Šioje svetainėje naudojami slapukai. Naudodamiesi svetaine sutinkate su slapukų naudojimu. Daugiau informacijos apie slapukus..

Supratau
+ Pasiūlyk restoraną
Restoranų naujienos

Nesaikingo energetinių gėrimų vartojimo pavojus sveikatai

2011-03-08
Paskelbk savo straipsnį

Vokietijos federalinis rizikos vertinimo institutas (BfR) paskelbė išsamų dokumentą, kuriuo perspėjama apie nesaikingo energetinių gėrimų mažose pakuotėse vartojimo pavojų sveikatai.

Šiame dokumente pateikiama nuomonė apie energetinius gėrimus, kurie išfasuoti į mažas 25-75 mililitrų pakuotes (angl. “energy shots”), taip vadinamus “mažus” gėrimus. BfR duomenimis, vienoje šio gėrimo porcijoje (vienoje pakuotėje) yra nuo 50 iki 200 mg kofeino ir iki 200-1000 mg taurino. Šie gėrimai reklamuojami kaip didinantys energiją bei sportinį pajėgumą. Jie labai populiarūs jaunimo tarpe.

BfR nuomone, vartojant „mažus“ gėrimus kaip nurodyta, t.y. vieną porciją per dieną bei laikantis vartojimo nurodymų, rizikos  sveikatai nėra.

Rizika gali labai padidėti nesilaikant rekomenduojamo suvartoti kiekio. Daroma prielaida, kad palyginus su ligšioliniu energetinių gėrimų suvartojimu, per trumpą laiko tarpą gali būti suvartotas daug didesnis sudėtinės energetinių gėrimų medžiagos (kofeino ir taurino) kiekis, nei geriant įprastus energetinius gėrimus. Susirūpinimą kelia ir tai, kad įvairiuose atskiruose "mažuose" gėrimuose gali būti labai skirtingas kofeino ir taurino kiekis. Rizika sveikatai gali kilti dėl žinomo nepageidaujamo kofeino poveikio, jei suvartojamas didesnis kofeino kiekis.

Aiškinamasi, ar nepageidaujamas kofeino poveikis sustiprėja jam reaguojant su kitomis sudėtinėmis energetinių gėrimų medžiagomis, pvz. taurinu arba etanoliu ir tuo pačiu metu vartojamais alkoholiniais gėrimais arba esant padidintam fiziniam aktyvumui (pvz., jei ilgai ir  intensyviai šokama  diskotekoje  arba sportuojama). Iki šiol priežastinis ryšys  tarp šių dviejų faktorių moksliškai nebuvo nustatytas. Galima rizika sveikatai priklauso nuo suvartoto  kofeino ir taurino kiekio ir vartojimo būdo, taip pat nuo individualaus vartotojo jautrumo kofeinui, nuo įprasto kasdieninio kofeino suvartojimo, nuo kitų kofeino turinčių gėrimų suvartojimo kiekio. Rizika taip pat padidėja kartu vartojant alkoholinius gėrimus. 

BfR nuomone, rizika kyla, jei “maži” gėrimai  vartojami ne pagal vartojimo nurodymus. Vokietijos federalinis rizikos vertinimo institutas remiasi tuo, kad šie gėrimai iš dalies  vartojami kaip energetinių gėrimų pakaitalai, nesilaikant jokių nuorodų dėl suvartojimo kiekių. Reikia atsižvelgti ir į tai, kad jaunuoliai klubuose sąmoningai vartodami didesnius nei numatyta minėtų gėrimų kiekius, bando nugalėti pervargimo ir išsekimo simptomus arba sąmoningai siekia jėgų antplūdžio. Kadangi dėl didesnio fizinio krūvio troškulys didėja,  atsiranda rizika, jog  bus nesilaikoma rekomenduojamų  “mažų” gėrimų vartojimo instrukcijų.

BfR nuomone, išanalizavus galimus vartojimo ypatumus, kyla neriboto “mažų” gėrimų vartojimo grėsmė. BfR specialistai, remdamiesi teiginiu, kad nesilaikant vartojimo instrukcijų galimai bus suvartojama daugiau kofeino, daro išvadą, kad dėl potencialių šalutinių reiškinių šie gėrimai nėra saugūs. Specialistai teigia, kad “mažų” gėrimų vartojimo rekomendacijos vartotojo elgesio neįtakos ir neužtikrins, kad nebūtų suvartojamos padidintos dozės.

BfR informacija apie energetinius gėrimus >>

MENIU.LT ir Nmvrvi.lt informacija
Nuotrauka: inmagine.com

2011 03 03