Šioje svetainėje naudojami slapukai. Naudodamiesi svetaine sutinkate su slapukų naudojimu. Daugiau informacijos apie slapukus..

Supratau
+ Pasiūlyk restoraną
Restoranų naujienos

Įsigaliojo naujas ES reglamentas dėl vaisių ir daržovių standartų

2009-07-04
Paskelbk savo straipsnį

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) informuoja, kad nuo šių metų liepos 1 dienos įsigaliojo Europos Komisijos 2008 m. gruodžio 5 d. reglamentas (EB) Nr. 1221/2008, pakeičiantis vaisių ir daržovių prekybos standartų nuostatas ir taisykles. Šis reglamentas bus taikomas visose Europos Sąjungos (ES) valstybėse narėse.

Pagal reglamentu patvirtintas taisykles, privalomi prekybos standartai panaikinti 26 rūšių vaisiams ir daržovėms. Galima bus prekiauti dvišakėmis morkomis, svogūnais, kurių lukštai dengia ne visą paviršių, kreivais agurkais ir kitais nestandartinių formų, bet geros kokybės produktais.

Apribojimai panaikinti abrikosams, artišokams, šparagams, baklažanams, avokadams, pupelėms, Briuselio kopūstams, morkoms, kalafiorams, vyšnioms, cukinijoms, agurkams, auginamiems grybams, česnakams, lazdyno ir graikiniams riešutams su kevalais, gūžiniams kopūstams, porams, melionams, svogūnams, žirniams, slyvoms, lapiniams salierams, špinatams, arbūzams ir trūkažolėms. Taip pat nebus reikalaujama, kad vaisiai ir daržovės atitiktų prekybos standartus, jeigu bus užrašyta „skirti perdirbti“, „skirti pašarams“ ar kita panaši frazė.

Nuo 2009 m. liepos 1 d. specialieji šviežių vaisių ir daržovių prekybos standartai bus taikomi tik: obuoliams, citrusiniams vaisiams, kiviams, garbanotosioms salotoms ir plačialapėms trūkažolėms, persikams ir nektarinams, kriaušėms, braškėms ir žemuogėms, paprikoms, valgomosioms vynuogėms, pomidorams. Tačiau visi švieži vaisiai ir daržovės turi būti parduodami tik sveiki, nesugedę ir tinkamos kokybės.

Pagal įsigaliojusį reglamentą leidžiama parduoti įvairų rūšių vaisių ir daržovių mišinius pakuotėse, kurių grynasis svoris – 5 kg ar mažiau, bet produktai turi būti vienodos kokybės ir atitikti taikomų specialiųjų prekybos standartų reikalavimus. Pakuočių etiketės privalo būti tinkamai paženklintos,turi būti nurodyta jų kilmės šalis. Jei mišiniuose esančių vaisių ir daržovių kilmės šalis – ne viena valstybė ar jie importuoti iš trečiųjų šalių, ženklinime turi būti nurodytos formuluotės: „ES kilmės daržovių mišinys“, „ne ES kilmės vaisių ir daržovių mišinys“, „ES ir ne ES kilmės vaisių ir daržovių mišinys“. Šviežių vaisių ir daržovių specialieji prekybos standartai išdėstyti reglamento (EB) Nr. 1221/2008 I priedo B dalyje.

„Šis reglamentas panaikino 20 metų galiojusius apribojimus prekybai vaisiais ir daržovėmis. Tokiam ES biurokratinius barjerus mažinančiam sprendimui buvo pritarta praėjusių metų lapkritį. Iki šiol buvo neleidžiama prekiauti nestandartiniais, netinkamo dydžio ar formos vaisiais ir daržovėmis. Įsigaliojus šiam teisės aktui, vartotojai turės didesnę galimybę rinktis šiuos produktus įvairesnio asortimento ir kainų“, – komentavo Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Veterinarijos sanitarijos ir maisto skyriaus vyriausioji specialistė Karolina Tenenienė.

VMVT informacija