Šioje svetainėje naudojami slapukai. Naudodamiesi svetaine sutinkate su slapukų naudojimu. Daugiau informacijos apie slapukus..

Supratau
+ Pasiūlyk restoraną
Restoranų naujienos

Maisto kainos: iš siaubo jau norisi užsidengti akis

2011-03-15
Paskelbk savo straipsnį
Parduotuvėse prie pieno, duonos, aliejaus lentynų stoviniuojantys žmonės ne šiaip sau leidžia laiką – jie ieško pigiau kainuojančių produktų. Jų kainos per pastaruosius mėnesius negailestingai tuština pinigines.

Pasukos vietoj pieno

„Kaip nepastebėsi, kad pabrango! Ačiū Dievui, gyvenu viena ir mažai valgau“, – atsidūsta kaunietė aktorė Doloresa Kazragytė.

Ji labiausiai pajuto, kad pabrango grikiai – mat labai juos mėgsta. Ir sviestas darosi sunkiai įperkamas. Vis dėlto aktorė stengiasi pirkti sviestą, o ne riebalų tepinius, kurie taip pat pabrango. Vietoj kefyro renkasi pasukas, kurios kainuoja mažiau, ir liesesnį pieną geria. Brangūs rūkyti mėsos gaminiai D.Kazragytės nedomina. Retsykiais ji valgo paukštienos, kurios kaina dar įkandama.

„Vaisiai man labai svarbus dalykas. Didžiosiose parduotuvėse jų neperku. Kur ten! Kilogramas vynuogių kainuoja 11–14 litų!“ – stebėjosi žinoma moteris. Ji mieliau perka vaisų ir daržovių kioskeliuose, kur jie kone perpus pigesni. Kokybė? D.Kazragytė sako, kad į tai, kuo galėjo būti purkšti vaisiai, jau nesigilinanti, nes reikia kažkaip galą su galu sudurti.

Aktorė neslepia – iš 800 litų pensijos, prie kurios retsykiais dar prisiduria nedidelį honorarą už kūrybinę veiklą, išgyventi nelengva. Vis dėlto nesiskundžia – sako, kad visą gyvenimą buvo įpratusi pirkti pigiausią dantų pastą, šampūną, pigiausius lūpdažius, rinktis pigesnį maistą.

„Mūsų aktorių karta, nepatekusi į televiziją, įprato prie to. Pasenusių produktų lentynoje dar nereikia knaisiotis, bet ką gali žinoti“, – matydama, kaip kyla maisto kainos, liūdną ateitį įžvelgia D.Kazragytė.

Reikia storesnės piniginės

„Pajutau, kad einant į turgų iš bankomato reikia daugiau pinigų pasiimti“, – prasitarė Kauno valstybinės filharmonijos direktorius Justinas Krėpšta. Jis su žmona dalijasi pirkinių naštą ir dažniau lankosi turguje, o ne dideliuose prekybos centruose.

J.Krėpšta pastebėjo, kad turguje gerokai šoktelėjo lietuviškų daržovių – kopūstų, bulvių, morkų – kainos. Pastarųjų kartais prekybininkai net neturi, tad tenka paieškoti, kur nusipirkti. Į prekybos centruose parduodamus obuolius filharmonijos vadovas sakė net nežiūrintis – turguje raudonskruosčiai daug skanesni ir gerokai pigesni, nors kaina po Naujųjų šiek tiek ūgtelėjo.

„Perku kaimišką sūrį ir kiekvieną kartą matau, kad vis po truputį daugiau už jį prašo. Kaimiški kiaušiniai irgi pabrango“, – savo apsipirkinėjimo patirtimi dalijosi Kauno filharmonijos direktorius.

Centas prie cento

Viename Kauno prekybos centre kiaušinių dėžutes apžiūrinėja pagyvenęs vyras. Akimis permetęs skaičius šalia pakuočių, renkasi pigiausią.

„Pabrango pienas, kruopos, kava. O kaip nepirksi? Juk reikia. Žuvų nebevalgome – jos tik milijonieriams įperkamos“, – svarstė kiaušinius išsirinkęs pensininkas Andrius Utka. Seniau vyras laukdavo akcijų, per kurias gyvais karpiais, lašišomis būdavo prekiaujama pigiau. Dabar jis pastebi, kad ir tokios akcijos – labai retos.

„Kol esu motinystės atostogose, daugiau gaminu namuose. Nebeperkame varškės sūrelių – namuose patys pasigaminame varškės“, – patirtimi dalijosi pieno produktų skyriuje pakalbinta jauna mama Veronika Kašauskaitė. Anot jos, labiausiai pabrango tie produktai, kurių reikia kasdien, tad kai ko tenka ir atsisakyti, keisti pigesniais.

