Šioje svetainėje naudojami slapukai. Naudodamiesi svetaine sutinkate su slapukų naudojimu. Daugiau informacijos apie slapukus..

Supratau
+ Pasiūlyk restoraną
Restoranų naujienos

Ką daryti, kad iškylos gamtoje negadintų nuotaikos?

2011-05-28
Paskelbk savo straipsnį

Kauno visuomenės sveikatos centras informuoja, kad artėjant vasarai ir šylant orams padažnėja išvykų į gamtą, todėl galima tikėtis per maistą plintančių infekcinių ligų pagausėjimo.

Vasaros laikotarpiu dažniausiai užsikrečiama bakterinėmis žarnyno infekcijomis, tokiomis kaip salmonelioze, šigelioze, kampilobakterioze, ešerichioze ir kt.

Šias ligas sukeliančios bakterijos šiltomis oro sąlygomis gali ilgai išgyventi aplinkoje, o patekusios į maisto produktus – daugintis. Kai kurios maiste besidauginančios bakterijos gali gaminti toksiną, kuris taip pat gali būti apsinuodijimo maistu priežastis.

Dažniausiai apsinuodijama greitai gendančiu maistu, tokiu kaip: karšto rūkymo mėsa, žuvis, dešros, taip pat pieno produktai, kreminiai gaminiai ir kt., bei nurijus patogeniniais mikroorganizmais užteršto atvirų vandens telkinių vandens.

Pagrindinė žarnyno užkrečiamųjų ligų profilaktikos priemonė yra švarios rankos ir švari aplinka.

Siekiant poilsio gamtoje metu išvengti žarnyno užkrečiamųjų ligų, Kauno visuomenės sveikatos centro Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės skyriaus vedėja  Orina  Ivanauskienė pataria:

Ruošiantis į kelionę ar į gamtą, įsidėti ilgai negendančių maisto produktų. Užkandžiams gamtoje pasiimti – šalto rūkymo mėsos gaminių, traškučių, sausainių be kreminio įdaro, kondensuoto arba labai aukšta temperatūra apdoroto pieno, vaisių, daržovių. Vykstant į gamtą kelioms dienoms labai svarbu įvertinti kiek ir kokių maisto produktų pasiimti, ypač jei ten nebus šaldytuvo, geriamo vandens. Maistą termoizoliacinėse talpose laikyti ne ilgiau kaip vieną dieną. Neplauti vaisių ir daržovių ežero ar upės vandenyje. Maistui ir indų plovimui vartoti tik švarų geriamą vandenį. Maudantis jūroje, ežere ar upėje, stengtis, kad vandens nepatektų į burną. Prieš valgį nusiplauti rankas su muilu. Kelionės ar išvykos metu turėti drėgnų servetėlių rankoms. Saugoti maistą nuo musių ir graužikų. Vengti užkandžiauti paplūdimiuose prekiaujamais pyragėliais su mėsa ar dešrelėmis.

Jeigu nepavyko išvengti maistu plintančios infekcinės ligos, pajutus pirmuosius ligos požymius (pykinimą, vėmimą, viduriavimą, pilvo skausmus, karščiavimą), patartina kuo skubiau kreiptis į savo šeimos gydytoją.

2011 05 28