Šioje svetainėje naudojami slapukai. Naudodamiesi svetaine sutinkate su slapukų naudojimu. Daugiau informacijos apie slapukus..

Supratau
+ Pasiūlyk restoraną
Restoranų naujienos

Kaip nepersivalgyti per šventes?

2017-12-20
Paskelbk savo straipsnį

Sėsdami prie šventinio stalo, nukrauto namiškių ruoštais skanumynais, dažniausiai savęs nebekontroliuojame. Pradžioje dar saikingas ragavimas dažnai virsta nemaloniu persivalgymu. Kad šios šventės būtų ne tik skanios, bet ir be nereikalingų pojūčių pilve, štai keletas patarimų, kuriuos galite išmėginti.

Planuokite iš anksto

Žmonės, turintys išankstinį veiksmų planą, geriau save kontroliuoja situacijose, kurios reikalauja sprendimų priėmimo. Taip yra ir su maisto pagundomis. Daug lengviau iš anksto suplanuoti savo veiksmus, negu tiesiog tikėtis, jog šįkart pavyks atsispirti antram ar trečiam pyrago gabalėliui.

Užrašų knygutėje ar telefone užsirašykite valgymo scenarijų ir tikslus pagal savo maisto silpnybes. Atrodo juokingai, bet tai iš tiesų veikia. Tarkime, žinote, kad ant stalo bus daugybė šaltų patiekalų, tada dar lauks keli karšti, o tada ir desertų stalas. Planuokite paragauti konkretų skaičių jums skaniausiai atrodančių užkandžių. Tarkime jūsų planas bus paragauti 3 − 5 šaukšto dydžio užkandžius. Taip paragausite tikrai pakankamai, bet neapsunkinsite savo organizmo ir vėliau nejausite nemalonaus persivalgymo jausmo.

Planas turėtų būti realistiškas. Jeigu save apribosite ir visiškai neleisite sau pasimėgauti galbūt ir labai kaloringu maistu, kurio nevalgote įprastai, iš plano nebus jokios naudos. Jausitės nesmagiai, atrodys, kad darote kažką neleistino, o galiausiai toks planas žlugs ir persivalgysite dar labiau.

Įtraukite lengvesnių patiekalų

Jeigu žinote, kad prie šeimos stalo jūsų laukia daug riebių, sunkiai virškinamų patiekalų, bet šeimos tradicijų negalite pakeisti − nenusiminkite. Nesibarkite su namiškiais dėl kitokių nei jūsų valgymo įpročių.

Geriausia, ką galite padaryti − būti pavyzdžiu. Niekas tikrai nesupyks, jei šventinį stalą papildysite keliais savo pagamintais lengvesniais, maistingesniais patiekalais, kuriuose daugiau šviežių daržovių, vaisių, uogų ir riešutų. Taip paįvairinsite savo mitybą, nebūsite priversti valgyti tik riebius ar sunkiai virškinamus kitų ruoštus patiekalus, o ir namiškiai pamatys, kad sveikesnė mityba gali būti labai skani.

Nepamirškite porcijų dydžių

Prieš sėsdami prie šventinio stalo, nepamirškite savo kūno. Mūsų skrandžiai gali išsitempti bei sutalpinti net kelis kartus didesnes porcijas nei valgome įprastai, tačiau visi esame pajautę nesmagų pilnumo jausmą. Kad maistas būtų tinkamai virškinamas, vieno valgymo metu pasistenkite nevalgyti daugiau nei vieno kumščio dydžio supresuoto maisto porcijos.

Taip pat gali būti naudinga naudoti mažesnes lėkštes. Jos prisipildo greičiau, nes į jas telpa mažiau maisto, o psichologiškai mes jaučiame tokį patį pasitenkinimą kaip ir valgydami iš didelių lėkščių, tačiau neprarandame saiko jausmo.

Alkoholis gali paskatinti persivalgymą

Taurė vyno ar šampano per šventes gali būti atsipalaidavimo dalimi, tačiau reikėtų nepamiršti saiko. Viena lengvesnių alkoholinių gėrimų taurė ar vienas kokteilis tikrai nepadarys žalos, jei neturite gydytojo nustatytų sveikatos problemų. Tačiau taurė neturėtų tapti buteliu ar dvejais.

Be to, reikėtų atsiminti, kad alkoholis veikia mūsų sotumo signalus ir savikontrolę. Vartojant alkoholį, tampa daug lengviau persivalgyti maisto, kuriuo šiaip nepiktnaudžiautumėte, o ypač riebiais užkandžiais, saldumynais.

Alkoholis taip pat turi savybę iš organizmo šalinti skysčius, todėl nepamirškite gerti pakankamai vandens, kad vėliau nesumaišytumėte kūno troškulio signalo su alkio signalu.

Atsitraukite nuo stalo ir pajudėkite

Kai šventinis stalas tiesiog lūžta nuo skanumynų, natūralu, kad norime išragauti viską, ką matome. Kuo ilgiau prie stalo sėdime, tuo didesnė tikimybė, kad suvalgysime daugiau maisto, net jei ir seniai pajautėme sotumą.

Kad to išvengtumėte, darykite pertraukas. Paragavę namiškių ruoštų patiekalų, eikite pasivaikščioti, sugalvokite linksmų žaidimų, kurie atitrauktų jus ir jūsų artimuosius nuo stalo, pažiūrėkite filmą su šeima, o galbūt nuvažiuokite prie miesto eglutės. Nesvarbu kokia tai būtų veikla, svarbu pakilti nuo šventinio stalo ir leisti organizmui atlikti savo darbą. Tokios pertraukos padės greičiau pasijusti sotiems ir neapsunkti.

***

Kad šventės netaptų persivalgymo maratonu, o malonus laikas su šeima neapkarstų, pabandykite įtraukti lengvesnių patiekalų ir alkoholiu mėgaukitės saikingai. Taip pat nepamirškite gerti vandens bei pajudėti. Na, o jeigu turėsite valgymo planą dar prieš sėsdami valgyti ir nepamiršite porcijų dydžio, tikrai nepersivalgysite.

Lauryna Nelkinė @Meniu.lt