Šioje svetainėje naudojami slapukai. Naudodamiesi svetaine sutinkate su slapukų naudojimu. Daugiau informacijos apie slapukus..

Supratau
+ Pasiūlyk restoraną
Restoranų naujienos

Kodėl parduotuvėse kvepia šviežia duona? (video)

2011-10-03
Paskelbk savo straipsnį

Uoslė, vienas iš penkių žmogaus pojūčių neretai nuvertinamas. Kvapai žmogų veikia tiek instinktyviai (pvz. dūmų kvapas pirmasis perspėjimas apie gaisro pavojų, sugedusio maisto kvapas instinktyviai atgraso nuo jo ragavimo) ir pasąmoningai – įvairūs kvapai pasąmonėje susiejami su konkrečiomis aplinkybėmis, maloniais (arba atvirkščiai) prisiminimais. Egzistuoja raminantys kvapai, apetitą slopinantys ir žadinantys aromatai, tonizuojantys ir kt. Kvapo informacija pasiekia smegenis greičiau nei bet kuri kita. Šios savybės suteikia galimybę manipuliuoti kvapais, siekiant sukurti norimą aplinką, sužadinti įvairius jausmus, arba...parduoti.

Visa vaizdinė, rašytinė, spausdintinė, žodinė reklama ir informacija gali būti filtruojama žmogaus. Ar skaityti, žiūrėti, klausyti reklamą galime pasirinkti, ar užuosti – ne. Kadangi kvapų poveikio išvengti praktiškai neįmanoma, kvapų naudojimas versle (kvapų marketingas) tampa paveikia priemone padidinti pardavimams, formuoti įvaizdį bei komfortabiliau aptarnauti klientams.

Paderborn Universitete (Vokietija) atskleidė, jog tinkamai parinkto kvapo naudojimas prekybos vietoje 16% padidino kliento praleidžiamą laiką toje vietoje, 15% padidino norą apsipirkti ir 6% padidino parduotuvės pardavimus. Dažniausiai kvapo poveikiui pasiduoda klientai, kuriems yra sunku apsispręsti.

Sensorinio marketingo ekspertas Martinas Lindstromas remdamasis statistiniais ir tyrimų duomenimis teigia, jog uoslė yra antras pojūtis po regos, naudojamas siekiant susiorientuoti aplinkoje, o net 75% mūsų emocijų yra sukeliamos būtent kvapo dėka. Veikiant potencialų pirkėją išnaudojant du pojūčius jų lojalumas prekės ženklui išauga 30%, apjungiant tris pojūčius (rega, klausa, kvapas) - 70%.

Kaip tai veikia praktiškai?

Turbūt visi atsimena kvepiančias autobusų stoteles. Lietuvoje oficialiai įgyvendinta tik keletas kvapų marketingo pavyzdžių, tačiau šviežios duonos, saldumynų ar kepinių kvapas parduotuvėse (kartais net ne maisto) įrodo, jog kvapų naudojimas Lietuvos verslininkams nesvetimas. Tuo tarpu užsienyje kvapus, kaip pardavimų skatinimo priemonę naudoja iki 60% prekybos centrų. Australijoje įprasti lauko stendai reklamuojantys įvairius maisto produktus: stotelėse galima pauostyti jogurtą, didžiuliai stendai skleidžia keptos mėsos kvapą, o vaisių reklama iš toli skleidžia persikų aromatą.

Vienas originaliausių kvapų panaudojimo būdų buvo pristatytas išleidus filmo „Čarlis ir šokolado fabrikas“ DVD, kurie kvepėjo...šokoladu. Silpnybę šokolado kvapui išnaudojama ir su saldumynų aparatais, prie kurio paskleidus šokolado kvapą, pirkimai padidėjo 12%. Kalėdinio sezono metu, JAV parduotuvėse kvepiant pušų ir mandarinų aromatais pardavimai padidėja iki 22%.

Skirtingų sričių verslo atstovai dažnai naudoja jau patikrintas ir veikiančias priemones/kvapus. Prekybos centrai leidžia šviežios duonos aromatą, kad klientai pasijustų, kaip namuose, bankai naudoja kavos kvapą, kelionių agentūrų kontoras naudojami egzotiški kvapai, lėktuvuose populiaru naudoti levandų kvapą, kuris padeda lengviau įveikti stresą, baimę. Teigiama, jog vanilės kvapas skatina pirkti, o lošimo namuose pakvipus gėlėmis lošėjai išleidžia 45 % . daugiau pinigų. Kokia veiksminga beatrodytų ši priemonė, vis dažniau pasigirsta nuomonės, jog kvapų pagalba veikti potencialius klientus yra neetiška. Gydytojų alergologų teigimu kvapų naudojimas gali sukelti sveikatos sutrikimus (alergija, astma, sloga, kosulys) jautriems žmonėms.

Praktiniams bandymams

Kaip (ir ar išvis) veikia kvapai galite išbandyti patys:

  • Mėta - slopina stresą, atpalaiduoja, lengvina migrenos priepuolius, gerina miegą.
  • Cinamonas - malšina reumato, dantų skausmus, padeda persišaldžius, mažina nuovargį ir dirglumą.
  • Arbatmedis - tonizuoja, teikia žvalumo, dezinfekuoja odą, mažina jautrumą skausmui.
  • Obuolys - mažina kraujospūdį, padeda atsikratyti baimės, panikos priepuolių, slopina apetitą.
  • Apelsinas - puikus antidepresantas, gerina nuotaiką, pakelia tonusą, teikia energijos ir žvalumo.
  • Citrina - tinka nuo peršalimo ligų, skaistina odą, švelnina menopauzes simptomus.
  • Levanda - gelbsti nuo depresijos, ramina nervus, pakelia nuotaiką.
  • Pušis - geras vaistas nuo įvairių uždegimų, kvėpavimo takų ligų.
  • Rožė - tinka nuo streso, padidėjusio jautrumo, gydo problematišką odą, turi antiseptinių savybių.

Video apie sensorinį marketingą (anglų kalba)


Nuotrauka: cleveland.com