Šioje svetainėje naudojami slapukai. Naudodamiesi svetaine sutinkate su slapukų naudojimu. Daugiau informacijos apie slapukus..

Supratau
+ Pasiūlyk restoraną
Restoranų naujienos

Kaip Halloween'as švenčiamas pasaulyje?

2011-10-27
Paskelbk savo straipsnį

Halloween‘o tradicijų šaknys siekia kelis šimtus metų. Nors Halloween‘as švenčiamas ne kiekvienoje valstybėje, jis tampa vis populiaresnis, o didžiausi renginiai sutraukia milijonus dalyvių ir lankytojų.

Sunku pasakyti, kiek Airijoje Halloween‘o tradicijų išliko nepakitusių nuo senų laikų. Viena aišku – jos labai įdomios. Nors namai ir dekoruojami išskaptuotais moliūgais, pagrindinis šios šventės paprotys yra „barmbrack“, duonos su vaisiais, kepimas. Į tešlą įmaišomi keli daiktai: žirnis, šaka, rūbo skiautė, moneta (tradiciškai sidabrinė 6 pensų) ir žiedas. Kiekvienas iš daiktų pranašauja ateitį – jei valgydamas žmogus rado žirnį – visus metus neištekės ar neves. Jei duonoje aptiko šaką – pranašaujama nelaiminga santuoka, su daug ginčų.  Jei žmogus rado rūbo skiautę – persekios nesėkmės ar pranašaujamas neturtingas gyvenimas. Moneta yra geras ženklas – lydės fortūna arba tas žmogus bus turtingas. Žiedas – laimingasis ar laimingoji ištekės ar ves tais metais.

Airijoje taip pat žaidžiami žaidimai – nenaudojant rankų, burnos pagalba iš dubens su vandeniu reikia ištraukti obuolius ir kitus vaisius, taip pat riešutus, monetas. Su obuoliais lengviausia, kadangi jie plaukioja paviršiuje, sunkiau ištraukti monetas ir riešutus. Užduotis yra ištraukti visko kuo daugiau.

Anglijoje Visų Šventųjų išvakarėse tradiciškai namiškiai ilgai vakaroja – kiekvienas turi suvalgyti bent po vieną mažą „dvasių“ pyragaitį. Vidurnaktį visur įsigali tyla. Kiekvieno namo kambaryje uždegama žvakė – ji nukreipia dvasias, kurios aplanko ankstesnius žemiškus namus. Ant stalo stovi vyno taurė tam, kad dvasios nuramintų troškulį. Halloween‘o tradicijos Anglijoje išpopuliarėjo apie 1980 metus, jos atėjo iš JAV – anglai pradėjo skaptuoti moliūgus, o persirengę jų vaikai perėmė „pokštas arba saldainis“ tradicijas. Suaugę taip pat neatsilieka , persirengia kostiumais ir aktyviai dalyvauja Halloween‘o vakarėliuose, kurie rengiami pub‘uose, restoranuose, naktiniuose klubuose.

Amerikoje Halloween‘as yra labiausiai sukomercintas ir įgavo didžiausią mąstą – ši šventė užima 6 vietą pagal pelningumą. JAV Halloween‘as išpopuliarėjo devyniolikto amžiaus pabaigoje, jau apie 1930 metus masiškai pradėti gaminti šventiniai kostiumai. Halloween‘o Siaubo Naktys tapo vienomis didžiausių ir įdomiausių Halloween‘o renginiais pasaulyje. Šis mėnesį trunkantis renginys rengiamas Universal Studios teminiame parke Floridoje ir Holivude. Nju Jorke vyksta didžiausia Halloween‘o šventė žinoma „Village Halloween Parade“ pavadinimu – vakare vykstantis paradas sutraukia daugiau nei 2 mln žiūrovų ir dalyvių.

Mistika persmelkta tradicinė šventė Meksikoje – Mirusiųjų diena (Dia de los Muertos), kurios ištakos slypi ikikolonijiniais laikais dabartinėje šalies teritorijoje gyvenusių vietinių gyventojų tikėjimuose. Vėliau šventės tradicijos persipynė su katalikų tikėjimu.

Meksikoje tikima, jog lapkričio 1-2 dienomis į gyvųjų pasaulį sugrįžta mirusieji. Tačiau jie sugrįžta ne gąsdinti gyvųjų, o kartu pavalgyti, pagerti ir pasilinksminti. Visai taip pat, kaip darydavę gyvi būdami.

Meksikiečiai savo protėvių ir giminaičių dvasias pasitinka gamindami gardų naminį maistą. Išlikusi ir mirusiųjų lankymo kapinėse tradicija bei kapų puošimas gėlėmis bei žvakėmis, skirtos tam, kad mirusieji galėtų lengviau rasti kelią namo. Neretai panašiai papuošiami ne tik kapai, bet ir namai, kur įrengiamas gėlėmis, šventųjų paveikslais ir kitais šventės atributais išpuoštas altorius, ant jo dedama maisto. Kad ir kaip keistai visa tai atrodo mums, meksikiečiai šią šventę priima labai natūraliai, mat daugumai nesvetima gyvenimo-mirties-atgimimo samprata, išlikusi iš senųjų tikėjimų.

Vienas iš Dia de los Muertos dienos simbolių – pan de muerto – pyragas, kepamas specialiai šiai šventei. Meksikiečiai tradiciškai gamina ir kitus saldumynus, skirtus mirusiųjų dienai. Tai – kaukolės formos saldainiai, marcipaninės mirusiųjų figūrėlės ir pan. Beje, kaukolė vietinių dabartinės Meksikos gyventojų actekų buvo suvokiama ne kaip mirties, o kaip gyvybės simbolis. Actekai kaukoles kolekcionuodavo kaip trofėjus.

Kai kuriose vietovėse, ypač pietinėje Meksikoje, Mirusiųjų dienos tradicijos labai stiprios. Pavyzdžiui, netoli Oaxaca miesto, išlikusi tradicija lapkričio 1-osios naktį ne tik papuošti artimųjų kapus, bet ir visą naktį praleisti kapinėse, neretai – valgant, geriant ir dainuojant. Tą naktį kapines nušviečia tūkstančiai žvakučių. O antkapius puošia oranžinės ir gelsvos spalvos medetkos. Vaikų kapeliai papuošiami žaislais, o mirusiems suaugusiems atnešama alkoholinių gėrimų.

Australijoje ir Naujojoje Zelandijoje Helloween‘o tradicijos išpopuliarėjo dėka amerikietiškos televizijos. Čia didžiausio populiarumo susilaukė Halloween‘o vakarėliai.
Vokietijoje, kaip ir Japonijoje Halloween‘as tampa vis populiaresnis – vaikai su mielu noru skaptuoja moliūgus, o suaugę lankosi vakarėliuose. Japonai taip pat rengia Halloween‘o paradus.

Kinijoje ši šventė žinoma kitokiu pavadinimu – Teng Chieh . Jos metu pagerbiami mirusieji protėviai. Prieš į dausas iškeliavusių giminaičių nuotraukas dedamas maistas ir gėrimai, taip pat uždegami žibintai ir laužai, kurie rodo dvasioms kelią. Tikrasis Helloween‘as švenčiamas nebent Hong-Konge.

Parengė Elena Germanovič
Nuotrauka: inmagine.com
MENIU.LT ir 

informacija

2010 10 31