Šioje svetainėje naudojami slapukai. Naudodamiesi svetaine sutinkate su slapukų naudojimu. Daugiau informacijos apie slapukus..

Supratau
+ Pasiūlyk restoraną
Restoranų naujienos

Kiaulių augintojai patiria smūgius iš visų pusių

2011-01-21
Paskelbk savo straipsnį

Lietuviai kiaulių augintojai mano, kad iš Vokietijos į Lietuvą plūstelėjo kiauliena, nes dėl dioksino skandalo kitos rinkos jos atsisakė.

Rytuose dantis galanda kiaulių maras, o Vakaruose kyla dioksino skandalas. Nors šie pavojai Lietuvos dar nepasiekė, tačiau jų sukeltos ekonominės pasekmės kiaulių augintojus jau pradeda smaugti – kiaulienos pardavimo kainos mažėja, importas auga, eksportas stringa, o pašarai brangsta.

Nesuveda galų

Kas galėjo pamanyti, kad kiaulienos mėgėjai lietuviai neužaugins tiek kiaulių, kiek suvalgo. Užsiauginame tik 900 tūkstančių, o suvalgome beveik 2 milijonus kiaulių. Tačiau perkame, parduodame ar įsivežame kažkaip labai „gudriai“. Štai Lietuvos kiaulių augintojų asociacijos direktorius Algis Baravykas pabandė patikrinti oficialius statistinius duomenis. Kad ir kaip skaičiuotum, galai nesueina.

„Pagal oficialios statistikos duomenis, vienas Lietuvos gyventojas per metus vidutiniškai suvartoja po 40–46 kg mėsos. Perskaičiuoju, kiek patys užauginame, kiek legaliai importuojame, ir gaunu, kad vienam gyventojui tenka tik 28–30 kg. Įvertinu tariamą trūkumą ir gaunu, kad 2005-aisiais šalyje parduota per 40 tūkst. t, o 2009-aisiais – jau net 60 tūkst. t niekur neapskaitytos mėsos. Panašūs duomenys bus ir 2010-aisiais“, – sako A.Baravykas.

Šie skaičiai sumažės, jeigu turguose nuo gegužės 1 d. tikrai pavyks įdiegti kasos aparatus.

Daugiausia kiaulienos įvežame iš Vokietijos – per 28 tūkst. t. Iš Lenkijos atgabename 13,4 tūkst. t, tačiau labai tikėtina, kad ne mažesnį kiekį kiaulienos iš šios šalies įveža patys gyventojai. Per 9 tūkst. t įvežame iš Belgijos ir apie 6 tūkst. t – iš Danijos. Būtina pridurti, kad įvežame ne geriausios kokybės mėsą, o tokią, kokią įperka lietuviai. Tačiau tai tik menka kiaulių augintojų bėda. Eilėje rikiuojasi kitos.

Netiksli statistika sujaukė planus

Kiaulių augintojai nukenčia ne tik dėl netikslių kiaulienos importo duomenų. UAB „Dainiai“ direktorius Kasparas Jurevičius stebisi, kad Lietuvoje niekas negali suskaičiuoti ne tik, kiek auginama kiaulių, bet ir kiek prikuliama grūdų. Tokie duomenys kiaulių augintojams labai svarbūs.

„Štai buvo garsiai paskelbta, kad 2010-aisiais prikulta apie 3,3 mln. t grūdų. Kur jie? Jeigu išvežė 1 mln. t ir tiek pat sunaudojame vidaus rinkoje, tai kur dingo likusieji? Pasirodo, negalima tikėti mūsų statistikais, o mes padarėme klaidą – pasitikėjome ir nusprendėme, kad grūdų pašarams užteks. Dabar aiškėja, kad grūdų nebeliko“, – piktinasi K.Jurevičius.

