Šioje svetainėje naudojami slapukai. Naudodamiesi svetaine sutinkate su slapukų naudojimu. Daugiau informacijos apie slapukus..

Supratau
+ Pasiūlyk restoraną
Restoranų naujienos

Italai tiki artišokų galia

2014-04-17
Paskelbk savo straipsnį

Omletas su artišokais pusryčiams, troškinti artišokai pietų metu, vakarienei – spagečiai su artišokų padažu – taip balandžio mėnesį maitinasi italai. Ir ne vien todėl, kad artišokas maistingumu prilygsta geram bifšteksui. Jis  - ir puikaus skonio bei aromato daržovė. Karališką skeptrą primenanti artišoko galva, kurią  XV amžiuje kunigaikštienė Catherina de Medici pasiūlė naudoti virtuvėje kaip maisto produktą – tai vaistas nuo įvairiausių ligų.

Jei paklaustumėte Viduržemio jūros pakrantės gyventojų, kaip po smagaus savaitgalio, padauginus vyno, išvalyti kepenis, atsakytų – valgyti žalią artišoką. O kas geriausiai išvalo kraują po vaistų terapijos – taip pat artišokas. Negana to, artišokas – tai magnio, geležies ir kalcio, bei vitaminų A, B, E saugykla.

Pasak dietologų, artišoko dalis tarp žiedo ir kotelio atstato pažeistas organizmo ląsteles.

Artišoko galva – ne itin pigi. Kovo mėnesį vos prasidėjus sezonui už didelę žaliai violetinę galvą italai moka apie eurą, o, kartais ir pusantro. Norint pagaminti vakarienę penkiems žmonėms, padažui reikia penkių, šešių artišoko galvų. Vakarienė tampa brangi, todėl Italijos gyventojai kantriai laukia balandžio.

Įpusėjus balandžiui savaitgalį nuo penktadienio iki sekmadienio Lacijaus regione Tirėnų jūros pakrantėje rengiama artišokų mugė. Jos metu vietos ūkininkai parduoda artišokus už pusę kainos.

Lacijaus artišokui suteiktas IGP – (Indicazione Geografica Protetta -it.) kokybės ženklas.  Ant vieno artišoko stiebo išauga kelios galvos, pirmoji, pati vertingiausia sveikatai, vadinama “ cimarolo”. Pirmasis vaisius – pats brangiausias ir dailiausias.
Artišokų mugės metu galima ne tik pigiau įsigyti artišokų ir atsivalgyti jų į valias. Vietos ūkininkai vilioja pirkėjus ir originalia ekspozicija – iš gražiausių “cimarolo” artišokų kuriamos kvapą gniaužiančios skulptūros.

Praėjusį savaitgalį Tirėnų jūros pakrantėje vykusioje artišokų mugėje lankytojus stebino iš daržovės galvų galvų ir lapų sukonstruotos skulptūros - laukiniai žvėrys, paukščiai, naminiai gyvuliai. Stebino didžiuliai lėktuvai, malūnsparniai, skraidyklės.
Pagrindinį parodos prizą laimėjo jaunų ūkininkų pora, iš artišokų galvų sukonstravusi senovišką židinį su rusenančia ugnimi. Šis kūrinys žiūrovus viliojo ne tik įspūdingu dydžiu – jam pastatyti prireikė daugiau kaip trijų šimtų artišokų, bet ir aromatu. Smilkstanti židinyje ugnis skrudino artišokus, kurių kvapas – toks viliojantis, jog sunku atsispirti pagundai juos paragauti. Miesto aikštėje parduodami mugės delikatesai – artišokai tešloje. Porcija artišokų, kurie, dar karšti pirkėjui supokuojami į kartono konusą, kainuoja 5 eurus.

Artišokai mugės metu verdami dideliame  alyvuogių aliejaus katile.

Įdomu stebėti vaizdą miesto aikštėje – čia ūkininkų žmonos ir dukros apdoroja artišokų galvas. Tai – nelengvas produkto paruošimo būdas, mat artišokų lapai standžiai prilipę prie galvutės. Lupant ir pjaustant daržovę pajuoduoja rankos, vėliau jas nuplauti galima tik natūraliomis citrinų sultimis. Tačiau vyno, kiaušinio ir miltų tešloje apvoliotų ir aliejas katile skrudintų artišokų namuose nepasigaminsi.

Pasak dietologų, artišokai skatina virškinimo sistemą. Jie rekomenduojami tulžies, inkstų ligomis ir diabetu sergantiems žmonems.

J.J.

Kvietimas į artišokų degustaciją>>