Šioje svetainėje naudojami slapukai. Naudodamiesi svetaine sutinkate su slapukų naudojimu. Daugiau informacijos apie slapukus..

Supratau
+ Pasiūlyk restoraną
Restoranų naujienos

Kovo 8-oji – puiki proga parodyti dėmesį!

2010-03-08
Paskelbk savo straipsnį

Moters diena – puiki proga pailsėti, pamiršti sukiojimąsi virtuvėje prie puodų, pasidžiaugti mylimojo dovanėle ar gėlių puokšte... Bet ar visi žinome, iš kur kilo ir kodėl švenčiama ši šventė?

Šiek tiek istorijos

Mintis švęsti Tarptautinę moters dieną, kovo 8-ąją, pirmą kartą kilo XX a. pradžioje, kuomet pasaulyje sparčiai plito industrializacija, vystėsi ekonomika, o vėliau kilo protestai dėl sunkių darbo sąlygų. 1857 m. kovo 8 d. Niujorko moterys, dirbusios drabužių siuvimo fabrike, surengė protesto akciją dėl itin prastų darbo sąlygų ir mažų algų. Protestuotojas išvaikė policija. Po kelių mėnesių moterys įsteigė pirmąją darbuotojų profesinę sąjungą. Tarp moterų kilęs didžiulis nepasitenkinimas dėl priespaudos ir nelygybės skatino jas toliau aktyviai siekti permainų. Kasmet kovo 8 dieną vykdavo nemažai protestų, vienas žymesnių – 1908 metų, kai 15 000 moterų žygiavo per Niujorką prašydamos trumpinti darbo valandas, kelti atlyginimus ir suteikti balsavimo teisę.

Kopenhagoje 1910 m. buvo surengta pirmoji tarptautinė moterų konferencija, kurios iniciatoriai buvo socialistai. Konferencijos metu buvo pritarta tuo metu žymios vokiečių socialistų veikėjos Claros Cetkin pasiūlymui paskelbti Tarptautinę moters dieną, skirtą judėjimui už moterų teises pagerbti. Konferencijoje dalyvavo daugiau nei 100 moterų iš 17 šalių. Trys iš šių moterų vėliau buvo pirmą kartą išrinktos į Suomijos parlamentą. Kitais metais, minėdami Tarptautinę moters dieną, daugiau nei milijonas žmonių Austrijoje, Danijoje, Vokietijoje ir Šveicarijoje dalyvavo mitinguose už moterų teises dirbti, balsuoti, mokytis. Tais metais Tarptautinė moters diena buvo minima kovo 19-ąją.

Tarp įvairių istorinių minėjimų, primenančių kovo 8-ąją, svarbu paminėti ir tragišką įvykį. 1911 m. kovo 25 d., nepraėjus nė savaitei po Moters dienos minėjimo, tragiškas gaisras Niujorko „Triangle“ fabrike pasiglemžė daugiau nei 140 dirbusių moterų gyvybę. Kilus gaisrui, moterys negalėjo evakuotis iš devinto daugiaaukščio pastato aukšto, nes durys buvo užrakintos, kad negalėtų išeiti pasivaikščioti, pailsėti. Šis baisus įvykis atkreipė dėmesį į moterų teises, darbo sąlygas ir įstatymus JAV. Pirmojo pasaulinio karo išvakarėse, 1913 metų kovo 8 dieną, moterys įvairiose Europos šalyse rengė mitingus už taiką. Tiesa, kai kuriose šalyse kovo 8-oji yra oficiali šventė (Rusijoje, Baltarusijoje, Makedonijoje, Armėnijoje, Moldavijoje, Ukrainoje ir kitur). Kanadoje kovo 2–8 dienomis yra švenčiama Tarptautinė moterų savaitė.

Puiki proga parodyti dėmesį

Ilgainiui ši šventė prarado politinį atspalvį ir tapo puikia proga vyrams parodyti dėmesį aplink esančioms moterims. Ko gi laukia šią dieną damos iš vyrų? Visų pirma – dėmesio: įvairiausių dovanėlių: rinkinių, šilkinių rūbelių... O jei stipriosios lyties atstovai per kalnus darbų pamiršo šią dieną? Pats paprasčiausias, bet ne prasčiausias būdas pasveikinti – švelniai apkabinti ir šiltai pasveikinti, juk tai nieko nekainuoja...

Kasmet kovo 8-ąją vyrai plūsta į gėlių salonus ar turgus nupirkti bent vieną gėlytę savo brangiausioms. Net juokas ima. Žinoma, silpnosios lyties atstovės labai džiaugiasi dėmesiu, tačiau, manau, visi sutiks, kad jį reikėtų rodyti ne tik tą vienintelę dieną metuose. Sukurta begalės anekdotų apie tai, kaip vienintelę dieną metuose nelaimingi vyrai yra priversti plauti lėkštes ir pataikauti savo damoms pildant jų norus. Visgi svarbu pridurti, jog tikras vyras niekuomet nepraleis progos nustebinti savo mylimą moterį miela dovanėle ar vakariene restorane. Vyrai, saugokite ir branginkite savo damas!