Šioje svetainėje naudojami slapukai. Naudodamiesi svetaine sutinkate su slapukų naudojimu. Daugiau informacijos apie slapukus..

Supratau
+ Pasiūlyk restoraną
Restoranų naujienos

Kodėl verčiau rinktis ruginę duoną?

2011-01-21
Paskelbk savo straipsnį

Įvairūs virškinimo trakto simptomai bent vieną kartą per mėnesį vargina daugelį žmonių. Būdingiausi virškinimo trakto sutrikimo simptomai: pūtimas, pilnumo jausmas, tempimas, padidėjęs dujų išskyrimas (vėjavimas). Šių nemalonių simptomų priežastys gali būti įvairios.

Kai kurie pilvo skausmai praeina savaime, kitus sukelia virškinimo trakto ligos, dalis jų lieka neišaiškinti.

Pasak VU MF doc. Vaidoto Urbono, virškinimo trakto negalavimai yra netinkamos mitybos pasekmės. Žmonės valgo labai daug angliavandenių ir skaidulų turinčių maisto produktų. Dalis angliavandenių ir skaidulų lieka nesuvirškinta, todėl virškinanimo trakte ima daugintis bakterijos, kurios gamina dujas ir sukelia pilvo pūtimą.

Doc. V. Urbonas teigia, kad grūdines kultūras yra sveika valgyti, ir pastebi, kad kviečiai turi daug sieros junginių, kurie sukelia dujų kaupimąsi ir rūgštingumą. Todėl patartina daugiau valgyti ruginių maisto produktų negu kvietinių. Doc.V.Urbonas pamini, kad naudingiausia valgyti avižas, rugius, miežius, kukurūzus ir iš jų pagamintus maisto produktus bei nepamiršti įvairių kruopų.

Celiakija

Celiakija – labai dažna, imuninė, paveldima plonojo žarnyno liga, kuri atsiranda, kai ligonis valgo kviečius, rugius ar miežius ir iš jų pagamintus produktus. Sergant celiakija išsivysto plonosios žarnos gleivinės atrofija, dėl ko pablogėja visų maisto medžiagų įsisavinimas, gali išsivystyti autoimuninės ar net vėžinės ligos.

Docento teigimu - žmonės, kurie netoleruoja grūdinių kultūrų ar kitų maisto produktų (pvz., pieno) privalo jų nevalgyti. Labai svarbu tiksliai išsiaiškinti, kokių maisto produktų netoleruojama. Žmogus ir pats savarankiškai gali pastebėti, kokio maisto produkto jis netoleruoja (pvz., jeigu 1-2 savaites nevalgys produkto, kuris, jo nuomone, sukelia nemalonius virškinimo simptomus). Derėtų nepamiršti, kad būtina galutinai išsitirti ir kreiptis į gydytoją. Jei įtariate, kad sergate celiakija, pirmiausia kreipkitės į gydytoją, kuris gali patvirtinti diagnozę ir paskirti celiakijai būdingą dietą.

Nuotrauka: inmagine.com         
 

 

2011 01 21