Šioje svetainėje naudojami slapukai. Naudodamiesi svetaine sutinkate su slapukų naudojimu. Daugiau informacijos apie slapukus..

Supratau
+ Pasiūlyk restoraną
Restoranų naujienos

Maistas šiais metais brangs iki 20 procentų

2011-01-26
Paskelbk savo straipsnį
Nors jau dabar kai kurių maisto produktų kainos nenusileidžia aukštesnio pragyvenimo lygio šalims, ekspertų prognozės nedžiugina. Jų teigimu, šiais metais maistas mūsų šalyje gali brangti iki 20 procentų. Toks maisto produktų kainų didėjimas gali neigiamai paveikti Lietuvos gyventojų sveikatą.

2010-ais metais 15-20 procentų šoktelėjusios pieno produktų kainos anot ekspertų šiais metais turėtų stabilizuotis. Tą patį prognozuoja ir prekybininkai. 2010 metais, palyginus su 2009 metais beveik dvigubai užaugus grūdų kainos, duonos kaina pakilo apie penktadalį. Vis dėlto grūdų kaina sudaro ne itin didelę duonos kainą. Lietuvos agrarinės ekonomikos instituto Produktų rinkotyros skyriaus vedėjas Albertas Gapšys teigia, kad duonos kainos šiais metais gali didėti, bet ne daugiau nei 5 procentais.

Šviežia mėsa praeitais metais Europoje beveik nebrango, tai lėmė sumažėjusi mėsos paklausa. Lietuvoje mėsos kainos nedidėjo ir dėl didelės konkurencijos, kurią sustiprino išsiplėtusi šešėlinė prekyba turguose. Anot „Biovelos“ direktoriaus, kiauliena 2010 beveik nebrango dėl to, kad gyvuliai buvo šeriami pašarais, pagamintais iš seno derliaus grūdų. Vis dėlto pabrangus grūdams, spyruoklė ilgai neišsilaikys. Kaip teigia Mažeikių mėsinės direktoriaus, Remigijus Petraitis, mėsos kainų augimą pajusime šiemet. Kiaulienos kaina šiemet turėtų brangti ir dėl sumažėjusios pasiūlos, kadangi Europoje pradėta auginti mažiau kiaulių. Dioksino skandalo Vokietijoje pasekoje turėtų išaugti paklausa vištienai, kalakutienai, kiaulienai, kas, žinoma, atsilieps ir kainoms.

Apibendrinus prekybibininkų, perdirbėjų ir ekspertų prognozes, galima teigti, kad mėsos, paukštienos ir žuvies kainos 2011-ais metais turėtų pakilti apie 10-20 procentų. Kaišiadorių paukštyno direktorė komentavo, kad jau antrąjį ketvirtį paukštiena pabrangs iki 10 procentų. Žuvų perdirbimo bendrovės „Norvelita“ direktorius teigia, kad dėl pernai sumažintų žuvų kvotų Norvegijoje ir Islandijoje žuvis šiais metais gali pabrangti apie 10-15 procentų.

Tuo tarpu A.Gapšys prognozuoja, kad kiaulienos ir vištienos kainos gali išaugti dar daugiau – apie 20 procentų, tuo tarpu jautienos kaina turėtų padidėti 10 procentų, tiek pat, anot eksperto brangs daržovės.

Kitais metais maitinsimės prasčiau?

Pranas Žukauskas teigia, kad sumažėjus perkamai galiai ir vartojimui daugelio žmonių, kurių mityba jau šiandien nėra pilanavertė, gali dar labiau pablogėti. Anot P.Žukausko, tai gali lemti net sveikatos sutrikimus. VDU dekanas mano, kad prekybininkai nuostolius iš dalies kompensuos didindami kitų produktų kainas.

Pasaulinės tendencijos

Dėl maisto kainų augimo nerimaujama visame pasaulyje. Tai lemia keletas priežasčių: didėjanti maisto produktų paklausa (dėl augaunčios pasaulio populiacijos), neprognozuojamas oras ir augančios naftos kainos. Baiminamasi, kad šiais metais vyriausybės pradės labiau kištis į rinkos reguliavimą.

Elena Germanovič
Nuotraukos: inmagine.com
MENIU.LT informacija

2011 01 26