Šioje svetainėje naudojami slapukai. Naudodamiesi svetaine sutinkate su slapukų naudojimu. Daugiau informacijos apie slapukus..

Supratau
+ Pasiūlyk restoraną
Restoranų naujienos

Juokitės į sveikatą (sveikata)

2009-04-01
Paskelbk savo straipsnį

Juokiesi, vadinasi, jautiesi gerai. Juokas teigiamai veikia ne tik mūsų sveikatą, bet ir aplinkinių nuotaiką, padeda prisitaikyti prie kintančių gyvenimo sąlygų ir kt. Humoras ir juokas yra dalis teigiamų emocijų: meilės, rūpesčio, atlaidumo, kantrybės ir vilties. Teigiamas požiūris padeda išgyventi nesėkmes, paprasčiau jas priimti.

Dar senovėje praktikuojantys gydytojai tikėjo, kad juokas padeda greičiau užgyti žaizdoms, greičiau sveikstama nuo įvairių ligų. Yra atlikta daug mokslinių tyrimų, kurie įrodė, kad juokas daro teigiamą įtaką sveikatai. Kas gi tas juokas yra?

Juokas – tai grandis sudėtingų neuropsichinių veiksnių, reikalaujančių milijonų ląstelių koordinacijos skirtinguose nervinės sistemos lygmenyse. Moterys 50 procentų daugiau juokauja ir aštuonis kartus daugiau šypsosi nei vyrai. Galbūt tai yra moterų ilgaamžiškumo paslaptis...

Kuomet juokiamės ar šypsomės, pasaulį priimame žymiai pozityviau ir kantriau, gerėja nuotaika, darbingumas, gimsta naujos idėjos, gerėja santykiai kolektyve, šeimoje. Tačiau ir tai dar ne viskas. Mokslininkų tyrimai parodė, kad juokas stiprina imuninę sistemą (juoko metu daugėja imuninių ląstelių), mažėja alerginių reakcijų paūmėjimas, mažėja cukraus kiekis kraujyje, gerėja savijauta žmonių, sergančių depresija. Juokas taip pat mažina skausmus, stiprina plaučius ir širdį. Visus šiuos efektus galima paaiškinti „streso“ hormonų mažėjimu, imuninių ląstelių daugėjimu ir bendru teigiamu juoko poveikiu organizmui.

* Psichologų grupė iš Prancūzijos mano, kad juokas jaunina organizmą. Dingsta galvos skausmas ir nuovargis, normalizuojasi arterinis kraujospūdis, širdis ima plakti normaliu ritmu.
* Prancūzų gydytojas Feliksas Bremonas juoką rekomenduoja kaip puikią kepenų, plaučių ir krūtinės negalavimų gydymo priemonę.
* Norvegų profesoriaus Karlo Rudale‘o tyrimai parodė, kad juokas labai sustiprina krūtinės ląstą, pilvo presą, lavina pečių raumenis ir yra laikomas savotišku viso organizmo dopingu.

Sunku patikėti, bet juokas – puikus vaistas. Žmonės, kurie neturi humoro jausmo, yra nelaimingi, jų virškinamosios sistemos veikla yra sutrikusi. Pasak specialistų, nesijuokiančius bei gyvenimu nemokančius džiaugtis žmones dažniau veikia stresas. Pasirodo, juoko savybės begalinės. Turbūt dėl šios priežasties buvo įkurta Amerikoje terapinio humoro asociacija.

Kaip juokas veikia psichiką?

* Juokas padeda atsikratyti nemalonių minčių, stereotipų ar kompleksų, prisirišimo prie tam tikros veiklos ar gyvenimo būdo, taip pat nuo neigiamų emocijų.
* Juokas gerina psichinę sveikatą, o pastaroji stiprina fizinę sveikatą.
* Juokai ir anekdotai ne tik padeda įsisavinti žmogiškas vertybes, bet ir linksmai, lengvai atsisveikinti su atgyvenusia praeitimi. Juokaudamas žmogus paprasčiau atsikrato nežinomybės baimės.
* Sudėtinga, tačiau kartais naudinga pasijuokti ir iš savęs.

Kaip juokas veikia fiziologiją?

Juokiantis energetiškai aktyvizuojamos visos organizmo sistemos. Visų pirma pasikeičia kvėpavimas: jis tampa trumpas ir kur kas gilesnis. Vyksta plaučių hiperventiliacija, t. y. į smegenis patenka daugiau deguonies. Įvyksta savotiškas morfijaus efektas. Be to, dėl padidėjusio laimės hormono (endorfino) kraujyje, žmogus jaučia pasitenkinimą. Tokiu būdu organizmas atsikrato įtampos, atlieka mankštą.

Visgi juokas turi būti saikingas, nes jis tuo pat metu apkrauna organizmą. Juokdamiesi valandų valandas, galima ne tik pavargti, bet ir pertempti pilvą, numirti. Mokslininkai nustatė, kad ilgiausiai žmogus nesustodamas gali kvatoti valandą.

Kokia yra naudinga juoko dozė? Anglų psichologai tvirtina, kad juokas – nemokami vaistai, kurių rekomenduojama vartoti bent po 10 minučių per dieną. Tuomet savijauta bus rami, būsite energingi. Gydytojas Petas Bokanas įrodė, kad moteriai, kuri nori būti sveika, per dieną reikia juoktis 13–16 kartų, o vyrui – ne mažiau 17 kartų! Šypsokitės, juokitės kuo dažniau ir būkite sveiki!

Raminta Skripkaitė
Šaltiniai: http://www.myjulia.ru, www.publiclibrary.ru
Nuotraukos: corbis.com
Meniu.lt informacija