Šioje svetainėje naudojami slapukai. Naudodamiesi svetaine sutinkate su slapukų naudojimu. Daugiau informacijos apie slapukus..

Supratau
+ Pasiūlyk restoraną
Restoranų naujienos

Kur negalima laikyti vitaminų?

2010-03-29
Paskelbk savo straipsnį

Dar vienas akmuo į vitaminų daržą. Ne vienas iš mūsų stipriname imunitetą, praturtiname mitybą vitaminais, tačiau anot amerikiečių mokslininkų, jau po savaitės nuo atidarymo jie praranda savo savybes...

Taip atsitinka su vitaminais laikomais indelyje virtuvėje ar vonioje. Šiose patalpose susikaupia daug drėgmės, todėl kaskart atidarius jį, į vidų patenka drėgno oro. Tokiu būdu pamažu pakinta indelyje esančio oro sudėtis ir vitaminai netenka naudingų medžiagų. Maisto sritį tiriantys mokslininkai nustatė, kad taip atsitinka su vitamino C ir kai kurių vitamino B rūšimis. Pastarieji sudaryti iš kristalinės medžiagos, kuri pažeidžiama negrįžtamai. Kitaip tariant naudingos medžiagos ištirpsta ore, jei vitaminai laikomi aukštos drėgmės patalpose.

Tyrimui vadovaujanti Lisa Mauer, maisto mokslų docentė iš Purdue universiteto, Indianos valstijoje pataria miltelių pavidalo maisto priedus saugoti labai sausose vietose. Dažnai galima pastebėti, kad virtuvėje laikoma druska ar cukrus pradeda susiformuoti į gumulėlius, tai signalas, jog pradėjo vykti nepageidaujami procesai. Tokiu būdu trumpėja šių produktų naudojimo laikas ir mažėja jų naudingos savybės.

Mokslininkė taip pat pridūrė, kad jei ant papildo atsiranda skystos ar rudos dėmės, tada galima daryti išvadą, jog jie praranda naudingas medžiagas.

Įdomu...

Vitaminus žmonija atrado ne taip ir seniai, 1913 metais lenkų kilmės biochemijos mokslininkas K.Funkas išskyrė iš ryžių gaunamą kristalinę medžiagą, kuri padėjo gydyti nervų uždegimu sergančius žmones. Kitaip ši liga dar vadinama „beri – beri“, ja sirgdavo kaliniai, kurie gaudavo poliruotų ryžių, todėl maiste trūko naudingų medžiagų. K.Funkas pavadino jas vitaminais. Žodis kilo iš lot. vita – gyvybė ir amino – iš junginių rastuose tiamine, kuris buvo atskirtas nuo ryžių lukšto. Kartu su Hopkinsu Funkas iškėlė vitaminų hipotezę, jog vitaminų trūkumas gali nulemti žmogaus susirgimą liga.

Elena Germanovič
Šaltinis: onet.pl; inventors.about.com; topnews.net.nz
Nuotrauka: corbis.com
Meniu.lt informacija