Mažiau saldumynų – ilgesnis gyvenimas

Mažiau saldumynų – ilgesnis gyvenimas

Senėjimo procesas yra sudėtingas bei neišvengiamas, tačiau mokslininkams ne iki galo pavyko išsiaiškinti bei ištirti mechanizmų, kurie už jį atsakingi. Naujausių tyrimų duomenimis, mityba, kurioje daug gliukozės skatina ląstelių senėjimą. Tyrimą atliko Kanados mokslininkai, o išsamus straipsnis publikuotas žurnale „PLoS Genetics“.

Atlikus eksperimentą su pelėmis paaiškėjo, jog graužikų gyvenimą galima prailginti net 40 procentų sumažinus kalorijų skaičių pusiau. Pasak mokslininkų, kai organizmas su maistu gauna gliukozės, ji vėliau paverčiama energija, o šio proceso šalutiniai produktai – laisvieji radikalai. Taigi teorijos dėsningumai aiškinami labai paprastai – kai mažiau valgome gauname mažiau gliukozės, todėl ląstelėse susidaro mažiau laisvųjų radikalų ir senėjimo procesas vysta lėčiau.

Norint geriau suprasti mažai kaloringos dietos įtaką gyvenimo ilgiui, mokslininkai iš Montrealio universiteto atliko tyrimus su mielėmis, kurios naudojamos kaip modelis, leidžiantis pažinti biocheminius procesus, kurie vyksta ląstelėse. Šio grybo ląstelės daugeliu aspektų yra panašūs į žmogaus, o taip pat kitų žinduolių ląsteles – jos panašiai sensta, o taip pat jas lengva tirti.

Mokslininkai nustatė, kad apribojus gaunamos gliukozės kiekį, pavyko prailginti mielių gyvenimą. Paaiškėjo ir kiti įdomūs faktai – pasirodo, mielės, kurios turėjo „išjungtą“ geną Git3/PKA (atsakingas už cukraus aptikimą ląstelėse), bei vartojo normalų gliukozės kiekį gyveno ilgiau bei gamino mažiau laisvųjų radikalų. Mokslininkai padarė išvadą, kad minėtas genas dalyvauja senėjimo proceso reguliavime.

Prof. Luis Rokeach, kuris vadovavo mokslininkų komandai, komentavo: „Mūsų tyrimai leidžia geriau suprasti sąsają tarp šiuolaikinės mitybos, kurioje daug saldumynų bei susirgimų, tipinių senatvei, pagausėjimo. Profesorius tikisi, kad šis darbas padės išrasti naujas terapijos formas, skirtas gydyti ligoms, susijusioms su senatve.

Elena Germanovič
Šaltinis: onet.pl
Nuotrauka: corbis.com
Meniu.lt informacija


Paskelbk savo straipsnį

Rašyti komentarą

Pasiūlyk restoraną