Šioje svetainėje naudojami slapukai. Naudodamiesi svetaine sutinkate su slapukų naudojimu. Daugiau informacijos apie slapukus..

Supratau
+ Pasiūlyk restoraną
Restoranų naujienos

Gastronomijos forumas kvies besidominčius Lietuvos gastronomijois kultūra

2019-06-05
Paskelbk savo straipsnį

Kokia yra tradicinė lietuviška virtuvė ir kaip ją šiais laikais reikėtų plėtoti – dvi svarbios ir neatsiejamos temos, pastaraisiais metais itin aktualios ir virtuvės šefams, ir restoranų savininkams, ir smalsiems valgytojams. Neatsitiktinai jos taps vienomis iš svarbiausių gijų, jungsiančių rudenį Vilniuje vyksiančio antrojo Lietuvos gastronomijos forumo pranešimus. Per porą metų kokybiškai ūgtelėjęs renginys spalio 15-16 d. sukvies visus, besidominčius Lietuvos  gastronomijos kultūra. Forumo programoje – nuo „Michelin“ žvaigždėmis apdovanotų restoranų (ne)sėkmių istorijų iki maisto gaminimo demonstracijų.

Pastaraisiais metais ne vienas mūsų šalies restorano šefas ėmėsi konstruoti naująją lietuvišką virtuvę, tačiau, panašu, vizijos iki šiol tokios padrikos, jog valgytojai – ir tautiečiai, ir užsieniečiai – toliau klaidžioja tamsoje. 2017-ais metais pirmąjame Lietuvos gastronomijos forume ši tema liko tarp eilučių, tad renginio iniciatorius, žinomas virtuvės šefas Liutauras Čeprackas šiemet jai nutarė skirti ypatingą dėmesį. Kodėl tai svarbu?

Tikslas – paskatinti domėtis kulinarijos istorija

„Manau, pagaliau atėjo laikas paklausti savęs, kas mes esame – gastronomijos kultūrai šis klausimas yra esminis. Nepripažindami savo istorijos, savo šaknų, gastronomijoje negalime sukurti ko nors naujo, štai kodėl ligšiolinės pastangos dažnu atveju tokios bergždžios. Dar daugiau, kurti lietuvišką virtuvę nuo nulio yra tiesiog nesąžininga mūsų istorijos, mūsų tėvų ir senelių atžvilgiu“, – įsitikinęs L.Čeprackas, šiai temai skirsiantis vieną iš forumo pranešimų. 

Žinomam šefui renginyje antrins ir Lietuvos gastronomijos istorijos tyrinėtojas prof. Rimvydas Laužikas, viešojoje erdvėje aktyviai demaskuojantis daugybę populiarių mitų, susijusių su senąja lietuviška virtuve. Pavyzdžiui, profesorius ragina suprasti, jog ir senais laikais, panašiai, kaip dabar, egzistavo kulinarinės mados ir nors viskas vyko kur kas lėčiau, iš didikų namų ilgainiui jos „leisdavosi“ į valstiečių virtuves, kur patiekalai tiesiog supaprastėdavo. Mėgstamas gastronomijos istoriko pavyzdys yra itališka lazanija, pasiekusi Lietuvos dvarus, tačiau valstietiškoje virtuvėje virtusi „lazankomis“.

L.Čeprackas prisipažįsta nuolat sau užduodantis klausimą, kas gi mes esame kulinarijoje? Pasak šefo, kalbėdami apie lietuvišką virtuvę daugelis vis dar linksniuoja sovietmečiu įsitvirtinusius patiekalus, nors jie nėra tokie jau tipiniai. „Mes dažnai pamirštame, o kartais ir neigiame kitus istorinius laikmečius, istorines asmenybes, kurios atnešė mums daugybę pokyčių. Vienas iš gastronomijos forumo tikslų – atverti tas istorines žinias, paskatinti domėjimąsi kulinarine istorija, padėti suvokti, kad mes visada buvome fantastiškoje kultūrų kryžkelėje, toks daugiakultūriškumas mums visais laikais atvėrė daugybę galimybių, – sako L.Čeprackas, – Tai reiškia, jog turėjome įvairiausių ingredientų, patyrėme skirtingų įtakų, keista, kad kartais to nepaisome. Su mumis šimtus metų gyvena karaimai ir totoriai, žydai, lenkai, rusai – visų jų patiekalai betarpiškai tampa ir mūsų kulinarinės realybės dalimi“. 

Tarp svečių – tituluotų restoranų atstovai iš skirtingų šalių

Gastronomijos daugiakultūriškumo temą savotiškai papildys ir ne vienas Lietuvos gastronomijos forumo svečias, o jų šalių geografija itin plati – garsiojo “Michelin” gido žvaigždėmis įvertinti šefai nuo Danijos iki Taivano.

Forume pranešimus skaitys tris “Michelin” gido  2019 žvaigždes turinčio danų restorano „Geranium“ marketingo vadovė Virginia Anne Newton. Patiekalų demonstracijas atliks bei savo patirtimi dalinsis dviem “Michelin” gido  2019 žvaigždėmis įvertinto restorano „Disfrutar“ Ispanijoje šefas Oriol Castro,  dviem “Michelin” gido  2019 žvaigždėmis tituluotas Taivano šefas Ryohei Hieda iš puikiai vertinamo restorano „Ryugin“ ir nemažai kitų.

Politinius restoranų verslo klausimus palies Airijos restoranų asociacijos vadovas Adrian Cummins, Europos viešbučių ir restoranų asociacijos “HOTREC” viceprezidentas Dr. Ákos Niklai iš Vengrijos. Taip pat laukiama Pasaulio gastronominio turizmo eksperto pasisakymo iš JT Pasaulio turizmo organizacijos, kuris pristatys pasaulines gastronominio turizmo tendencijas.

Svečius iš užsienio savo pranešimais papildys taip pat ir vietiniai gastronomijos bei svetingumo sričių ekpertai – Lietuvos viešbučių ir restoranų asociacijos prezidentė Evalda Šiškauskienė, VšĮ „Keliauk Lietuvoje“ vadovas Dalius Morkvėnas, „Vyno klubo“ įkūrėjas Arūnas Starkus, žymių Lietuvos šefų būrys – Martynas Praškevičius, Vytautas Samavičius, kt.

Antrasis Lietuvos gastronomijos forumas Lietuvos parodų ir kongresų centrą „Litexpo“ vyks spalio 15-16 dienomis. Svečiai renginio metu ne tik klausysis svečių iš užsienio bei Lietuvos ekspertų pranešimų, bet ir galės  apsilankyti specialiose teminėse zonose, skirtose naujovių pristatymui, vyno degustacijoms, šefų demonstracijoms ir pan.