Šioje svetainėje naudojami slapukai. Naudodamiesi svetaine sutinkate su slapukų naudojimu. Daugiau informacijos apie slapukus..

Supratau
+ Pasiūlyk restoraną
Restoranų naujienos

Ir nuo radiacijos ir nuo raukšlių

2011-05-03
Paskelbk savo straipsnį

Dauguma sodininkų pakęsti negali topinambų ir kovoja su jais, kaip su piktžolėmis. Juolab kad saldūs jų stiebagumbiai traukia kurmius, peles ir kitokius kenkėjus. Tačiau visi šie trūkumai niekis, palyginti su šio augalo nauda sveikatai.Dauguma tautiečių topinambą pakenčia nebent kaip retai prižiūrimo gėlių darželio puošmeną.

Ir nuo ligų, ir nuo radiacijos
 
Kaip tik šio augalo nevadina: ir žemine kriauše, ir rope, ir net Jeruzalės artišoku. Tačiau tarp artimiausių topinambų giminaičių nei ropių, nei tuo labiau kriaušių nėra, nes tai – saulėgrąža. Todėl šis augalas dar vadinamas bulvine saulėgrąža. Ir jo cheminė sudėtis ne šiaip naudinga sveikatai – ji unikali.
Topinambuose yra fruktozės ir inulino, pektinų ir ląstelienos, mikro- ir makroelementų, vitaminų, pakeičiamų ir nepakeičiamų aminorūgščių, citrinos, obuolių, malono, gintaro, fumaro rūgščių.
Aišku, yra žmonių, puikiai žinančių apie šias vertingąsias topinambų savybes, todėl bandančių apsirūpinti jų atsargomis žiemai. Deja, bulvinės saulėgrąžos nepakenčia ilgo laikymo ir greitai netenka savo naudingųjų savybių, todėl naudingiau topinambus žiemoti palikti žemėje. Ir pavasaris – pats tas metas juos išsikasti.
Nemanykite, kad švieži topinambų stiebagumbiai bus tik naudingi, o tai, kas naudinga, negali būti skanu. Tai netiesa – gaivus jų skonis daug ką maloniai nustebins. Be to, sąrašas ligų, kuriomis sergant topinambai gali realiai padėti, gana ilgas.
Galima valgyti topinambų stiebagumbius, galima ruošti jų lapų nuovirus, antpilus, vonias.
Valgyti bulvines saulėgrąžas primygtinai rekomenduojama norintiesiems pagerinti medžiagų apykaitą – t. y. sergantiesiems cukriniu diabetu, ateroskleroze, nutukimu. Taip pat topinambai valo organizmą nuo sunkiųjų metalų, radionuklidų, organinės kilmės toksinų, aktyvina imuninę sistemą.
Tinka juos valgyti ir ūmių bei lėtinių infekcinių ligų gydymui ir profilaktikai.
Įrodyta, kad ilgą laiką vartojant topinambus sumažėja cukraus kiekis kraujyje. Sveikiems žmonėms, taip pat ir priklausantiems rizikos grupei, t. y. sergančiųjų diabetu vaikams bei kitiems artimiems giminaičiams, inulino turintys topinambai yra puiki cukraligės profilaktikos priemonė.
Sistemingai vartojant topinambus, be to, kad mažėja cukraus kiekis kraujyje, dar ir pastebimai pagerėja regėjimas!
 
Ląsteliena
 
Ląsteliena – vienas svarbiausių mitybos elementų. Ji kompensuoja augalinio pluošto deficitą racione, gerina žarnyno darbą, normalizuoja kūno svorį, valo organizmą nuo šlakų, mažina diabeto riziką, saugo nuo nutukimo ir visų įmanomų virškinamojo trakto bei širdies kraujagyslių sistemos ligų, padeda išvengti tulžies akmenligės.
Išskirtinė topinambų ląstelienos savybė – gana didelė koncentracija inulino, pektinų ir visaverčių augalinių baltymų, turinčių visas nepakeičiamas aminorūgštis (o daugiausia – arginino, nepamainomo medžiagų apykaitos komponento).
Taip pat topinambų ląsteliena pasižymi alergiją slopinančiomis, imunitetą stimuliuojančiomis, žaizdas gydančiomis, antimikrobinėmis savybėmis.
 
Geriausias draugas
 
Kenčiantiesiems dėl vidurių užkietėjimo topinambai – geriausi draugai. Jie gerina skrandžio ir žarnyno veiklą, padeda nuo dujų kaupimosi, nevirškinimo. Dar stimuliuoja bifidobakterijų dauginimąsi.
Žarnynui topinambai naudingesni už bulves, ir pirmiausia dėl didelio jau minėtos ląstelienos kiekio, ne tik dėl to, kad teigiamai veikia mikroflorą.
 
Šveitiklis kraujagyslėms
 
Bulvinės saulėgrąžos šalina iš organizmo riebalus ir cholesterolį, gerina kalcio apykaitą, todėl naudojami kaip vaistas gydant nutukimą. Arba valant organizmą nuo šlakų ir toksinų, sergant ateroskleroze, hipercholesterinemija, žarnyno disbakterioze, skrandžio ar dvylikapirštės žarnos opa.
 
„Sąmoksle“ su širdimi
 
Topinambai nepaprastai naudingi širdies kraujagyslių sistemai. Jie padės sumažinti arterinį kraujospūdį, padidins hemoglobino kiekį.
Jų gydomąsias savybes įvertins ir žmonės, sergantys mažakraujyste, podagra, išemine liga ir inkstų akmenlige.
 
Nuo raukšlių
 
Be visų jau išvardytų nuostabių savybių, bulvinės saulėgrąžos dar yra puiki priemonė nuo raukšlių. Tereikia iš stiebagumbių sutrinti košelę ir dėti ant veido kaip kaukę (15–20 minučių kartą per 3 dienas). Po dešimties seansų pastebėsite, kad oda tapo stangresnė, o raukšlių sumažėjo.

Parengė: Sandra Miškinienė
Nuotraukos: inmagine.com 

2011 05 03