„Kava labai pabrango. Dar perkame, bet taupiau naudojame“, – šyptelėjo kavos pakuotę krepšelin įsidėjusi Asta Jurevičiūtė. Moteris kartais apsiperka turguje, kur taip pat pastebėjo, kad kainos auga. Vienintelis skirtumas – turguje dar galima pasiderėti.

Batono, kitų būtinų maisto produktų nusipirkti atėjęs smulkusis verslininkas Vladas taip pat dairosi, kas pigiau, laukia akcijų. „Per vieną apsipirkimą matai, kad reikia mokėti daugiau. Centas prie cento, ir jau pajunti. Turguje perkame mėsą, kiaušinius“, – užsiminė Vladas.

Pakuočių ir kainų triukai

Ne vienas kalbintas pirkėjas atkreipė dėmesį, kad maisto produktų gamintojai gudrauja.

Parduotuvėse jau sunku rasti 200 g sviesto pakuočių. Dažniausiai pirkėjams siūlomi 170 ar 175 g pakeliai. Žinoma, kainuoja jie tiek pat, kiek dar visai neseniai reikėjo mokėti už 200 g.

Dar įdomiau žaidžiama su glaistytais varškės sūreliais. Neretai pirkėjai, įpratę prie 50 g sveriančių skanėstų, net nekreipia dėmesio, kad už tą pačią kainą perka gerokai sumažėjusius sūrelius. Jų svoris svyruoja nuo 30 iki 50 g.

Mažesniais indeliais dabar fasuojama ir grietinė, jogurtas. Mažėja duonos kepaliukai, batonai. Ir dažniausiai viskas – už ankstesnę, didesnio produkto kainą. Etikečių nestudijuojantys pirkėjai net nepajunta esantys apgauti.

Paguodos nėra – brangs

Netramdomai kylančios maisto produktų kainos daugelį žmonių varo į neviltį. „Nustojau žiūrėti į kainas. Perku, ir tiek. Juk valgyti reikia. Jeigu smulkmeniškai skaičiuočiau, kiek kas kainuoja, tektų depresiją gydytis“, – liūdnai šyptelėjo vienoje Kauno mokyklų mokytoja dirbanti Lina.

Prekybininkai pripažįsta, kad pastaruoju metu kainos išties kyla. Kai kurių prekybos tinklų atstovai teigia, kad per kelis mėnesius nebrango tik mėsa, tačiau pirkėjai pastebi, kad kainų pokyčių yra ir mėsos skyriuose. Tiesa, mėsa rečiau minima tarp akivaizdžiai pabrangusių maisto produktų.

Paprastai maisto produktų kainų šuoliui randamas vienintelis pasiteisinimas – brangsta žaliavos, todėl tiekėjai brangina produktus. Dėl prasto praėjusių metų derliaus per pastarąjį pusmetį Lietuvos prekybos centruose itin išaugo kavos, aliejaus, kruopų ir kitų produktų kainos. Ne vieną šalį pernai siaubę potvyniai arba sausros galėjo turėti įtakos prastesniam derliui, tačiau ne paslaptis, kad kainos kyla ir dėl spekuliacijų.

Prekybininkai spėja, kad artimiausiu metu pirkėjai atsikvėpti negalės – turėtų dar labiau brangti miltiniai gaminiai, jau ir taip rekordiškai brangus aliejus, pieno produktai. Kiek kils kainos, prognozuoti nesiima niekas. Aišku tik viena – pigiau nebus.

Kas kiek kainuoja

Bulvės: 1,79 – 2,60 lito. Prekybos centruose jau galima rasti naujo derliaus atvežtinių bulvių, už kurių kilogramą teks pakloti apie 5 litus.

Burokėliai: kainavo apie 1 litą, dabar prašoma 1,50–1,70 lito.

Morkos: seniau kilogramą morkų buvo galima įsigyti už 1–1,4 lito, dabar kainuoja 1,8–2,30 lito.

Kopūstai: jų kaina nesiekė lito. Dabar prekybos centruose kilogramas kopūstų atsieis 2–2,3 lito.

Pienas: litras kainuoja apie 2,2–3 lito, o anksčiau buvo galima nusipirkti už 1,7–2,50 lito.

Sviestas: 3,39–4,80 už pakelį.

Aliejus: kainavęs apie 6–7 litus, jau priartėjo prie 9,99 litų.

Kava: prekybos centre 0,5 kg pakuotė kainuoja 15–20 litų.

Gyvi karpiai: seniau prekybos centruose kainavę apie 7 litus, prieš Naujuosius pabrango iki 9,99 lito. Pastarosiomis savaitėmis jų kaina šoktelėjo dar vienu litu – iki 10,99 lito.

Per pusmetį bene labiausiai – 30–50 proc. brango aliejus ir kava – apie 30 proc., miltai – 10–20 proc., kruopos – 20–30 proc., pienas ir jo produktai pabrango 20–30 proc., duona ir kiti kepiniai – 10–20 proc.

 
Nuotraukos: inmagine.com

2011 03 15