darbo dieną, balandžio ar spalio mėnesį, kuomet vienuolyno sienos ilsisi nuo muzikantų ir turistų...

21

N

Telšiai

BAB+

Ar žinote, kad Telšiuose, net 15 ha plote įsikūręs Žemaitijos kaimo muziejus – „mažosios Rumšiškės“? Kartu su „Alkos“ muziejumi ir A. Jonušo žemaitiška-japoniška-kiniška sodyba, Telšiai tampa įdomūs įvairių pomėgių turinčiam turistui. Bažnyčias mėgstantys lankyti keliautojai maloniai nustebinti net du kartus – 2009 m. aut. R. Inčirausko sukurtomis, visą Žemaitijos istoriją perteikiančiomis katedros durimis ir dviaukščiu šventovės interjeru. Kaip ir priklauso „sostinei“, Telšiuose vyksta daug renginių, o atvykę per Šv. Antaną papulsite į didžiausią miesto šventę su atlaidais, jomarku, parodomis, folkloro festivaliu.

22

25

Marijampolė

BBB+

Šių metų atradimas – Suvalkijos sostinė, literatūrinis kraštas. Čia gausu muziejų, paminklų, sparčiai rekonstruojama centrinė miesto aikštė. Aukštas maitinimo bei pramogų įstaigų paslaugų lygis. Pagrindinis trūkumas – išankstinė daugelio nuostata, kad Marijampolė (ir visa Suvalkija) – ne turistinis kraštas, o su tuo teks nemažai pakovoti.

23

N

Veliuona

BBB+

Veliuoną vertinome ir anksčiau, bet gautų balų vis pritrūkdavo išlipti į 30-tuką. Dabar, sutvarkius piliakalnius, laiptai jau „nekliba“, miestelis pasitinka sutvarkytu įvažiavimu, o bažnyčioje ir dvare jūsų laukia įdomios ekspozicijos. Norintieji tiesiog paganyti akis, gali pasižvalgyti po nuostabią Nemuno panoramą, o gerbiantys Lietuvos istoriją – nusilenkti šalia esančiam Vytauto paminklui. Problemos – būdingos daugeliui mažų miestelių – neišsilaiko viešojo maitinimo įstaigos, nėra suvenyrų krautuvėlės. Veliuoną geriausia aplankyti rugpūčio mėnesį, per miestelio šventę. Jei pasiseks, joje išvysite ir netradicinių sporto šakų – grūdų maišų nešimo ar 5 kg sveriančio sūrio laikymo – varžybas.

24

24

Kulionys (Molėtų observatorija)

BAB+

Dar vienas „augantis“ teminis kaimas su puikiomis perspektyvomis. Nors naujojo muziejaus ekspozicija kol kas skurdi, o ir žvaigždės ne visada matomos darganotame danguje, jau šiandien yra ką veikti erdviuose ateivių kosminius laivus primenančiuose etnokosmologijos muziejaus bokštuose. Daugiausiai įspūdžių patirsite giedrą žiemos vakarą, kuomet danguje kabo mėnulio pilnatis...

25

23

Ventės ragas

BBB+

Ventės Ragas iš pažiūros atrodo taip pat siauros „specializacijos“ objektas, tačiau turintis stiprią „pasaulio krašto“ aurą. Tai vieta, kur sustoja laikrodis, o išvykus iš jos – vis traukia grįžti dar ir dar. Kada ten nuvažiuoti? Žinoma, kad per paukščių migraciją Bobų vasaros metu.

26

26

Kurtuvėnai

BBB+

Vienas aktyviausių regioninių parkų, garsėjantis ne tik sena dvaro sodyba, bet ir gamtos bei istorijos paminklais. Be to, tai vieta kur nuosekliai ir atkakliai plėtojama jojimo mokymo ir pramogų veikla. Tinkamai įsisavinęs ES paramą, Kurtuvėnų regioninis parkas parkas turi puikias perspektyvas. Kurtuvėnai garsiai švenčia Užgavėnes, bet geriausia parke apsilankyti šiltuoju metų laiku.

27

27

Dzūkijos nacionalinis parkas

BBB+

Didžiausias turtas čia yra svetinga gamta, tyras oras, parkus primenantys reti šilai, o miesteliuose ir kaimuose rasite paslaugius sodybų šeimininkus bei pasipildysite maisto atsargas. Kada važiuoti į Dzūkijos nacionalinį parką? O gi per Jurgines – tada Musteikos bityne vyksta pavasarinis bičių lankymas.

28

20

Žemaitijos nacionalinis parkas

ABB+

Plateliai, kaip ir visas Žemaitijos nacionalinis parkas – dar vienas patrauklus, tačiau neįvertintas turizmo traukos objektas. Miesteliui labiausiai trūksta reklamos, taip pat reikia daugiau išplėtoti objektų apžiūrėjimo galimybes bei infrastruktūrą. Tikimės, kad krizinis atostogų biudžetas ne vieną lietuvių šeimą atves čia atostogauti ar praleisti savaitgalį, o ir pusdienis čia tikrai neprailgs. Renginių Plateliuose nemažai, tačiau patartume apsilankyti čia rugpjūčio mėnesį, kuomet ežere vyksta Platelių regata ir ežero platybes užpildo baltos burės...

29

N

Višty čio regioninis parkas

BBB+

Vištytis – dar vienas šių metų atradimas, nauja kryptis į „pasaulio kraštą“. Pasienio alsavimas, krantą plakančios Vištyčio ežero bangos, regioninio parko kalvos su senu malūnu, piliakalniais, dubenėtuoju akmeniu. Kam patinka pasienio alsavimas, įspūdį paliks ir trijų valstybių Lietuvos-Lenkijos-Rusijos sienos taškas, kuris pasiekiamas, tiesa, iš Lenkijos pusės. Šalia nuostabios gamtos ir įspūdingų reginių, miesteliui trūksta maitinimo sektoriaus ir infrastruktūros. Vištyčio miestelio šventė – kartu su Porciunkulės atlaidais, pačioje rugpjūčio pradžioje.

30

29

Dieveniškių istorinis regioninis parkas

BBB+

Pernai lankėme Eišiškių ir Dieveniškių apylinkes. Įspūdį palieka autentiška, tarsi XX a. pradžioje sustojusi gatvinių rėžinių kaimų aplinka. Verta nuvykti ir nulenkti galvą lietuvybės salelei, beveik iš visų pusių apsuptai kitos šalies. Tik nepamirškite asmens dokumentų – siauriausioje vietoje jūsų laukia pasieniečių patikrinimas.

Nuotrauka: Ieva Malaiškaitė
Šaltinis: www.terrapublica.lt

2011 05 30