Šioje svetainėje naudojami slapukai. Naudodamiesi svetaine sutinkate su slapukų naudojimu. Daugiau informacijos apie slapukus..

Supratau
+ Pasiūlyk restoraną
Restoranų naujienos

Kaip kovoti su dantų akmenimis?

2010-06-11
Paskelbk savo straipsnį

Pas dantų gydytoją, siekiant atlikti burnos higieną reikėtų lankytis 2-4 kartus per metus, bent jau taip pataria gydytojai. Mokslininkai atrado kelis produktus, kurie gali padėti kovoje su dantų akmenimis. Tai žalioji arbata, alyvuogių aliejus ir spanguolių sultys…

Dantų akmenys atsiranda dėl besiformuojančių apnašų, kai prie emalio prilimpa karieso bakterijos. Pastarosios pradeda gaminti rūgštį, kuri silpnina emalį ir yra viena iš ėduonies atsiradimo priežasčių. Iš bakterijų sudaro lipni plėvelė, kuri laikui bėgant tamsėja ir tankėja – virsta dantų akmenimis. Šios bakterijos taip pat padidina dantenų uždegimo tikimybę. Dantų akmenys siejasi ir su rimtesnėmis ligomis: šalinant juos burnoje mažėja bakterijų skaičius ir jeigu jūsų dantenos kraujuoja, šios gali patekti į kraują ir padidinti aterosklerozės riziką. Pastarajai ligai būdingos susiaurėjusios arterijos.

Koreguokime mitybą

Bakterijos pagrinde minta cukrumi ir aukštą angliavandenių kiekį turinčiais produktais. Dantų akmenų susidarys mažiau, jei pakoreguosite mitybą: valgysite mažiau cukraus ir išlaikysite angliavandenių, baltymų ir riebalų balansą.

Dantis nuo bakterijų saugo maisto produktai ir gėrimai, kurių sudėtyje yra polifenolių: žalioji arbata, raudonas vynas ir spanguolių sultys. Pastarieji neleidžia bakterijoms prilipti prie dantų. Mokslininkai iš Rochesterio universiteto, JAV, nustatė, kad spanguolių sultys net pusiau gali sumažinti dantų plėvelės dydį, t.y. išplauti apie pusę bakterijų. Polifenoliai taip patgali padėti užkirsti kelią bakterijų rūgšties gamybai.

Tuo tarpu japonų mokslininkai iš Tohoku universiteto atlikę tyrimą, kuriame dalyvavo 25 tūkstančiai žmonių, atrado, kad užtenka išgerti vienas žalios arbatos puodelis per dieną sumažina dantų akmenų susidarymo tikimybę penktadaliu.

Naudingos alyvuogių aliejaus savybės

Dantų akmenų formavimąsi stabdo ir alyvuogių aliejus, tad juo dardinkite salotas ir naudokite jį kepimui. Alyvuogių aliejaus naudingas savybes dantims nusprendė ištirti ispanų mokslininkai iš Madrido, kai pastebėjo, kad tode vietovėse, kur spaudžiamas alyvuogių aliejus yra kur kas mažiau pacientų, besisjundžiančių dantų akmenų susidarymu ar sergančių dantenų uždegimu. Mokslininkai nustatė, kad alyvuogių aliejaus sudėtyje yra antibakterinio junginio, kuris sustabdo bakterijos, sukeliančios dantenų ligas ir kaulų tankio mažėjimą, dauginimąsi. Taip pat alyvuogių aliejus aptraukia dantis riebalų molekulėmis, kurios neleidžia susidaryti dantų plėvelei. Kiti riebalai, esantys alyvuogių aliejuje padeda neutralizuoti rūgštis, kurias gamina apnašų bakterijos.

Beje, remiantis naujaisiais šveicarų mokslininkų tyrimais, alyvuogių aliejaus turėtų atsirasti dantų pastų ir burnos skalavimo skysčių sudėtyje, kadangi šis komponentas gali užtikrinti apsaugą nuo ėduonies .

Nors aukščiau minėti produktai negali visokeriopai apsaugoti dantis nuo akmenų susidarymo, vis dėlto jie pristabdyti šį procesą, taiga į odontologą reikės kreiptis rečiau.

Elena Germanovič
Šaltinis: dailymail.co.uk
Nuotrauka: inmagine.com
MENIU.LT informacija

2010 06 11