Jis turi pagrindo piktintis. Šiuo metu vidaus rinkoje kiaulienos kaina yra iki 4 Lt/kg gyvo svorio. Jeigu kiaulių augintojai pašarams naudos 700–800 Lt/t kainuojančius grūdus, tai neilgai išgyvens. Pasak K.Jurevičiaus, šiuo metu kiaulienos savikaina siekia apie 5 Lt/kg.

Nuostoliai dėl dioksino skandalo

Atsikvėpti augintojams neduoda didėjantis kiaulienos importas. Pasak K.Jurevičiaus, į Lietuvą kiaulienos ypač daug įvežta per pastarąsias savaites, kai Vokietijoje pradėtos naikinti kiaulės, šertos pašarais, kuriuose nustatyti itin dideli kiekiai labai nuodingo dioksino.

„Vokietijoje kiaulienos kaina krinta po 5 proc. per savaitę. Tyrimas dėl dioksino yra labai sudėtingas, todėl kai kurios valstybės tiesiog nutraukė kiaulienos importą iš Vokietijos ir įsiveža jos iš JAV ar kitų šalių. Kiaulienos perteklius plūstelėjo į kitas rinkas. Aš manau, jog kaip tik dėl padidėjusio vokiškos kiaulienos importo kiaulienos kaina Lietuvoje sumažėjo 30 ct/kg.“, – įtaria K.Jurevičius.

ŽŪB „Gražionių bekonai“ valdybos pirmininkas Edmundas Adomavičius neatmeta kolegos nuogąstavimų: „Sunku pasakyti, ar į Lietuvą pateko dioksinu užterštais pašarais šertos kiaulės. Tačiau yra tikimybė, kad dėl iš Vokietijos įvežtos kiaulienos vidaus rinkoje sumažėjo kainos. Mano skaičiavimais, per pastarąsias dvi savaites kiaulienos kaina krito apie 4,5 proc.“

Vokiečiai ramina vartotojus

VMVT duomenimis, šiuo metu apribojimai produkcijos platinimui taikomi 4 049 Vokietijos ūkiams, kurie yra 11-oje Vokietijos žemių. Nustatyta, kad galbūt pavojingi (užteršti dioksinu) pašarai buvo parduoti ir Danijos bei Prancūzijos paukštynams, tačiau jų produkcija į rinką nepateko. Vokietijos atsakingos institucijos informavo, kad tyrimo metu nenustatyta, jog potencialiai užteršti vištų kiaušiniai būtų patekę į kitas ES valstybes nares ar trečiąsias šalis.

Vokietijos rizikos vertinimo institutas taip pat išplatino oficialų pranešimą, kad dėl šio dioksino skandalo jokio didelio pavojaus vartotojų sveikatai nekyla, nes įtariami nesaugūs produktai rinkoje buvo labai trumpą laikotarpį, be to, dioksino koncentracija produktuose buvo labai maža. Todėl Vokietija net neišplatino įspėjimo gyventojams dėl dioksino grėsmės.

Grasina maras Rusijoje

Ne mažesnė bėda ateina iš kitos pusės – Rusijoje plinta itin pavojingas afrikinis kiaulių maras. Dėl jo nukenčia ne tik importuotojai, bet ir į Rusiją kiaules eksportuojantys lietuviai, nes VMVT uždraudė prekiauti kiaulėmis Leningrado srityje.

„Mes, kiaulių augintojai, buvome susitikę ir tarėmės, kokių reikėtų imtis saugumo priemonių, kad liga nepatektų į Lietuvą, nes tokiu atveju patirtume milžiniškų nuostolių“, – sako K.Jurevičius.

Ne visi tokie atsargūs. Štai Latvija kol kas nepaskelbė jokių ribojimų ir toliau eksportuoja kiaules į Leningrado sritį. Jeigu maras pasiektų Latviją, tai automatiškai nukentėtų ir Lietuva.
Šiuo metu Lietuvos kiaulių augintojai kiaules eksportuoja į Pskovo, Polocko ir Kaliningrado sritis.

Informacija: valstietis.lt
Nuotrauka: inmagine.com

2011 01 21