Šioje svetainėje naudojami slapukai. Naudodamiesi svetaine sutinkate su slapukų naudojimu. Daugiau informacijos apie slapukus..

Supratau
+ Pasiūlyk restoraną
Restoranų naujienos

Kas buvo pirmas: višta ar kiaušinis? (įdomu)

2010-08-08
Paskelbk savo straipsnį
Kiaušinis vienas iš produktų, kuris plačiai naudojamas: rytais kepame kiaušinienę, kiaušinius maišome į tešlą, valgome virtus ar gaminame salotas, apkepus ir t.t. Žinoma, be jų tikrai netektume daugelio skanių dalykų. Kas buvo pirmas – višta ar kiaušinis – šis paprastas klausimas mokslininkus kankina nuo seno. Atrodo, kad jie rado atsakymą, tačiau ar galutinį?

Dar visai neseniai mokslininkai buvo įsitikinę, kad, be abejonės, pirmas buvo kiaušinis. Jie teigė, kad genai nekinta viso gyvūno gyvenimo metu. Tuo tarpu pokyčiai vyksta brendimo kiaušinyje metu. Taigi iš kitos rūšies paukščio kiaušinio išsirito viščiukas. Evolucijos teorijos autoritetas, profesorius John Brookfield teigė, kad galima tik tokia seka. Organizmas, kuris brendo kiaušinyje ir buvo pirma višta istorijoje.

Pastarojo teiginius neseniai paneigė mokslininkai iš Sheffield bei Warwick universiteto. Tyrimui vadovavo dr Colin Freeman. Mokslininkai tikrino teoriją super kompiuterio „Hector“ pagalba. Tirdami vištų kiaušinio lukšto molekulinę struktūrą, mokslininkai atrado, kad lukšto susidarymui būtinas baltymas OC-17, kuris formuojasi tik kiaušintakiuose, tuo tarpu baltymą išskiria ląstelės membranos liaukos. Kiaušinis pereina kiaušintakį, tik tada višta jį sudeda. Iš to ir seka išvada, kad višta buvo pirma.

Jeigu patikėsime šia teorija, vėl kyla klausimas: iš kur atsirado ši višta? Čia į pagalbą ateina John Brookfield su savo teorija. Jis teigia, kad pirmoji višta buvo evoliucijos vaisius ir išsirito iš kitos rūšies kiaušinio. Tuomet vėl kyla klausimas: iš kur atsirado tas kiaušinis? Tad tenka grįžti į tyrimo pradžią, prie seno kaip pasaulis klausimo...Nepaisant šių abejonių Colino Freemano tyrimas publikuotas žurnale „Angewandte Chemie“ ir labai vertinamas. Tyrimo duomenys gali prisidėti prie medžiagų inžinerijos vystymosi ir gali pavykti sukurti dar tvirtesnes statybos medžiagas.

Elena Germanovič
Šaltinis: wyborcza.pl
Nuotraukos: www2.warwick.ac.uk; corbis.com
MENIU.LT informacija